خدمات سایت


متن کامل خبر

چگونه به درستی مانیتور انتخاب کنیم

آرشیو
مانیتورها پنجرۀ روح کامپیوتر هستند. بدون نمایشگر قوی، همۀ کارهایی که در رایانه خود انجام می دهید، مانند: بازی، دیدن یک عکس، ویدئو یا حتی متن کم رنگ می شوند.
1397/09/08 11:28:17 ق.ظ
تعداد بازدید: 437 , تعداد آرا:2

تولیدکنندگان به خوبی با استفاده از تجربیات، مانیتورها را دستخوش تغییر می کنند و بازار با انواع زیادی از مانیتورها روبرو هستند. اما چه ویژگی هایی را برای روش انتخاب مانیتور باید در نظر بگیرید؟ آیا شما نیاز به 5K، 4K، Quad HD، Full HD یا فقط HD را دارید و اینها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ چقدر هزینه بابت خرید یک مانیتور جدید حاضرید بپردازید؟ آیا ویژگی هایی مانند فلیکر، نور کم آبی، G-Sync و FreeSync واقعا مهم هستند؟ و در صورتی که شما روی بازی های کامپیوتر متمرکز هستید در مقایسه با استفاده کننده حرفه ای یا استفاده کننده عمومی، نیازهای شما متفاوت خواهد بود؟

راهنمایی سریع

اولویت اصلی مانیتور را تعیین کنید: بازی، حرفه ای یا استفاده عمومی. به طور کلی، گیمرها باید سرعت و زمان پاسخ دهی را در اولویت قرار دهند، حرفه ای ها باید دقت رنگ را اولویت بندی کنند، در حالی که اگر شما یک استفاده کننده عمومی هستید، نیازهای خاصی دارید، اما اغلب مانیتور با پنل کنتراست وضوح بالا را در اولویت خود قرار می دهید.

رزولوشن:

هر چه عدد رزولوشن بالاتر باشد، تصویر بهتر است. رزولوشن مانیتور به شما می گوید که تعداد پیکسل ها یک مانیتور چه طولی دارد. رزولوشن 1920 × 1080، همچنین به عنوان 1080P و یا Full HD (FHD) شناخته می شود، که تصاویری شفاف تر از صفحه نمایش 2K یا 4K دریافت خواهید کرد.

زمان پاسخ دهی:

زمان پاسخ دهی هر چه کوتاه تر باشد بهتر است. البته این ویژگی اولویت اصلی انتخاب شما نیست مگر اینکه شما یک بازیکن (Gamer) باشید. این ویژگی به شما می گوید که چه مدت طول می کشد مانیتور خود را برای تغییر پیکسل های فردی از سیاه به سفید یا از یک سایه خاکستری به دیگری (زمان پاسخ GTG) آماده کند. در صورتی که زمان پاسخ دهی بالا باشد، می تواند به تاری دید هنگام بازی یا تماشای فیلم های سریع گام منجر شود. بالاترین زمان پاسخ دهی  احتمالا 5 میلی ثانیه می باشد، در حالی که سریعترین مانیتور ها می توانند زمان پاسخ 1میلی ثانیه را داشته باشند.

نرخ بازخوانی:

هر چه عددش بیشتر باشد بهتر است.

این ویژگی نشانگر تعداد دفعات آپدیت مانیتور با اطلاعات جدید در هر ثانیه یا هرتز چقدر می باشد. هر چه این عدد بزرگتر باشد، شما از تصاویر بهتر، صاف و بدون انعکاس برخوردار خواهید بود. اگر شما یک گیمر هستید، میزان بازخوانی بسیار مهم است و شما نیاز به یک مانیتور با حداقل 75گیگاهرتزی خواهید داشت ( اکثر مانیتورهای مخصوص بازی با حداقل 144 گیگاهرتزی طراحی شده اند). اگر شما یک گیمر نیستید، با حداقل 60 گیگاهرتزی انتخاب کنید.

 فن آوری های پنل:

TN

مانیتور TN سریعترین اما ارزان ترین مانیتور به علت زاویه دید ضعیف است. مانیتورهای IPS زمان پاسخ کوتاهی دارند و رنگ را بهتر از مانیتورهای VA نشان می دهند، اما مانیتورهای VA کنتراست بهتری نسبت به نمایشگرهای IPS دارند.

 منحنی یا غیرمنحنی :

این بستگی به اولویت های شما دارد. منطق مانیتورهای منحنی بر این است که تصاویر برای شما واضح تر قابل تشخیص است.ولی بعضی ها نسبت به دیگران این تفاوت را بهتر تشخیص می دهند.این مانیتورها بهتر است روی دیوار نصب نشوند، بعضی ها به شما خواهند گفت که مانیتورهای منحنی زیر 30 اینج، بی ارزش هستند که دلایل قیمتی هم شامل این پیشنهاد می شود. اگر شما مطمئن نیستید، یک مقایسه انجام بدهید تا تفاوت این مانیتورها را  درک کنید و سپس خرید انجام دهید.

 مبانی: تکنولوژی پخش 101

تصاویر از میلیون ها نقاط کوچک تشکیل شده اند. هر پیکسل از 3تا زیرمجموعه پیکسل تشکیل شده است. هر کدام برای یک رنگ اصلی. رزولوشن یک مانیتور نشان دهنده طول اسکرین را به وسیله عرض پیکسل هایش. هر چه تعداد پیکسل ها در یک اینچ مربع در یک مانیتور بالاتر باشند، تصاویر واقعی تر و صاف تر دیده می شوند. شما می توانید بگویید یک مانیتور چند پیکسل دارد بر اساس نام وضوح تصاویرش. بعضی از رزولوشن ها اسامس مختلفی دارند در جدول پایین اسامی بعضی از اینها به شما نمایش داده شده است.

این اسامی از بالاترین کیفیت به ضعیف ترین کیفیت طبقه بندی شده است. به غیر از موارد ذکر شده، ما درباره یک نسبت تصویر 16: 9 صحبت می کنیم.

5K 5120 * 2880
4K 3840 * 2160 (typical monitor resolution)
4096 * 2160 (official cinema resolution)
Ultra HD (UHD) 3840 * 2160
Quad HD (QHD) aka Wide Quad HD (WQHD) 2560 * 1440
2K 2560 * 1440 (typical monitor resolution)
2048 * 1080 (official cinema resolution)
WUXGA 1920 * 1200
Full HD (FHD) aka 1080p aka HD 1920 * 1080
HD aka 720p 1280 * 720

در حالی که پیکسل های بیشتر به طور کلی بهتر است، دو چیز می تواند مانیتور با وضوح بالا را نامناسب کند.

اولین : عملکرد کارت گرافیک است. هر تعداد پیکسلها بیشتر باشد ، کارت گرافیک به قدرت بیشتری نیاز دارد برای  پردازش پیکسل ها در زمان کوتاه تر. مانیتورهای 5k به خوبی این تصاویر را پخش می کنند.اما اگر سیستم شما نتواند از 14.7 میلیون پیکسل پشتیبانی کند، نتیجه ی رزولوشن شما رضایت بخش نخواهد بود.

دومین چیزی که می تواند مانیتور مانیتور با رزولوشن بالا را حفظ کند توانایی فشرده سازی سیستم عامل شماست  ویندوز بهترین گزینه برای تراکم پیکسل های 90 تا 100 پیکسل در هر اینچ می باشد .. در مقادیر بالاتر، اشیاء و متن بسیار کوچک غیر قابل خواندن است. وقتی یک مانیتور 5kبا صفحه نمایش 27 اینچ را بررسی می کنیم ، ما مجبور به استفاده  از سیستم dpi-scaling شدیم تا به کیغیت بهتری برسیم.

کدام پنل مورد نیاز ماست؟ TN در مقابل VA در مقابل IPS

سه تکنولوژی عمده در پانل های ال سی دی امروزه وجود دارد: Nematic پیچ خورده (TN)، تراز عمودی (VA) و سوئیچینگ در هواپیما (IPS). هر کدام دارای چندین تغییر است که مزایای مختلفی دارند مانند زوایای دید بهتر، پاسخ پنل سریعتر، مصرف انرژی پایین و غیره. در این مقاله به پیچیدگی های کار این پنل ها رسیدگی نمی کنیم. در عوض، نمودار زیر را بررسی کنید تا ببینید که چگونه هر نوع پنل کیفیت تصویر و موارد استفاده را تحت تاثیر قرار می دهد.

TN VA IPS
عملکرد سریعترین: زمان پاسخ کم، بالاترین میزان تجدید، تاری حرکت حداقل؛ انقباض ورودی پایین طولانی ترین زمان پاسخ معمولا؛ نرخ بازشدن بیشتر ممکن است زمان پاسخ کمتری نسبت به TN، زمان پاسخ سریعتر از VA؛ نرخ بازیابی با کیفیت بازی بسیار نادر است
نمایش بدترین زاویه دید؛
بدترین رنگ
زاویه دید معمولا بهتر از TN، بدتر از IPS است؛
رنگ خوب
بهترین کنتراست؛
بهترین تصویر عمق
بهترین زاویه دید
بهترین رنگ
قیمت ارزان مدل های معتبر می توانند عملکرد قابل مقایسه ای با TN داشته باشند گران
بهترین کاربرد بازی استفاده عمومی حرفه ای

کنتراست مهم ترین عامل کیفیت تصویر و قابلیت اطمینان است (5000: 1 بهتر از 1000: 1). به همین ترتیب، ما پنل های VA را در نظر می گیریم تا بهترین کیفیت تصویر سه را ارائه دهیم.

مانیتورهای بازی: کدام ویژگی مهم است؟

برای گیمرها گزینه های گیج کننده بسیاری برای یک مانیتور وجود دارد. در این مقاله به ویژگی هایی که به نفع گیمرها هست میپردازیم، البته باید توجه داشته باشید که برخی از این ویژگی ها به سطح مهارت گیمر بستگی دارد.

چه رزولوشنی برای بازی مورد نیاز است؟

برای بهترین تصویر، پیکسل بیشتر بهتر است. اما اگر شما یک گیمر هستید، این پیکسل ها همچنین می توانند سرعت شما را کاهش دهند، اگر گرافیک شما از قدرت کافی برخوردار نیست.اکثر مبدل های ویدئوئی سیگنال های بیشتر از  UHD، 4K یا 5K  ساپورت نمی کنند. مبدلهای ویدئو یی در حال حاضر فقط سیگنال های بالاتر رزولوشن UHD را ساپورت می کنند. حتی اگر این توانایی را داشتند، شما به یک کارت گرافیک گران قیمت با (حداقل) 8.2 میلیون پیکسل از 60 فریم در ثانیه (فریم بر ثانیه) نیاز داشتید.

برتری Quad HD (QHD, 2560 x 1440) در این است که تا مانیتورهای32 اینچ، شما می توانید تصویر با کیفیتی را داشته باشید که نیاز به کارت گرافیک گران قیمتی نباشد. اگر شما نیاز به سرعت بالاتری دارید، FHD (1920 x 1080)  به شما بالاترین پردازش فریم ها را به شما ارائه می کند.

میزان بازخوانی مانیتورهای گیمینگ برای پاسخ دهی چیست؟

شما نیاز به مانیتوری دارید که میزان بازخوانی آن حداقل 75Hz باشد. که با پایین ترین زمان پاسخ دهی ترکیب شود. همانطور که توضیح داده شد، میزان بازخوانی برای گیمرها بسیار مهم است، به همین دلیل اکثر مانیتورهای گیمینگ با حداقل 144Hz میزان بازخوانی می باشند. و شما به  حداکثر زمان پاسخ دهی 5ms نیاز دارید.

رزولوشن پایین + کارت گرافیک خوب = سرعت بازخوانی سریعتر.

اگر شما قصد خرید یک مانیتور برای استفاده طولانی مدت دارید، به یا داشته باشید که کارت گرافیک کامپیوتر شما از حالا بین یک تا سه سال، ممکن است به سرعت بالاتری نیاز داشته باشد.

آیا باید G-Syncیا FreeSyncرا دریافت کنم؟

مانیتورهای گیمینگ اغلب Nvidia G-Sync یا AMD FreeSync را دارند. که آسیب های چشمی را کاهش می دهد و همچنین باعث افزایش قیمت مانیتور می شوند. Nvidia نسبت به AMD قیمت بالاتری دارند. اگر بودجه شما از پایین تا متوسط هست برای داشتن کارت گرافیک، بهتر است از مانیتوری با G-Sync  یا  FreeSyncبا کمترین میزان بازخوانی خریداری کنید.

حالا سوال این است که کدام یک مناسب شماست؟ این موردی هست که شما باید موقع تصمیم گیری در نظر بگیرید.

چه سخت افزاری در حال حاضر دارید؟

مانیتورهای G-Sync همیشه عملکردی از 30Hz تا بیشترین قابلیت بازخوانی مانیتور شما را دارند. FreeSync ها قابلیت هماهنگ شدن و یکنواختی را با بالاترین نرخ بازخوانی مانیتور شما ندارند. اما این پایین ترین حدی است که شما باید مدنظر داشته باشید. ما بررسی کردیم صفحاتی که از 40Hz  تا 55Hz بودند . در صورتی که کارت گرافیک شما نتواند فریم ها را در این میزان بخواند، این می تواند برای شما مشکل ساز باشد. فریم های پایین یک راه حل خوبی هستند. اما این موقعی کار می کند که حداکثر میزان بازخوانی 2.5 برابر کمترین آن باشد.

Overdriveو کاهش تاری حرکت در بسیاری از مانیتورهای بازی موجود است. برای درک این موضوع، ابتدا باید اصطلاح  Ghosting (شبح) را درک کنید. Ghostingاین است که شما متوجه شوید که دنباله ای مبهم  مثل یک جسم متحرک روی صفحه نمایش گاهی اوقات ایجاد می شود. این ناشی از انتقال پیکسل ناهموار است یا زمانی که یک پیکسل مانیتور طول می کشد تا از رنگ A به رنگ B تغییر کند از رنگ B به رنگ A.

Overdrive با افزایش سرعت که در آن انتقال پیکسل ها از طریق ولتاژ های بالاتر باعث کاهش سرعت Ghosting می شود. هنگامی که به طور صحیح انجام می شود، پیکسل بسرعت به سطح می رسد و سپس برای کادر بعدی تغییر می کند تا ولتاژ بالا برود.

کاهش حرکت، همچنین به عنوان حرکت تاری یا کم حرکت (ULMB در عکس زیر)، رزولوشن حرکت را حفظ می کند.

قبل از تصمیم گیری توجه داشته باشید که:

شما نمیتوانید همزمان با کاهش Motion Blur و FreeSync / G-Sync استفاده کنید. درست است که، صرف نظر از قیمت یا تکنولوژی، گیمرها باید هر بار مجدد انعطاف پذیری را انتخاب کنند. اگر شما یک کارت گرافیک سریع با سرعت 60 فریم در ثانیه و بالاتر با G-Sync یا FreeSync داشته باشید، تقریبا نیاز به کاهش تاری حرکت را از بین می برد.

کاهش تاری حرکت باعث کاهش روشنایی کلی می شود.

مانیتورهای استفاده عمومی: کدام ویژگی مهم است؟

برای مشاهده مشخصات فنی و لیست قیمت مانیتور در سایت میهن مارکت اینجا کلیک کنید.

هر دو مانیتور بازی و حرفه ای بیش از حد واجد شرایط هستند تا به عنوان نمایشگرهای عمومی استفاده شوند. اما اگر سعی در جلوگیری از صرف هزینه اضافی در یک مانیتور تخصصی داشته باشید، به چیزهایی نیاز خواهید داشت که برای هر نوع محاسبات، سرگرمی و بهره وری کار می کنند.

کنتراست پادشاه است، بنابراین پانل های VA نیز هستند. ما نخستین اندازه کیفیت تصویر، با اشباع رنگ، دقت وضوح و رنگ پسزمینه را در نظر می گیریم. هنگامی که صفحه نمایش یک محدوده دینامیکی بزرگ دارد، تصویر واقعی تر و شبیه به 3D است. پانل های VA سه تا پنج برابر کنتراست صفحه نمایش IPS یا TN را ارائه می دهد. اگر یک مانیتور VA و IPS را در کنار هم قرار دهید با سطح روشنایی همسان و استانداردهای کالیبراسیون، صفحه نمایش VA به آسانی بر کیفیت تصویر برنده خواهد شد.

نور آبی کم یک نقطه خرید نیست اکثر سیستم عامل ها، از جمله ویندوز 10، دارای حالت هایی هستند که برای کاهش نور آبی بر روی نظریه ای که نور آبی با خواب مواجه می شود، ساخته شده است. با این حال، اگرچه بسیاری از مانیتورها این ویژگی را ارائه می دهند، لازم نیست یا مفید است. از آنجا که کاهش روشنایی آبی نیز بر سایر رنگ ها تاثیر می گذارد، ممکن است یک تصویر غیر طبیعی در گرافیک و عکس مشاهده کنید. این به ویژه در بازی ها و فیلم ها دیده می شود. نور آبی کم می تواند یک تصویر کامپیوتری را برای مشاهده، کمتر خسته کننده کند، اما می تواند کالیبراسیون دقیق را نیز انجام دهد. شما نباید نور کم آبی را اولویت بندی کنید، اما بدون آن، مانیتورها را خسته کننده خواهند شد.

مانیتورهای حرفه ای: کدام ویژگی مهم است؟

کاربران حرفه ای دارای نیازهای خاص هستند. اگر شما یک عکاس، چاپگر، طراح وب، هنرمند جلوه های ویژه، طراح بازی یا کسی هستید که نیاز به کنترل دقیق رنگ دارد، این بخش برای شما مناسب است. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید:

مانیتورهای حرفه ای رنگ دقیق تری را به شما نمایش می دهند و قیمت بالاتری نیز دارند که برای یک استفاده کننده حرفه ای ارزشش را دارد. برای داشتن یک مانیتور حرفه ای باید از کیفیت آن مطمئن شوید. مانیتورهای حرفه ای نباید به تنظیم مجدد نیاز داشته باشند.

شما می خواهید با گزینه های کالیبراسیون آشنا شوید؟

گزینه های کالیبراسیون باید شامل انتخاب رنگ های مختلف رنگ، درجه حرارت رنگ و منحنی گاما باشد. حداقل باید استانداردهای sRGB و Adobe RGB باشد، میزان رنگ از 5000 تا 7،500 کیلو بایت و ایستگاه از پیش تعیین شده گاما از 1.8 تا 2.4 باشد. مانیتورهایی که برای تولید تلویزیون یا فیلم مورد استفاده قرار می گیرند نیز باید استاندارد گاما BT.1886 را پشتیبانی کنند.

برای مشاهده مشخصات فنی و لیست قیمت مانیتورهای صنعتی و مانیتورهای بزرگ در سایت میهن مارکت اینجاکلیک کنید.


منبع :
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • مانیتور,
  • راهنمای خرید,
  • مانیتور گیمینگ,
  • خرید مانیتور,
  • بررسی مانیتور,

نظرات ثبت شده برای این خبر

آی تی کار
(1397/09/08)
جامع، و آموزنده و کاربردی بود.

Captcha
پیام رسان واتس اپ از تلگرام جلو زد image پیام رسان واتس اپ از تلگرام جلو زد 1398/04/29

نتایج نظرسنجی‌ اخیر ایسپا گویای آن است که ۷۰ درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 20

با یخچال فریزر سامشونگ مدل HM34 آشنا شوید image با یخچال فریزر سامشونگ مدل HM34 آشنا شوید 1398/04/29

یخچال و فریزر مدل « HM34 » از گروه یخچال‌ و فریزرهای ساید بای‌ ساید شرکت معتبر سامسونگ است. مصرف انرژی A+این دستگاه، آن را در گروه دستگاه‌های کم‌مصرف قرار می‌دهد. ظاهر زیبای این دستگاه با همراهی دو دسته‌ی عمودی ِساده تکمیل می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 17

سریعترین و کندترین اینترنت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟ image سریعترین و کندترین اینترنت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟ 1398/04/23

اگر شما هم یکی از آن میلیون‌ها نفر در جهان هستید که از راه دور کار خود را انجام می‌دهند، سرعت اینترنت یکی از مهمترین نکاتی است که با آن درگیر خواهید بود. اما آیا تابه حال به این موضوع فکر کرده‌اید که سرعت اینترنت در کشور ما در مقایسه با معیار جهانی چگونه است؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 61

جدیدترین و زیباترین یخچال های اسمگ را از دست ندهید image جدیدترین و زیباترین یخچال های اسمگ را از دست ندهید 1398/04/22

شرکت اسمگ با یک عکاس و فیلمساز آفریقایی برای تولید یخچال هایی با طرح قدیمی بر روی بدنه‌ی آنها شروع به همکاری کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 72

ال سی دی دو لایه هایسنس به بازار آمد image ال سی دی دو لایه هایسنس به بازار آمد 1398/04/22

شرکت هایسنس برای نخستین بار از تلویزیون های ال سی دی دولایه خود در نمایشگاه CES سال جاری رونمایی کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 89

تا آخر تابستان 98 قیمت لوازم خانگی تغییر نمی کند image تا آخر تابستان 98 قیمت لوازم خانگی تغییر نمی کند 1398/04/22

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی و کاهش قدرت خرید مردم به نظر می‌رسد که قیمت کالاها تا پایان تابستان امسال ثابت باقی بماند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 99

ده ویدئو پروژکتور برتر کلاسی سال 2019 image ده ویدئو پروژکتور برتر کلاسی سال 2019 1398/04/22

ویدئو پروژکتورهای کلاسی یا آموزشی معمولاً به آن دسته از ویدئو پروژکتورهایی اطلاق می‌شود که مناسب کلاس‌های درس دانشگاه، مدارس و یا اتاق‌های کنفرانس شرکت‌ها وادارات هست. ویژگی بارز این ویدئو پروژکتورها کیفیت مناسب در کنار قیمت منطقی می‌باشد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 155

خوراک پز Crock-Pot را بشناسید image خوراک پز Crock-Pot را بشناسید 1398/04/20

یکی از عادت های خوب غذایی بخارپز کردن مواد غذایی است که طرفداران زیادی دارد. بخارپز، آب پز، کبابی کردن از بهترین روش های طبخ غذا هستند که این روزها به خوبی از آن ها استقبال می شود. یک شرکتی به تولید خوراک پز و آرام پز پرداخته که فرآیند پخت و پز را برای کاربران خود راحت کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 65