خدمات سایت


متن کامل خبر

هفت نباید در استفاده از فیس بوک

آرشیو
یکی از بزرگترین مشکلات ما ایرانی ها در تعامل با ابزار تکنولوژیک – که عموما وارداتی به شمار می آیند – چگونگی استفاده از آنها یا بهتر بگوییم فرهنگ استفاده از آنها است.
1392/10/21 05:21:59 ب.ظ

به عنوان مثال هنوز که هنوز است پس از ده ها سال از ورود خودرو به ایران، فرهنگ رانندگی در نظام اجتماعی ما نهادینه نشده است. شبکه های اجتماعی نیز به رغم محدودیت های دسترسی به آنها از این قاعده مستثنی تیستند و اتفاقات اخیر که برای صفحه شخصی لیونل مسی از سوی ایرانیان پیش آمد، نمونه ای از این فرهنگ نادرست و ناشیانه استفاده از ابزار تکنولوژیک است. در این نوشتار هفت کنش فیس بوکی را که باعث رنجش دیگران (دوستان) می شوند را یادآور می شویم.

 

1 - سعی کنید از غر زدن، شکایت و نالیدن مدام در پست هایتان خودداری کنید. این گونه پست های همیشگی بسیار کسل کننده است و باعث می شود حوصله مخاطبانتان از دست شما سر برود!

2 - از تغییر و جابجایی ریلیشن شیپ هایتان خودداری کنید. هستند کسانی که یک روز در میان وضعیت روابط خود را تغییر می دهند.

3 - هیچ چیز کسل کننده تر از پست های کسانی که از تصاویر یکسان، با خاصیت تاثیرگذاری همسان استفاده می کنند نیست. به عنوان مثال کاربرانی که همواره از تصاویر طبیعت استفاده می کنند یا ... این گونه اشخاص برای دوستان و مخاطبانشان پیش بینی پذیر و کسل کننده اند.

4 - استفاده دائمی از کدها و حروف اختصاری، مخاطبان و دوستان را گیج و آشفته می کند. پس از این دست کامنت ها در پست ها و مطالب کمتر استفاده کنید.

5 - بعضی وقت ها عمدا از غلط های املایی در مطالب استفاده می کنیم. این موضوع می تواند در قالب معنایی خاص یا ایجاد سرگرمی مورد قبول واقع شود. در غیر این صورت خود را ضربه فنی کرده اید و بهتر است همه چیز را از مدرسه آغاز کنید!

6 - هرگز کسی را به گیم (بازی) دعوت نکنید.

7 - در پست ها و کامنت های خود به هیچ وجه از "هش تگ" استفاده نکنید. هش تگ گونه ای متادیتا است که در میکرو بلاگینگ ها و سرویس های شبکه های اجتماعی کاربرد دارد و معمولا بدون فاصله قبل از کلمات و واژه های مهم قرار می گیرد. نمونه ای از این کدها، همان شکل پنجره ای است که بر روی شماره گیر گوشی های همراه، تلفن ها و کیبردها دیده می شود.

با این حال قبل از به کارگیری این گونه دستورالعمل ها، لازم است دستوراتی کلیدی و طلایی را به کار گرفت: لزوم رعایت اخلاق، ادب و احترام در فضاهای مجازی. توجه به این که می توان از فیس بوک و شبکه های اجتماعی برای بالا بردن فرهنگ، دانش و شعور فردی و اجتماعی بهره گرفت. درک این نکته که شبکه های اجتماعی "حیاط خلوت" ما نیست و جزء حریم شخصی محسوب نمی شوند؛ بنابراین باید از انتشار بسیاری مطالب و تصاویر خصوصی در آن امتناع کرد. و توجه به این که بسیاری هستند که به راحتی از مطالب و اطلاعات ما در فیس بوک سوء استفاده کرده و می توانند مشکلات گاه جبران ناپذیری را به وجود آورند.

آنچه مسلم است فیس بوک و شبکه های اجتماعی چه بخواهیم و چه نخواهیم وجود دارند. بسیاری از ایرانیان از نوجوان و جوان گرفته تا کهنسال، کاربر چنین شبکه هایی هستند. پس بهتر است به جای هرگونه رفتار بازدارنده - نظیر همان رفتاری که در دهه شصت با عنصری به نام ویدئو شد - فرهنگ استفاده درست از این فناوری را بیاموزیم و آموزش دهیم.

منبع : خبرآنلاین
به این خبر امتیاز بدهید :
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
ویروس کرونا در ایران؛ برای پیشگیری از ابتلا چه کنیم؟  image ویروس کرونا در ایران؛ برای پیشگیری از ابتلا چه کنیم؟ 1398/12/03

با انتشار گزارش‌های رسمی از شیوع ویروس کرونا جدید در استان‌های مختلف ایران، لازم است که با روش‌های پیشگیری از ابتلا به آن به‌نحو بهتر آشنا شویم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 15

سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود image سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود 1398/11/29

باتوجه به نیاز کشور به وجود نرم‌افزاری جامع برای برای ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه، سامانه ملی املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 64

پروازهای ایران به چین برخلاف دستور مبنی‌بر تعلیق، متوقف نشد image پروازهای ایران به چین برخلاف دستور مبنی‌بر تعلیق، متوقف نشد 1398/11/15

درحالی‌که دیروز وزیر بهداشت از توقف سفرها به چین خبر داد، پروازهای یک خط هوایی به این کشور هنوز برقرار است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 112

پلیس فتا: پرونده‌های مربوط به سایت‌های دیوار و شیپور در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود image پلیس فتا: پرونده‌های مربوط به سایت‌های دیوار و شیپور در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود 1398/10/15

رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: مراجع قضایی در تهران اعلام کرده‌اند که در سال جاری پرونده‌های قضایی مرتبط با سایت‌های دیوار و شیپور باید در شوراهای حل اختلاف رسیدگی شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 164

دستور فیلترینگ سایت‌های فروش پایان‌نامه صادر شد  image دستور فیلترینگ سایت‌های فروش پایان‌نامه صادر شد 1398/10/02

به‌گفته‌ی مدیر کل حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، بازپرسی قوه‌ی قضائیه دستور فیلترینگ سایت‌های خرید و فروش پایان‌نامه و مقاله را صادر کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 170

ماسک‌ها می توانند به کاهش اثرات منفی حاصل از آلودگی هوا کمک کنند؟  image ماسک‌ها می توانند به کاهش اثرات منفی حاصل از آلودگی هوا کمک کنند؟ 1398/09/25

امروزه اکثر مردم برای کاهش اثرات ناشی از آلاینده‌های موجود در هوا از ماسک استفاده می‌کنند که بعضی از آن‌ها تاثیری در مقابله با آلودگی ندارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 122

سریال پایتخت 6 در نوروز 99 پخش خواهد شد image سریال پایتخت 6 در نوروز 99 پخش خواهد شد 1398/09/15

چندی قبل رسما ساخت سریال پایتخت 6 تایید شد، اما مشخص نبود که آیا این مجموعه به نوروز 99 می‌رسد یا نه که با آغاز رسمی فیلم‌برداری این فصل، اعلام شد عید امسال می‌توانیم منتظر خانواده معمولی باشیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 274