خدمات سایت


متن کامل خبر

غیر آریایی ها هم نوروز داشتند

آرشیو
اقوام باستانی غیر از آریایی نیز در دوران باستان مراسمی شبیه نوروز داشته اند
1389/12/27 03:54:44 ق.ظ

برگزاری جشن در آغاز اعتدال بهاری و شادی و پایکوبی به مناسبت پایان یافتن زمستان و زنده شدن طبیعت در میان بابلیان نیز مرسوم بوده است.

آنان از گذشته بسیار دو روز اعتدال بهاری را جشن می‌گرفتند و آن را زگموک می‌نمایدند. در کتیبه‌های بابلی آمده است که زگموک شامل 11 روز نخستین ماه نیسان بوده و بنابراین از اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) آغاز شده و جشن روز اعتدال بهاری راه دربر می‌گرفته است.

بابلی‌ها این جشن را به افتخار خدای مردوک و در معبد بزرگ اوبرپا می‌کردند. در کتیبه‌های باستانی بابلی آمده است که در روز اول سال همه الهه‌ها بزرگمردوک در معبد گردهم آمده تا درباره سرنوشت سال جدید و زندگی مردمان و همچنین تعیین پادشاهان تصمیم‌گیری کنند.

آیین‌های نوروزی که شاید بعد از زمان هخامنشیان وارد مصر شده باشد، در این کشور هم رواج داشته است. مراسم ویژه این جشن بافرو رفتن در آب نیل و پاره‌ای مراسم دیگر همراه بود که هنوز رد‌پاهایی از آن مراسم در میان مصریان دیده می‌شود.

آیین‌های نوروزی در یونان همراه با مراسم مربوط به آدونیس و آتیس برگزار می‌دشه است. براساس افسانه‌ها این ایزدان بنا به دلایلی به دنیای زیر‌زمینی و مرگ سپرده شده ولی در زمان مشخصی زنده شده و به زندگی وروی زمین باز می‌گردند.

یونانیان در یک روز خاص ابتدا برای رفتن آنان به دنیای تاریک به سوگواری می‌پردازد اما بلافاصله مراسم جشن و پایکوبی برای زنده شدن و بازگشت آنان به زندگی انجام می‌شده است.

منبع : خبرآنلاین
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها آزاد شد  image فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها آزاد شد 1399/02/10

بعد از ممنوعیت فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها و توزیع آن‌ها توسط وزارت بهداشت، حال بار دیگر توزیع آن‌ها در داروخانه‌ها آغاز شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 175

بایدها و نبایدهای ورزش با ماسک؛ به چه نکاتی توجه کنیم؟ image بایدها و نبایدهای ورزش با ماسک؛ به چه نکاتی توجه کنیم؟ 1399/02/10

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد ویروس کرونا تا این اندازه زندگی روزانه ما را دستخوش تغییر کند. هم اکنون تعدادی از کشورها در حال لغو قرنطینه هستند و مردم به خیابان‌ها بازمی‌گردند، اما همچنان ماسک به صورت دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 165

عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در اپلیکیشن«شاد»؛ اینترنت این اپلیکیشن رایگان می‌شود image عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در اپلیکیشن«شاد»؛ اینترنت این اپلیکیشن رایگان می‌شود 1399/01/31

با شیوع ویروس کرونا در کشورمان، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند که این موضوع باعث شد آموزش و پرورش به دنبال راهی برای ایجاد ارتباط میان دانش آموزان و معلمان شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 146

پلیس فتا: 70 درصد جرایم فضای مجازی سال گذشته اقتصادی بود image پلیس فتا: 70 درصد جرایم فضای مجازی سال گذشته اقتصادی بود 1399/01/09

بر اسس اعلام پلیس فتا بیشترین جرایم فضای مجازی در سال گذشته مرتبط با جرایم اقتصادی بوده که بیش از نیمی از آن به مساله فیشینگ برمی‌گردد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 158

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر image آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر 1399/01/07

سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور از زمان شیوع این بیماری تا ظهر امروز را ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر اعلام کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 150

دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود  image دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود 1398/12/12

سازمان تأمین اجتماعی برای کاهش مراجعه‌ی حضوری افراد، تمامی دفترچه‌های درمانی دارای اعتبار تا پایان بهمن‌ماه را تا پایان فروردین ۱۳۹۹ تمدید کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 179

سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس image سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس 1398/12/04

سامانه سماس چند روزی می‌شود با هدف سهمیه‌بندی سوخت برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، رانندگان آژانس‌ها و سرویس مدارس رسمی آغاز به کار کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 205

روشدن دست سامسونگ بعداز دروغگویی درباره ساعت هوشمندش image روشدن دست سامسونگ بعداز دروغگویی درباره ساعت هوشمندش 1392/09/01

کمپانی کره ای اگر ذره ای صداقت اپل را داشت، شاید اندکی در دل تکنولوژیست های واقعی جای می گرفت.

امتیاز:
تعداد بازدید: 6464