خدمات سایت


متن کامل خبر

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

اخیرا وزارت ارتباطات پیشنهاداتی برای استخراج ارز دیجیتال در ایران و قانونی کردن ماینینگ بیت کوین و سایر پول های رمز پایه به دولت ارائه کرده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
1398/04/20 12:32:25 ب.ظ
تعداد بازدید: 59 , تعداد آرا:0

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص استخراج ارز دیجیتال به ویژه بیت کوین به صورت غیرقانونی در کشور عنوان کرد در حال حاضر فقط موضوع غیرقانونی بودن دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتالی مطرح نیست؛ زیرا برخی از این دستگاه در حدود یک سال گذشته و پیش از قانون ممنوعیت واردات تجهیزات ارز دیجیتال به کشور وارد شده‌اند، اما موضوعی که در حال حاضر ممنوع است، این است که یک واحد صنعتی اجازه ندارد برای ماینینگ از برق یارانه‌ای استفاده کند.


امیر ناظمی در ادامه بیان کرد پروانه بهره‌برداری هر واحد صنعتی برای فعالیت معینی صادر می‌شود و بر اساس مقدار مصرف هر واحد به آن واحد صنعتی برق اختصاص پیدا می‌کند. وی افزود برق صنعتی دارای چند برابر سوبسید نسبت به قیمت برق خانگی است که این موضوع برای رونق صنعت انجام می‌شود. از این رو اگر یک واحد صنعتی به جای فعالیت مشخصی که برای آن تعیین شده است، در حوزه استخراج ارز دیجیتال یا همان ماینینگ فعالیت کند، قطعا یک اقدام غیرقانونی محسوب می‌شود. معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد تا زمانی که یک واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری یک صنعت مشخص است، اجازه ندارد در واحد صنعتی خود ارز دیجیتال استخراج کند. همچنین بر اساس قانون، کاربران از برق خانگی خود نمی‌توانند برای استخراج ارزهای دیجیتالی استفاده کنند.

پیشنهادهای وزارت صنعت برای ساماندهی استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه بیان کرد وزارت ارتباطات برای ساماندهی ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در کشور پیشنهادهایی را به دولت ارائه کرده است. وی افزود ما این پیشنهادها را چند بار به دولت ارائه کرده‌ایم و امیدواریم هر چه زودتر به تصویب برسد؛ زیرا بر این باوریم که نباید در این خصوص صبر کرد تا مسئله به بحران تبدیل شود و پس از آن به دنبال تصمیم‌گیری باشیم. امیر ناظمی تاکید کرد در این پیشنهادها به مصرف برق و واردات دستگاه‌های استخراج ارز نیز اشاره شده است که اگر این پیشنهادها مورد قبول دولت و دستگاه‌های مربوط باشد، استخراج ارز دیجیتال در کشور به ساماندهی مناسبی خواهد رسید.

وضعیت نابسامان استخراج ارز دیجیتال

امیر ناظمی در ادامه به وضعیت نابسامان استخراج ارز دیجیتال در کشور اشاره کرد و گفت مشکل این است که ما استخراج ارز را نه به عنوان یک صنعت می‌پذیریم و نه آن را تایید می‌کنیم، چنین موضوعی باعث می‌شود تا عده‌ای از شرایط سوءاستفاده کنند که همین مورد مشکلاتی را به همراه دارد؛ زیرا برای استخراج ارز دیجیتال در کشور، برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای تعرفه صنعتی بوده و فقط برای تولید ویژه صنعتی اختصاص پیدا کرده است. وی برای ساماندهی این حوزه افزود:

برای ساماندهی این بخش، پیشنهادمان این است که اگر جایی قصد راه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال دارد و می‌تواند برق خود را تامین کند، برای مثال از سولار سل استفاده کند، باید بتواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی کار خود را آغاز کند. یا اگر قصد تاسیس نیروگاهی برای این منظور وجود دارد، نباید مشکل جدی برای آن به وجود بیاوریم. چرا که این نیروگاه بعد از مدتی به دارایی ملی ما تبدیل خواهد شد و باید از آن استقبال کنیم. همچنین در خصوص مصرف برق در زمان پیک ما پیشنهاد تعرفه‌گذاری متفاوت برای مصرف برق را ارائه کرده‌ایم. به این معنی که می‌توانیم تعرفه سیار برای استخراج ارز دیجیتال در نظر گرفته و یا اینکه یک بازار برق ثانویه به این موضوع اختصاص دهیم که به صورت جداگانه در یک بازار عرضه و تقاضا، استخراج کنندگان ارز دیجیتال، برق مورد مصرف خود را خریداری کنند.

سرمایه‌گذاری خارجی در استخراج ارزهای دیجیتالی

استخراج ارز دیجیتال

معاون وزیر ارتباطات در ادامه اظهار کرد یکی دیگر از پیشنهادهای وزارت ارتباطات در خصوص ساماندهی این حوزه این بود که مزرعه‌های استخراج ارز دیجیتال، قسمتی از سرمایه خود را به واسطه سرمایه‌گذاری خارجی تامین کنند؛ زیرا ما قصد نداریم در این بخش ریسک کرده و سرمایه ملی را به سمتی ببریم که دارای عدم قطعیت است. از این رو به جای اینکه دستگاه‌های کوچک استخراج ارز در منازل خانه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و برق خانگی مصرف شود، مزرعه‌های استخراج ارز دیجیتال را توسعه خواهیم داد. وی افزود در حال حاضر از ارائه پیشنهاد اولیه ما به دولت حدود 6 ماه می‌گذرد و تصمیم‌گیرنده نهایی نیز مجموعه دولت است. امیر نظامی تاکید کرد:

بخش فناوری اطلاعات حوزه‌های نوپا با حضور وزارت ارتباطات و معاونت علمی در حوزه ارز دیجیتال نقش دارد. در حوزه مالی-بانکی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درگیر هستند. در حوزه نیروگاهی بازیگر اصلی وزارت نیرو و وزارت نفت هستند که سوخت نیروگاه‌ها را تامین می‌کنند و بخش مربوط به پولشویی نیز به دستگاه‌های امنیتی مربوط می‌شود. این مسئله چندین وجه دارد و حداقل در ساده‌ترین حالت 10 دستگاه درگیر آن هستند که هر کدام از آنها قاعدتا نظرهای مختلفی دارند.

خرید و فروش ارز دیجیتال در کشور

معاون وزیر ارتباطات در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتالی در ایران خاطرنشان کرد ما پیشنهاد می‌کنیم که با ارز دیجیتالی همان برخوردی صورت بگیرد که با ارز خارجی انجام شود تا صرافی‌ها نیز بتوانند مجوز ارز دیجیتال را اخذ کنند. امیر ناظمی تاکید کرد تمام دستگاه‌ها موافق هستند که نباید ارزهای دیجیتال خرید و فروش شوند؛ زیرا ما بر این باوریم که نباید به این گونه ارزها در کشور اجازه خرید و فروش داده شود تا نتوانند جایگزین پول می‌شوند. البته تمام کشورها با این موضوع به این شکل مقابله می‌کنند.

منبع : گجت نیوز
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • قیمت ارز,
  • بیت کوین,
  • ارز دیجیتالی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
همراه اول در الکامپ 98 حضور دارد image همراه اول در الکامپ 98 حضور دارد 1398/04/25

اپراتور اول تلفن همراه کشور برای معرفی و ارائه آخرین محصولات و سرویس‌های مبتنی بر اینترنت پرسرعت، در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ) شرکت می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 42

شبکه اجتماعی جدید در راه است image شبکه اجتماعی جدید در راه است 1398/04/25

به نظر می‌رسد که گوگل در تلاش است تا یک شبکه اجتماعی جدید تحت عنوان Shoelace را توسعه دهد که به باور آن، قادر است تحولات مثبتی را در زندگی اجتماعی کاربران ایجاد کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 21

تغییرات بیت کوین، ادامه دار است image تغییرات بیت کوین، ادامه دار است 1398/04/25

بیت کوین در آخرین دور از معاملات، ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 20

سریعترین و کندترین اینترنت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟ image سریعترین و کندترین اینترنت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟ 1398/04/23

اگر شما هم یکی از آن میلیون‌ها نفر در جهان هستید که از راه دور کار خود را انجام می‌دهند، سرعت اینترنت یکی از مهمترین نکاتی است که با آن درگیر خواهید بود. اما آیا تابه حال به این موضوع فکر کرده‌اید که سرعت اینترنت در کشور ما در مقایسه با معیار جهانی چگونه است؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 42

جدیدترین و زیباترین یخچال های اسمگ را از دست ندهید image جدیدترین و زیباترین یخچال های اسمگ را از دست ندهید 1398/04/22

شرکت اسمگ با یک عکاس و فیلمساز آفریقایی برای تولید یخچال هایی با طرح قدیمی بر روی بدنه‌ی آنها شروع به همکاری کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 45

ال سی دی دو لایه هایسنس به بازار آمد image ال سی دی دو لایه هایسنس به بازار آمد 1398/04/22

شرکت هایسنس برای نخستین بار از تلویزیون های ال سی دی دولایه خود در نمایشگاه CES سال جاری رونمایی کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 66

تا آخر تابستان 98 قیمت لوازم خانگی تغییر نمی کند image تا آخر تابستان 98 قیمت لوازم خانگی تغییر نمی کند 1398/04/22

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی و کاهش قدرت خرید مردم به نظر می‌رسد که قیمت کالاها تا پایان تابستان امسال ثابت باقی بماند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 79

خوراک پز Crock-Pot را بشناسید image خوراک پز Crock-Pot را بشناسید 1398/04/20

یکی از عادت های خوب غذایی بخارپز کردن مواد غذایی است که طرفداران زیادی دارد. بخارپز، آب پز، کبابی کردن از بهترین روش های طبخ غذا هستند که این روزها به خوبی از آن ها استقبال می شود. یک شرکتی به تولید خوراک پز و آرام پز پرداخته که فرآیند پخت و پز را برای کاربران خود راحت کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 49

سامسونگ به برخی از محصولات هوشمند خود 40 درصد تخفیف داد image سامسونگ به برخی از محصولات هوشمند خود 40 درصد تخفیف داد 1398/04/20

شرکت سامسونگ سال ها است که در صدر لیست برترین برندهای تولید کننده تلویزیون، گوشی هوشمند و کامپیوتر قرار می گیرد اگرچه سایر محصولات این غول فناوری جهان نظیر لوازم خانگی هوشمند نیز حرف های زیادی برای گفتن دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 51