خدمات سایت


متن کامل خبر

ویروس کرونا در ایران؛ برای پیشگیری از ابتلا چه کنیم؟

با انتشار گزارش‌های رسمی از شیوع ویروس کرونا جدید در استان‌های مختلف ایران، لازم است که با روش‌های پیشگیری از ابتلا به آن به‌نحو بهتر آشنا شویم.
1398/12/03 10:08:19 ق.ظ

پس از روزها گمانه‌زنی، وزارت بهداشت سرانجام روز چهارشنبه ورود ویروس کرونا ۲۰۱۹ به داخل کشور را به‌طور رسمی اعلام کرد. براساس آخرین اطلاع‌رسانی از سوی کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی این وزاتخانه تا به امروز جمعه دوم اسفند، ویروس مرگبار چینی جان ۴ نفر را در کشور گرفته و ۱۸ نفر را مبتلا ساخته است. با اعلام رسمی فوت چهار نفر، ایران پس از چین دارای بیشترین قربانیان کروناویروس در جهان است.

ازآنجا که نرخ مرگ‌ومیر ویروس کرونا درجهان هم‌اکنون تقریبا ۲ درصد است، به احتمال بالا شماری از موارد شناسایی‌نشده در کشور وجود دارند. درحال حاضر ویروس در استان‌های قم، تهران، مرکزی و گیلان افراد را آلوده کرده است و گزارش‌های غیررسمی نیز از ابتلای افراد مختلف در دیگر استان‌های کشور خبر می‌دهند.

درغیاب اطلاع‌رسانی شفاف و ابهام درباره‌ی نحوه‌ی ورود ویروس به کشور، رعایت نکات بهداشتی لازم برای پیشگیری از این ویروس اهمیت بسیار بالایی دارد. ازآنجاکه نخستین مورد ابتلا در استان قم گزارش شد، احتمال می‌رود که گردشگران و زائران خارجی منتقل‌کننده‌ی ویروس به داخل کشور بوده‌اند.


براساس جامع‌ترین گزارشی که چندی پیش درباره‌ی ویروس کرونا منتشر شد، مردان و سالمندان بیش از همه درمعرض خطر ابتلا به ویروس قرار دارند. درواقع بیش‌ترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از کروناویروس ۲۰۱۹ در بین گروه سنی ۸۰ سال و بالاتر بوده و تاکنون هیچ موردی از فوتی در کودکان زیر ۹ سال گزارش نشده است. در ادامه با زومیت همراه باشید تا با نکات لازم برای پیشگیری از کروناویروس آشنا شوید.
برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید چه کنیم؟

به‌طور کلی توصیه می‌شود که تا حد امکان از حضور در اجتماعات و تماس مستقیم با افراد مشکوک خودداری کنید. هرگز دستان آلوده را به‌صورت، دهان و بینی خود نمالید و شست‌شوی مکرر آن‌ها با مایع الکلی یا آب و صابون را فراموش نکنید. با رعایت بهداشت فردی تا حد زیادی می‌توان از ابتلا به ویروس کرونا جدید جلوگیری کرد.

چه زمانی ماسک بزنیم؟

    اگر سالم هستید، تنها درصورتی ماسک بزنید که از فردی مشکوک به کروناویروس ۲۰۱۹ مراقبت می‌کنید.
    اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، ماسک بزنید.
    ماسک تنها زمانی مؤثر است که درترکیب با شست‌وشوی مکرر دست‌ها با مایع الکلی یا آب و صابون استفاده شود.
    اگر ماسک می‌زنید، باید نحوه‌ی استفاده از آن را بدانید و پس از مصرف آن را به‌طور مناسب دور بیاندازید.
    پیش از قراردادن ماسک روی صورت، دست‌ها را با مایع الکلی یا آب و صابون بشویید.
    دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و اطمینان یابید که هیچ درزی بین صورت و ماسک وجود ندارد.
    حین استفاده از ماسک از لمس آن خودداری کنید. اگر چنین کردید، دستانتان را با مایع الکلی یا آب و صابون بشویید.
    به‌محض آنکه ماسک مرطوب شد، آن را با نمونه‌ای جدید جایگزین کنید و از ماسک مصرف‌شده مجددا استفاده نکنید.
    برای برداشتن ماسک از صورت، آن را از پشت بگیرید و داخل ماسک را لمس نکنید و بلافاصله آن را درون سطل زباله بیاندازید. سپس دستان خود را مایع الکلی یا آب و صابون بشویید.

آیا خشک‌کننده‌های دست در نابودی ویروس مؤثر هستند؟

خیر. خشک‌کننده‌های دست تأثیری در نابودی کروناویروس ۲۰۱۹ ندارند. برای محافظت از خود درمقابل این ویروس باید به‌طور مکرر دستان خود را با مایع الکلی یا آب و صابون بشویید. به‌محض خشک‌شدن دست‌ها، آن‌ها را با دستمال توالت یا خشک‌کننده‌ی حرارتی خشک کنید.
آیا اسپری الکل یا کلر به تمام بدن، ویروس را می‌کشد؟

خیر. اسپری الکل یا کلر به تمام بدن موجب کشتن ویروس‌هایی نمی‌شود که پیش‌تر وارد بدن شده‌اند. اسپری چنین مایعاتی می‌تواند برای لباس‌‌ها یا غشاهای مخاطی (چشم و دهان) مضر باشد. البته باید بدانید که الکل و کلر هردو می‌تواند برای ضدعفونی‌کردن سطوح سودمند باشد؛ اما باتوجه به توصیه‌های لازم از آن‌ها استفاده کنید.
آیا حیوانات خانگی می‌توانند کروناویروس ۲۰۱۹ را منتقل کنند؟

درحال حاضر هیچ شواهدی از آلودگی حیوانات خانگی نظیر سگ یا گربه به کروناویروس جدید وجود ندارد. با این حال، بد نیست که پس از تماس با حیوانات خانگی دستان خود را بشویید. انجام این کار شما را دربرابر باکتری‌های معمولی نظیر اشریشیا کلی یا سالمونلا که می‌توانند بین حیوان و انسان منتقل شوند، محافظت می‌کند.
آیا واکسن ذات‌الریه می‌تواند از ما دربرابر کروناویروس ۲۰۱۹ محافظت کند؟

خیر. واکسن‌هایی که از ما دربرابر ذات‌الریه یا هموفیلوس آنفلوآنزا نوع بی محافظت می‌کنند، قادر به پیشگیری از ابتلا به کروناویروس ۲۰۱۹ نیستند. ویروس جدید نوع جهش‌یافته‌ای از خانواده‌ی کروناویروس محسوب می‌شود و به واکسن اختصاصی خود نیاز دارد. پژوهشگران هم‌اکنون با پشتیبانی سازمان بهداشت جهانی درتلاش برای ساخت واکسن هستند.
آیا شست‌وشوی منظم بینی با محلول نمک از ابتلا به کروناویروس جلوگیری می‌کند؟

خیر. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد شست‌وشوی بینی با محلول نمک می‌تواند افراد از ابتلا به کروناویروس جدید محافظت کند. شواهدی محدود دردست است که شستن منظم بینی با محلول نمک می‌تواند در بازیابی سریع‌تر سلامت فرد سرماخورده مؤثر باشد؛ اما انجام این کار هیچ تأثیری بر مهار عفونت‌های تنفسی ندارد.
آیا خوردن سیر می‌تواند از ابتلا به کروناویروس جدید جلوگیری کند؟

سیر، غذایی سالم است که می‌تواند برخی خواص ضدمیکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از همه‌گیری کنونی وجود ندارد که مصرف سیر در پیشگیری از ابتلا افراد به کروناویروس جدید مؤثر بوده است.
آیا افراد جوان نیز مستعد ابتلا به کروناویروس جدید هستند؟

افراد از تمام سنین دربرابر ابتلا به کروناویروس ۲۰۱۹ آسیب‌پذیر هستند. افراد مسن‌تر و افراد دارای سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آسم، دیابت، بیماری قلبی و افرادی که به‌دلایل مختلف از نقص سیستم ایمنی بدن رنج می‌برند، ظاهرا پس از ابتلا به ویروس جدید به‌شدت بیمار می‌شوند. سازمان بهداشت جهانی به تمام گروه‌های سنی توصیه می‌کند که با انجام اقدامات مناسب نظیر شست‌وشوی منظم دست‌ها و رعایت بهداشت فردی از ابتلا به ویروس کرونا جدید پیشگیری کنند.
آیا آنتی‌بیوتیک‌ها در پیشگیری و درمان کروناویروس جدید مؤثر هستند؟

خیر. آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ تأثیری بر ویروس ندارند و تنها در مقابله با باکتری تأثیرگذار هستند. با این حال، اگر براثر ابتلا به کروناویروس در بیمارستان بستری شوید، ممکن است به‌دلیل عفونت هم‌زمان باکتریایی، پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
آیا هیچ داروی خاصی برای درمان کروناویروس جدید وجود دارد؟

تا به امروز، هیچ داروی مشخصی برای درمان یا پیشگیری از کروناویروس ۲۰۱۹ توصیه نشده است. با این حال، افراد آلوده به ویروس برای کاهش یا درمان علائم باید مراقبت‌های پزشکی مناسب را دریافت کنند. پژوهشگران درحال بررسی برخی درمان‌ها هستند و در کارآزمایی‌های بالینی آن‌ها را آزمایش خواهند کرد. سازمان بهداشت جهانی با همکاری سازمان‌های متعدد، درحال کمک برای تسریع پژوهش‌ها دراین‌باره است.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • ویروس کرونا,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر image آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر 1399/01/07

سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور از زمان شیوع این بیماری تا ظهر امروز را ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر اعلام کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 59

دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود  image دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود 1398/12/12

سازمان تأمین اجتماعی برای کاهش مراجعه‌ی حضوری افراد، تمامی دفترچه‌های درمانی دارای اعتبار تا پایان بهمن‌ماه را تا پایان فروردین ۱۳۹۹ تمدید کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 109

سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس image سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس 1398/12/04

سامانه سماس چند روزی می‌شود با هدف سهمیه‌بندی سوخت برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، رانندگان آژانس‌ها و سرویس مدارس رسمی آغاز به کار کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 129

تمام سرنشینان ملزم به بستن کمربند ایمنی شدند، وگرنه راننده جریمه خواهد شد image تمام سرنشینان ملزم به بستن کمربند ایمنی شدند، وگرنه راننده جریمه خواهد شد 1398/12/04

با توجه به گفته های معاون اجتماعی پلیس راهور در صورتی که سرنشینان خودرو کمربند ایمنی صندلی‌های جلو و عقب را نبندند راننده خودرو جریمه خواهد شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 129

سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود image سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود 1398/11/29

باتوجه به نیاز کشور به وجود نرم‌افزاری جامع برای برای ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه، سامانه ملی املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 343

پروازهای ایران به چین برخلاف دستور مبنی‌بر تعلیق، متوقف نشد image پروازهای ایران به چین برخلاف دستور مبنی‌بر تعلیق، متوقف نشد 1398/11/15

درحالی‌که دیروز وزیر بهداشت از توقف سفرها به چین خبر داد، پروازهای یک خط هوایی به این کشور هنوز برقرار است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 171

رگ‌های خونی در زنان زودتر پیر می‌شوند یا مردان؟ image رگ‌های خونی در زنان زودتر پیر می‌شوند یا مردان؟ 1398/11/07

رگهای خونی در زنان زودتر پیر می‌شوند و موجب بروز بیماری‌های قلبی زودرس می‌شوند. در گزارشی که به تازگی منتشر شد، نشان داد که افزایش فشار خون در زنان بسیار زودتر از مردان در اوایل دهه 30 سالگی شروع می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 485

ویروس کرونا چینی؛ علائم، نحوه انتقال و هرآنچه باید درباره آن بدانید image ویروس کرونا چینی؛ علائم، نحوه انتقال و هرآنچه باید درباره آن بدانید 1398/11/05

ویروس تنفسی جدیدی از چین به چندین کشور دیگر سرایت کرده است. در این مطلب، آن‌چه لازم است درمورد این ویروس بدانید، آورده شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 172

کشف درمانی جدید برای سرطان  image کشف درمانی جدید برای سرطان 1398/11/02

پژوهشگران درمان جدید مبتنی‌بر لنفوسیت‌های T پیدا کردند که قادر است سلول‌های سرطانی مختلف را از بین ببرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 510

پلیس فتا: پرونده‌های مربوط به سایت‌های دیوار و شیپور در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود image پلیس فتا: پرونده‌های مربوط به سایت‌های دیوار و شیپور در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود 1398/10/15

رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: مراجع قضایی در تهران اعلام کرده‌اند که در سال جاری پرونده‌های قضایی مرتبط با سایت‌های دیوار و شیپور باید در شوراهای حل اختلاف رسیدگی شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 208