خدمات سایت


متن کامل خبر

هفت نباید در استفاده از فیس بوک

آرشیو
یکی از بزرگترین مشکلات ما ایرانی ها در تعامل با ابزار تکنولوژیک – که عموما وارداتی به شمار می آیند – چگونگی استفاده از آنها یا بهتر بگوییم فرهنگ استفاده از آنها است.
1392/10/21 05:21:59 ب.ظ
تعداد بازدید: 2902 , تعداد آرا:0

به عنوان مثال هنوز که هنوز است پس از ده ها سال از ورود خودرو به ایران، فرهنگ رانندگی در نظام اجتماعی ما نهادینه نشده است. شبکه های اجتماعی نیز به رغم محدودیت های دسترسی به آنها از این قاعده مستثنی تیستند و اتفاقات اخیر که برای صفحه شخصی لیونل مسی از سوی ایرانیان پیش آمد، نمونه ای از این فرهنگ نادرست و ناشیانه استفاده از ابزار تکنولوژیک است. در این نوشتار هفت کنش فیس بوکی را که باعث رنجش دیگران (دوستان) می شوند را یادآور می شویم.

 

1 - سعی کنید از غر زدن، شکایت و نالیدن مدام در پست هایتان خودداری کنید. این گونه پست های همیشگی بسیار کسل کننده است و باعث می شود حوصله مخاطبانتان از دست شما سر برود!

2 - از تغییر و جابجایی ریلیشن شیپ هایتان خودداری کنید. هستند کسانی که یک روز در میان وضعیت روابط خود را تغییر می دهند.

3 - هیچ چیز کسل کننده تر از پست های کسانی که از تصاویر یکسان، با خاصیت تاثیرگذاری همسان استفاده می کنند نیست. به عنوان مثال کاربرانی که همواره از تصاویر طبیعت استفاده می کنند یا ... این گونه اشخاص برای دوستان و مخاطبانشان پیش بینی پذیر و کسل کننده اند.

4 - استفاده دائمی از کدها و حروف اختصاری، مخاطبان و دوستان را گیج و آشفته می کند. پس از این دست کامنت ها در پست ها و مطالب کمتر استفاده کنید.

5 - بعضی وقت ها عمدا از غلط های املایی در مطالب استفاده می کنیم. این موضوع می تواند در قالب معنایی خاص یا ایجاد سرگرمی مورد قبول واقع شود. در غیر این صورت خود را ضربه فنی کرده اید و بهتر است همه چیز را از مدرسه آغاز کنید!

6 - هرگز کسی را به گیم (بازی) دعوت نکنید.

7 - در پست ها و کامنت های خود به هیچ وجه از "هش تگ" استفاده نکنید. هش تگ گونه ای متادیتا است که در میکرو بلاگینگ ها و سرویس های شبکه های اجتماعی کاربرد دارد و معمولا بدون فاصله قبل از کلمات و واژه های مهم قرار می گیرد. نمونه ای از این کدها، همان شکل پنجره ای است که بر روی شماره گیر گوشی های همراه، تلفن ها و کیبردها دیده می شود.

با این حال قبل از به کارگیری این گونه دستورالعمل ها، لازم است دستوراتی کلیدی و طلایی را به کار گرفت: لزوم رعایت اخلاق، ادب و احترام در فضاهای مجازی. توجه به این که می توان از فیس بوک و شبکه های اجتماعی برای بالا بردن فرهنگ، دانش و شعور فردی و اجتماعی بهره گرفت. درک این نکته که شبکه های اجتماعی "حیاط خلوت" ما نیست و جزء حریم شخصی محسوب نمی شوند؛ بنابراین باید از انتشار بسیاری مطالب و تصاویر خصوصی در آن امتناع کرد. و توجه به این که بسیاری هستند که به راحتی از مطالب و اطلاعات ما در فیس بوک سوء استفاده کرده و می توانند مشکلات گاه جبران ناپذیری را به وجود آورند.

آنچه مسلم است فیس بوک و شبکه های اجتماعی چه بخواهیم و چه نخواهیم وجود دارند. بسیاری از ایرانیان از نوجوان و جوان گرفته تا کهنسال، کاربر چنین شبکه هایی هستند. پس بهتر است به جای هرگونه رفتار بازدارنده - نظیر همان رفتاری که در دهه شصت با عنصری به نام ویدئو شد - فرهنگ استفاده درست از این فناوری را بیاموزیم و آموزش دهیم.

منبع : خبرآنلاین
به این خبر امتیاز بدهید :
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
بهنام صفوی درگذشت image بهنام صفوی درگذشت 1398/02/23

خواننده پاپ که مدت زیادی با بیماری دست به گریبان بود درگذشت.

امتیاز:
تعداد بازدید: 88

هشدار نسبت به شرکت‌های لیزینگی غیرمجاز image هشدار نسبت به شرکت‌های لیزینگی غیرمجاز 1398/02/18

مدیرکل پیشگیری، امنیتی و انتظامی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه، از ورود جدی برای کاهش جرایم پولی و بانکی خبر داد و گفت: تعداد لیزینگ‌های غیرمجاز بیش از تعداد لیزینگ‌های مجاز است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 65

بازگشت مهران مدیری با هیولا image بازگشت مهران مدیری با هیولا 1398/02/11

هیولای مهران مدیری آمد. سریالی که گفته می‌شود قرار است بازگشت مدیری باشد به روزهای اوجش. روزهای برره و پاورچین و نقطه‌چین. روزهایی که تک‌خال عرصه کمدی بود، بسیار جلوتر از عطاران و دیگر کمدین‌های ریز و درشت سینما و تلویزیون.

امتیاز:
تعداد بازدید: 131

دلیل سوار شدن به هواپیما از سمت چپ چیست؟  image دلیل سوار شدن به هواپیما از سمت چپ چیست؟ 1398/02/10

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که چرا هواپیماها همیشه از سمت چپ مسافرگیری می‌کنند؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 107

مسدود شدن صفحه اینستاگرام رئیس قوه قضائیه image مسدود شدن صفحه اینستاگرام رئیس قوه قضائیه 1398/01/28

صفحه‌ی "حجت الاسلام رئیسی" رئیس قوه قضائیه توسط اینستاگرام مسدود شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 154

بیش استعدادی می‌تواند قاتل بهره‌وری‌ تیم شود image بیش استعدادی می‌تواند قاتل بهره‌وری‌ تیم شود 1398/01/28

اثر موسوم به «بیش‌استعدادی» به این موضوع می‌پردازد که چرا فوق‌ستاره‌ها نمی‌توانند درکنار یکدیگر تیم‌های ستاره بسازند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 162

با خوردن قارچ از پیری و افزایش وزن جلوگیری کنید image با خوردن قارچ از پیری و افزایش وزن جلوگیری کنید 1397/11/21

بر اساس بررسی جدید محققان، قارچ ها جزو مواد بسیار مغذی محسوب می‌شوند که از فواید آن می‌توان به مبارزه با پیری، کاهش وزن، خاصیت ضدالتهاب و افزایش سلامت استخوان اشاره کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 218