خدمات سایت


متن کامل خبر

هزینه های استخراج ارز دیجیتال بیت کوین 17 برابر شد

آرشیو
وزارت اقتصاد اعلام کرده که قیمت برق مزارع دیجیتال را با نرخ برق صادراتی حساب می کند و این یعنی اینکه هزینه برق استخراج ارز دیجیتال از حدود ٣٦ دلار به به ٦٣٠ دلار می رسد.
1398/05/05 02:43:03 ب.ظ
تعداد بازدید: 232 , تعداد آرا:0

اداره برق هنوز سازوکار مشخصی برای شناسایی مزارع بیت‌کوین ندارد و حالا مزارع را تنها با مصرف عجیب‌وغریب و غیرمتعارف برق و سرکشی به محل استفاده برق تشخیص می‌دهند. با این حال برخی کارشناسان می‌گویند دولت بهتر است به جای محدودیت برای مزارع بیت‌کوین اجازه دهد که آنها با برق رایگان خورشیدی رمز ارز استخراج کنند.

حالا اما به نظر می‌رسد که مدیران دولتی تصمیم دارند برخورد منعطف‌تری با رمز ارزها داشته باشند و در همین راستا عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی از تدوین قوانین ویژه برای ارزهای دیجیتال خبر می‌دهد. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم دیروز اعلام کرد دولت پدیده ارز دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد و برای واردات دستگاه‌های ماینینگ دیگر ممنوعیتی وجود نخواهد داشت.

همچنین بانک مرکزی مکلف است ظرف سه ماه مقدمات تولید رمزارز در کشور را فراهم کند. او همچنین گفته است: بر این اساس از رمز ارزها در حوزه تجارت و اقتصاد بین‌الملل استفاده می‌شود که سازوکار این اقدام باید با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت فراهم شود.

قیمت برق صادراتی چند؟

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد متوسط هزینه دریافتی در ایران برای یک‌کیلووات ‌ساعت، بین ٦٠ تا ٧٠ تومان است. این درحالی است که به گفته مسعود سرپاک، مشاور برق منطقه‌ای تهران، تولید برق در ایران بین ٢٥٠ تا ٣٥٠ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت تمام می‌شود. البته باید توجه داشت که قیمت برق در بخش‌های خانگی، کشاورزی، صنعتی، تجاری و سایر بخش‌ها هم متفاوت است. به‌عنوان مثال، با رعایت الگوی برق مصرفی مساجد و مدارس که متناسب با سقف مجاز مصرفی هر مشترک خاص تعریف شده، بهای برق مصرف‌شده رایگان است! البته آن‌گونه که بررسی‌ها نشان می‌دهد در بسیاری موارد بابت اضافه مصرف مساجد و مدارس هم در نهایت مجانی تمام می‌شود و این قانون ضمانت اجرایی محکمی ندارد.

همین اشکال موجب شده به گفته برخی متولیان صنعت برق، تولید ارزهای مجازی به درون مدارس، مساجد و بخش‌های دیگری که دارای تعرفه اندک هستند هم برسد.«همایون حائری» معاون امور برق و انرژی وزیر دراین‌باره گفته است: «روند رو به رشد راه‌اندازی واحدهای استخراج ارز دیجیتال به گونه‌ای است که در برخی مراکز برخوردار از تعرفه برق رایگان مانند مساجد و مدارس نیز شاهد استخراج بیت‌کوین هستیم! برای استخراج هر بیت‌کوین ۷۲ مگاوات ساعت برق مصرف می‌شود که اگر ادامه پیدا کند، باید تا حدود ۲۵۰ مگاوات از توان تولید خود را صرف تامین برق این واحدها کنیم.»

ماینرها واقعا پرمصرفند؟

«تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف برق سالانه ۲۴ خانه در تهران است.» این ادعا درحالی طی روزهای گذشته از طرف برخی از رسانه‌ها مطرح شده است که وقتی در آمار متوسط مصرف برق در کشور دقیق می‌شوید، به رقم‌های بسیار کمتر از این می‌رسید.

به گفته مشاور برق منطقه‌ای تهران هر ماینر به‌طور متوسط در هر ساعت یک تا ١,٥ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌کند. درواقع اگر ماینر ٢٤ ساعته و ٣٠ روزه هم کار کند، میزان مصرف روزانه تقریبا ٣٠ کیلو وات و ماهانه حدود ٩٠٠ کیلو وات خواهد بود. این درحالی است که مشترکان خانگی به‌طور متوسط در نیمه دوم‌ سال ٢٠٠ و در نیمه نخست ‌سال ٣٠٠ کیلو وات برق مصرف می‌کنند. یک حساب‌کتاب سرانگشتی به خوبی نشان می‌دهد که ماینرها در بدترین حالت ٥ برابر یک مشترک خانگی برق مصرف می‌کنند.

سود تولید بیت‌کوین چقدر است؟

همین چند وقت پیش بود که بلومبرگ با اشاره به استقبال از تولید بیت‌کوین در ایران به دلیل برق ارزان نوشت استخراج هر واحد بیت‌کوین در ایران با برق ارزان ۱۰۸‌میلیون تومان سود عاید استخراج‌کننده بیت‌کوین می‌کند. جالب است بدانید به‌طور میانگین استخراج هر واحد بیت‌کوین به ٧ ماه زمان نیاز دارد.

تولید بیت‌کوین مصرف برق را صعودی نکرد

رشد بار سراسری برق هنوز به ٢‌درصد هم نرسیده است. درواقع اگر طبق گفته‌های مصطفی رجبی مشهدی، عضو هیأت مدیره توانیر متوسط رشد سالانه مصرف برق در ایران را حدود ٥‌درصد در نظر بگیریم، تولید ارز دیجیتال خیلی هم به اضافه مصرف در شبکه سراسری برق منجر نشده است. از طرفی هم آمار دقیقی در رابطه با تعداد ماینرها و تولیدکنندگان ارز دیجیتال در کشور وجود ندارد و صرفا به حدس و گمان اکتفا شده است، پس نمی‌توان در رابطه با میزان مصرف برق برای تولید ارزهای دیجیتال در ایران این‌گونه اظهارنظرها را دقیق دانست.

تولید بیت‌کوین با برق خورشیدی و تولید پراکنده یک تیر و چند نشان

ارزان‌بودن قیمت برق در ایران بسیاری از شرکت‌هایی را که در زنجیره تولید برق خورشیدی و تولید پراکنده، فعال و موثر بودند، به ورطه نابودی کشانده، این درحالی است که مشاور برق منطقه‌ای تهران معتقد است با افزایش تقاضای تولید ارز دیجیتال در ایران می‌توان رونق را به بازار این شرکت‌ها بازگرداند و تهدید را به فرصت تبدیل کرد!

او می‌گوید یک دسته پنل خورشیدی با حدود ٢٠ مترمربع و راندمان مناسب می‌تواند به راحتی برق مصرفی یک ماینر را در یک روز تولید کند. به گفته او اگر شرایطی در کشور فراهم می‌شد که تولید ارز دیجیتال با تکیه بر مزارع انرژی خورشیدی یا با ترکیبی از این مزارع و سیستم‌های تولید پراکنده انجام شود و وزارت نیرو حامی و واسطه قابل اطمینانی بین شرکت‌هایی که در زنجیره تولید برق خورشیدی و سیستم‌های تولید پراکنده هستند و تولیدکنندگان ارز دیجیتال باشد، علاوه بر تامین برق مورد نیاز ماینرها رونق خوبی هم در بازار برق خورشیدی و سیستم‌های تولید پراکنده ایجاد می‌شد؛ البته با احتساب مدیریت ریسک زیاد در بازار ارزهای دیجیتال باید سازوکار مناسب را هم در نظر داشت. سرپاک معتقد است یک پنل ١٠ مترمربعی می‌تواند به راحتی یک ماینر را تغذیه کند و ادامه داد: «یک صفحه حدودا ١٠ متری می‌تواند

روزانه یک کیلووات برق در روز تولید کند.»

اما حالا این سوال پیش آمده که برق ارزان ایران تا چه اندازه برای چشم‌بادامی‌ها جذاب بوده و پای استخراج‌کنندگان چینی و حتی ملل دیگر برای تولید ارزهای دیجیتال را به کشور ما باز کرده است. اکنون قیمت هر کیلو وات ساعت برق در چین ۰.۰۱۵ دلار است که در زمستان به ۰.۰۴ دلار هم می‌رسد، یعنی نرخی حدود ٥ برابر برقی که در ایران عرضه می‌شود. بنابراین، چنانچه، ارزهای دیجیتال، با تعرفه‌های غیرصادراتی، محاسبه و تولید شود، بسیار جذاب خواهد بود!

داشتن مزرعه بیت‌کوین بالاخره قانونی است یا نه؟

نهم دی‌ سال ٩٦ بود که بانک مرکزی ایران طی اطلاعیه‌ای بکارگیری ابزار بیت‌کوین و سایر ارز‌های مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد. اما دبیر شورایعالی فضای مجازی نظری متفاوت با بانک مرکزی داشت و ١٣ شهریور پارسال بود که ابوالحسن فیروزآبادی طی مصاحبه‌ای گفت دولت استخراج ارز‌های رمزنگار را به‌عنوان یک صنعت پذیرفته است.

او در آن روزها البته این نکته را هم تاکید کرده بود هنوز دستگاه‌های دیگر نظر خود را دراین‌باره اعلام نکرده‌اند و احتیاج به همراهی آنها وجود دارد.اظهارنظرها در رابطه با ارز دیجیتال به همین جا ختم نشد و هفتم‌آذر ماه ۱۳۹۷، سعید مهدیون، معاون مرکز ملی فضای مجازی نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد به‌زودی با مصوبه‌ای که دولت با همکاری مرکز ملی فضای مجازی در دست تنظیم دارد، فعالیت استخراج‌کنندگان پول دیجیتال و صرافی‌های الکترونیکی ارز دیجیتال قانونی می‌شود. حدود ٢٠ روز بعد از این مصاحبه بود که حسین رمضانی، معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا آب پاکی را روی دست تولیدکنندگان ارز دیجیتال ریخت و گفت ممنوعیت معامله تنها محدود به بیت‌کوین نیست و هرگونه معامله و فعالیت در پول‌های رمزینه غیرقانونی است. با داغ‌شدن اخبار مربوط به تولید بیت‌کوین در ایران، بار دیگر این سوال در اذهان عمومی شکل گرفت که استخراج ارز‌های رمزنگار قانونی است یا غیرقانونی؟

با وجود این‌که دولت استخراج ارز‌های رمزنگار را به‌عنوان یک صنعت پذیرفته و آن‌گونه که اعلام شده، قرار است قیمت برق تولیدکنندگان بیت‌کوین برمبنای برق صادراتی محاسبه شود، بانک مرکزی ٢١ تیر امسال طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است و فعالیت اشخاص حقیقی در این حوزه را غیرقانونی دانست. آن‌گونه که در این اطلاعیه آمده است موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت درحال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات ابلاغ می‌شود.

با این حال، رجبی مشهدی، سخنگوی شرکت توانیر گفته است که پس از ابلاغ تعرفه برق بیت‌کوین‌ها، صاحبان ​این مراکز می‌توانند به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق مراجعه و براساس میزان مصرف درخواست خود را اعلام کنند. بعد از کش‌و‌قوس‌های فراوان دیروز بالاخره وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد که دولت ارز دیجیتال را به رسمیت شناخته و سازوکار این حوزه تا هفته آینده نهایی می‌شود.

به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • بیت کوین,
  • ارز دیجیتالی,
  • استخراج بیت کوین,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
بانک مرکزی بار دیگر برای فعالسازی رمز دوم بانکی (پویا) مهلت داد image بانک مرکزی بار دیگر برای فعالسازی رمز دوم بانکی (پویا) مهلت داد 1398/10/01

رمز دوم یکبار مصرف بانکی (پویا) که قرار بود از ابتدای دی ماه به صورت اجباری برای همه دارندگان کارت‌های اعتباری بانکی برقرار شود بار دیگر با تعویق مواجه شد

امتیاز:
تعداد بازدید: 238

راهنمای خرید شومینه برقی image راهنمای خرید شومینه برقی 1398/09/28

بازار خرید وسایل گرمایشی با آغاز فصل سرما داغ می شود و بسیاری از افراد برای مصون ماندن از شر سرما به دنبال خرید شومینه برقی ویا راه اندازی این گونه وسایل هستند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 274

تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید image تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید 1398/09/28

شرکت سامسونگ طی سال های اخیر تلاش کرده که جایگزین مناسبی برای تلویزیون های اولد ال جی پیدا کند وبه همین منظور در این مطلب به احتمال موفقیت تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ در بازارتلویزیون پرداخته شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 285

فروش ایرانخودرو در 30 آذر و شرایط آن image فروش ایرانخودرو در 30 آذر و شرایط آن 1398/09/28

شرایط فروش اینترنتی ایران خودرو در 30 آذر 98 اعلام شد. ایران خودرو در این طرح فروش دو خودرو پژو پارس TU5 و پژو 405 جی ال ایکس را به صورت اقساطی در ۳۰ آذر ۹۸ به فروش می‌رساند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 227

اینستاگرام مانع انتشار پست های توهین آمیز می شود image اینستاگرام مانع انتشار پست های توهین آمیز می شود 1398/09/28

اینستاگرام در تازه‌ترین به‌روزرسانی درون سیستمی خود٬ پیش از ارسال پست های توهین آمیز به کاربران اخطار می‌دهد. این کار به منظور آموزش قوانین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به کاربران انجام می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 136

علت قطع شدن اینترنت در 28 آذر ماه 98 چه بود؟ image علت قطع شدن اینترنت در 28 آذر ماه 98 چه بود؟ 1398/09/28

صبح امروز پنجشنبه 28 آذر 98 برخی از کاربران در ایران برای دسترسی به اینترنت بین‌المللی با اختلال و قطعی مواجه شدند، اما دلیل قطعی اینترنت در ۲۸ آذر چیست.

امتیاز:
تعداد بازدید: 245

تلویزیون های پرفروش کدامند؟ image تلویزیون های پرفروش کدامند؟ 1398/09/26

در 6 ماه اول سال جاری برند ایکس‌ویژن، با اختلاف قابل توجه رتبه اول پرفروش ترین ها از نظر ریالی را به خود اختصاص داده است. اما سامسونگ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 432

با برترین گجت های گذشته  آشنا شوید image با برترین گجت های گذشته آشنا شوید 1398/09/26

با نزدیک شدن به پایان دهه ۲۰۱۰ و وارد شدن به دهه جدید، می‌توان به گذشته نگاه کرد و گجت‌هایی را دید که برای همیشه نگاه ما به زندگی و حتی نحوه زندگی کردن را تغییر دادند. از ظهور کنسول‌های دستی بگیرید تا عرضه هدفون‌های کاملا بی‌سیبم که دید ما (بخوانید گوش) نسبت به موسیقی را عوض کردند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 329

با جدیدترین لپ‌تاپ‌های LG Gram آشنا شوید image با جدیدترین لپ‌تاپ‌های LG Gram آشنا شوید 1398/09/23

سری جدید لپ تاپ های ال جی Gram دارای ویژگی‌هایی چون سبکی، جمع‌وجور بودن و عمر باتری زیاد هستند که به همین دلیل سطح تازه‌ای از قدرت و کارایی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 283

طراحی جدید آیکون‌های ویندوز image طراحی جدید آیکون‌های ویندوز 1398/09/23

کمپانی مایکروسافت (Microsoft) با استفاده از رنگ‌ها، سایه‌ها، اَشکال و زبان طراحی جدید، بیش از 100 آیکون ویندوز را نونوار کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 101