خدمات سایت


متن کامل خبر

دلار در جهان سقوط می کند در ایران سربالایی می رود / آیا ارزش پول ملی کاهش یافته است؟

آرشیو
ارزش دلار امریکا با توجه به بحران ناشی از بدهی های دولت این کشور سیر نزولی داشته است.
1390/06/07 12:57:58 ق.ظ

نگاهی به روند تغییرات ارزش دلار در مقابل یورو و طلا در بازار جهانی نشان می دهد معنی آنچه در حال اتفاق افتادن است کاهش ارزش دلار در بازار جهانی است، اما این کاهش تا چه حد ناشی از سیاستهای اقتصادی دولت امریکابرای تقویت توان تولید و صادرات است تا از بحران اقتصادی عبور کند و یا انکه بازتابی از سقوط اقتصادی این کشور است، شاید قابل ارزیابی دقیق نباشد. لذا دادن حکم قطعی در این مورد تنها با استناد با نوسان ارزش دلار نیز ارزش علمی ندارد.

اما انچه در این میان واقعیت دارد این نکته است که روند نزولی ارزش دلار در مقابل یورو طی یک سال گذشته چیزی بیش از 13 درصد بوده ، در مقابل طلا چیزی در حدود 50 درصد کاهش پیدا کرده است.( هر اونس طلا طی یک سال گذشته میلادی از حدود 1200 دلار به 1800 دلار افزایش قیمت پیدا کرده است.)

نگاهی به روند نزولی ارزش دلار بر مبنای اطلاعات بازار نشان می دهد طی پنج ماهه نخست سال جاری شمسی ارزش دلار در مقابل طلا به عنوان پایه ثابت ارزش چیزی در حدود 28 درصد کاهش را نشان می دهد و این در حالی است که قیمت دلار در مقابل ریال طی همین دوره معادل 11 درصد رشد داشته است. نگاهی به شاخص بهای طلا و دلار در بازار ایران به خوبی نشان می دهد طی مرداد ماه تضعیف ارزش دلار در مقابل ارزش طلا شدت بیشتری به خود گرفته است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی متوسط قیمت هر دلار در بازار ازاد ایران طی سال 89 معادل 1044 تومان بوده است در حالی که متوسط قیمت هر دلار در بازار آزاد در سال جاری به حدود 1160 تومان رسیده است این مسئله گویا کاهش 11 درصدی ارزش ریال در مقابل دلار است.

مقایسه شاخص بهای دلار و طلا

این کاهش ارزش در حالی اتفاق می افتد که بانک مرکزی در ایران به عنوان متولی بازار ارز و مسئول حفظ ارزش پول ملی همواره تلاش داشته است جلوی رشد بی رویه قیمت دلار را در بازار ایران بگیرد. این سیاست اگرچه از سوی اقتصاددانان کلاسیک مورد نقد بوده است و حمایت از افزایش نرخ برابر دلار و ریال را به عنوان تنها ابزار تشویق به صادرات در کشور مطرح کرده اند ولی با توجه به وابستگی تا 70 درصدی تولید کنندگان داخلی به کالاهای وارداتی رها سازی نرخ ارز در بازار به معنی تزریق تورم شدید به بازار مصرف است که دولت ها همیشه تلاش داشته اند از این موضوع پرهیز کنند اگرچه افزایش نرخ ارز در بازار به عنوان یک محل درآمد و راهی جهت پوشاندن کسری بودجه نیز برای دولت ها همیشه جذاب بوده است.

به هر شکل برآیند همه عوامل موثر در نرخ ارز در بازار نشان می دهد که دولت در سال جاری در حال رساندن متوسط قیمت هر دلار به 1200 تومان در سال جاری است که البته با توجه به آنکه در پنج ماهه نخست سال قیمت هر دلار به حدود1160 تومان رسیده است می توان گفت بخش عمده ای از هدف گذاری قیمتی محقق شده باشد.

اما در مورد تاثیر این کاهش ارزش ریال در افزایش صادرات نیز باید گفت روند اتفاق افتاده تاکنون تاثیری بر افزایش صادرات نداشته است و آنچه در واقع به افزایش صادرات منجر شده رشد قیمت جهانی نفت بوده است که بر محصولات پتروشیمی تاثیر پیدا کرده البته رشد قیمت محصولات کشاورزی که در جمع صادرات سنتی ایران قرار می گیرد، نگاهی به گزارش رسمی گمرک ایران در تحلیل مقدماتی تراز بازرگانی چهارماهه نخست سال جاری این موضوع را تائید می کند.

در گزارش فوق که در سایت گمرک منتشرشده، آمده است: در چهار ماهه نخست سال جاری ، برای اقلامی نظیر «گازهای نفتیو هیدروکربور های گازی شکل»، «الکل های غیرحلقوی»، « روغنهای حاصل از مواد معدنی قیری»،«کودهای ازته»،«مس تصفیه شده و آلیاژهای آن»،« ورق گرم فولادی»،«زعفران»، شاهد افزایش قابل توجه قیمت جهانی بوده ایم، به طوری که مجموع این اقلام، با در نظر گرفته هیدروکربورهای حلقوی و میوه های سخت پوست(شامل پسته) بیش از 100 درصد رشد ارزشی داشته ، در حالی که آنها حدود 57.7 درصد افزایش پیدا کرده است. بدون این اقلام میزان صادرات کاهش در حدود 4 درصد را در وزن و ارزش (نسبت به دوره مشابه در سال 89) شاهد خواهد بود.

این توضیحات در حالی صورت می گیرد که در سال جاری ارزش دلار حدود 11 درصد افزایش پیدا کرده است در حالیکه ارزش دلار در بازار جهانی در مقایسه با قیمت طلا 28 درصد افت ارزش طی یک سال گذشته میلادی در مقابل یورو 13 درصد کاهش پیدا کرده است.

به این ترتیب می توان گفت تضعیف پول ملی برای افزایش صادرات پاسخگو نبوده است و در اقتصادی که تولید ان نیز وابسته به واردات است تضعیف پول ملی به معنی تضعیف تولید نیز هست.

منبع : خبرآنلاین
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
جف بزوس ، مالک آمازون به اولین تیلیاردر تاریخ جهان تبدیل خواهد شد image جف بزوس ، مالک آمازون به اولین تیلیاردر تاریخ جهان تبدیل خواهد شد 1399/02/28

چهار نفر در جهان می‌توانند در آینده نزدیک به اولین تیلیاردر تاریخ جهان تبدیل شوند، اما جف بزوس ، مالک آمازون از شانس بیشتری برخوردار است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 119

سرپرست‌های خانوار متقاضی وام یک میلیون تومانی، سیم کارت رایگان خواهند گرفت image سرپرست‌های خانوار متقاضی وام یک میلیون تومانی، سیم کارت رایگان خواهند گرفت 1399/01/30

وام یک میلیون تومانی دولت شرایطی را مهیا کرد تا مردم برای ثبت نام و دریافت آن نیازی به مراجعه به بانک‌ها و یا مراجعه به سایت‌های اینترنتی نیز نداشته باشند...

امتیاز:
تعداد بازدید: 289

کرونا با اقتصاد چه می کند؟ ما با اقتصادمان چه کنیم؟ image کرونا با اقتصاد چه می کند؟ ما با اقتصادمان چه کنیم؟ 1399/01/25

کرونا آمد، ناغافل و بدون اخطار! ابتدا دست کم گرفته شد، ولی خیلی زود همه ابعاد زندگی بشر را که طی حدود یک قرن بشکل تدریجی و به اصطلاح مدرن و با ثبات در آمده بود را تحت تاثیر قرار داد. از زندگی شخصی و ارتباط فرد با فرد تا عمق اقتصاد و شرایط اقلیمی و جنبه های دیگر ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 382

تاثیر کرونا بر بازار پی‌سی: کاهش فروش با وجود افزایش تقاضا image تاثیر کرونا بر بازار پی‌سی: کاهش فروش با وجود افزایش تقاضا 1399/01/23

گسترش دورکاری به خاطر شیوع کرونا باعث افزایش تقاضا برای خرید کامپیوترهای شخصی شده اما محدودیت های زنجیره تامین مانع استفاده از این فرصت شده تا در عین افزایش تقاضا، عرضه پی سی نسبت به سال قبل ۸ درصد کمتر شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 459

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی از فراهم کردن بستر آنلاین برای فعالان سنتی خبر داد image اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی از فراهم کردن بستر آنلاین برای فعالان سنتی خبر داد 1398/12/28

عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی خبر از همکاری این اتحادیه با اتاق اصناف ایران برای ایجاد یک پل ارتباطی میان کسب‌وکارهای سنتی و آنلاین داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 533

نشست اضطراری اپل، گوگل و فیسبوک در کاخ سفید در پی شیوع کرونا image نشست اضطراری اپل، گوگل و فیسبوک در کاخ سفید در پی شیوع کرونا 1398/12/21

فیسبوک، اپل و گوگل به همراه دیگر بزرگان صنعت تکنولوژی قرار است امروز به کاخ سفید بروند تا با مقامات رسمی وزارتخانه‌ها مختلف در رابطه با ویروس کرونا صحبت کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 205

اجرای طرح ملی پرداخت با کد QR به زودی اجرا میگردد image اجرای طرح ملی پرداخت با کد QR به زودی اجرا میگردد 1398/12/17

بانک مرکزی که پیش‌تر اقداماتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام داده بود خبر داده که در راستای تسهیل انجام تراکنش‌های کارتی و ارتقاء سطح بهداشت خدمات پرداخت...

امتیاز:
تعداد بازدید: 582

سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود image سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود 1398/11/29

باتوجه به نیاز کشور به وجود نرم‌افزاری جامع برای برای ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه، سامانه ملی املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 727

بانک مرکزی: مشکلات فنی رمز دوم پویا به‌زودی برطرف می‌شود  image بانک مرکزی: مشکلات فنی رمز دوم پویا به‌زودی برطرف می‌شود 1398/11/28

بانک مرکزی اعلام کرد اقدامات اصلاحی برای رفع كاستی‌های موجود در برخی بانک‌ها آغاز شده است و در روزهای آتی، شاهد بهبود مشکلات رمز دوم پویا خواهیم بود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 735