خدمات سایت


  • مسیر جاری:

متن کامل خبر

دستگاه ایمنی ما احتمالا با رفتارهای اجتماعی مرتبط است

آرشیو
دانشمندان مدت‌هاست که می‌گوید دستگاه ایمنی بدن بیشتر از آن چیزی که قبلا تصور می‌شد، به عصب ارتباط دارد. حالا تحقیقاتی منتشر شده این نظریه‌ها را تایید می‌کند. مثلا مطالعات اخیرا نشان داده‌اند که بین سیستم ایمنی و خون موجود در مغز یک ارتباط فیزیکی وجود دارد و حالا به نظر می‌رسد ارتباط روانی قوی‌تری هم با سیستم ایمنی وجود دارد.
1395/04/27 03:57:04 ب.ظ

دانشمندان مدت‌هاست که می‌گوید دستگاه ایمنی بدن بیشتر از آن چیزی که قبلا تصور می‌شد، به عصب ارتباط دارد. حالا تحقیقاتی منتشر شده این نظریه‌ها را تایید می‌کند. مثلا مطالعات اخیرا نشان داده‌اند که بین سیستم ایمنی و خون موجود در مغز یک ارتباط فیزیکی وجود دارد و حالا به نظر می‌رسد ارتباط روانی قوی‌تری هم با سیستم ایمنی وجود دارد.

محققان دانشگاه ویرجینیا و دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه ماساچوست می‌گویند در بعضی از موجودات مثل موش، دستگاه ایمنی مستقیما بر رفتار اجتماعی تاثیر می‌گذارد. این موضوع می‌تواند معانی عمیقی برای اختلال اوتیسم و اسکیزوفرنی در انسان‌ها در بر داشته باشد.

محققان در مقاله‌ای که در ژورنال «نیچر» (Nature) منتشر کرده‌اند، عمدتا به تفسیر مولکول ایمنی خاصی به نام «اینترفرون گاما» پرداختند. این مولکول در جانوران مختلفی هنگامی که می‌خواهند رفتار اجتماعی داشته باشند فعال می‌شود. وقتی این مولکول به طور ژنتیکی در موش‌ها مسدود می‌شود، مغز آنها بیش‌فعال شده و به طور خاص جلوی فعالیت آن قسمت‌هایی از مغز که تعاملات اجتماعی را مدیریت می‌کنند، گرفته می‌شود. دانشمندان پی بردند موجوداتی که به این مولکول دسترسی نداشتند، در مقایسه با دیگر موش‌ها کمتر وارد تعاملات اجتماعی می‌شدند. این در حالی است که موش‌های موجوداتی فوق‌العاده اجتماعی هستند.

بازگرداندن مولکول به دستگاه ایمنی بیش‌فعالی مغز را آرام کرد و رفتار اجتماعی موش به حالت عادی برگشت.

محققان یک دلیل تکاملی احتمالی را برای این پدیده توضیح دادند: رابطه‌ی بین انسان‌ها و عوامل بیماری‌زا و فواید رفتار اجتماعی برای بقای گونه‌ها. وقتی ما با دیگران تعامل می‌کنیم، دستگاه ایمنی‌مان واکنش نشان می‌دهد تا از خودمان در مقابل هر بیماری که ممکن است شیوع یابد، محافظت کنیم.

البته این نظریه فقط در موش‌ها آزمایش شده، بنابراین هنوز نمی‌دانیم که آیا چنین رابطه‌ای در انسان‌ها هم وجود دارد یا خیر. اما این محققان معتقدند که شاید یافته‌های آنها معانی نهفته‌ای برای افرادی که از اختلالات اجتماعی رنج می‌برند، داشته باشد.

به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • مغز,
  • دستگاه ایمنی,
  • رفتارهای اجتماعی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها آزاد شد  image فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها آزاد شد 1399/02/10

بعد از ممنوعیت فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها و توزیع آن‌ها توسط وزارت بهداشت، حال بار دیگر توزیع آن‌ها در داروخانه‌ها آغاز شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 177

بایدها و نبایدهای ورزش با ماسک؛ به چه نکاتی توجه کنیم؟ image بایدها و نبایدهای ورزش با ماسک؛ به چه نکاتی توجه کنیم؟ 1399/02/10

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد ویروس کرونا تا این اندازه زندگی روزانه ما را دستخوش تغییر کند. هم اکنون تعدادی از کشورها در حال لغو قرنطینه هستند و مردم به خیابان‌ها بازمی‌گردند، اما همچنان ماسک به صورت دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 166

عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در اپلیکیشن«شاد»؛ اینترنت این اپلیکیشن رایگان می‌شود image عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در اپلیکیشن«شاد»؛ اینترنت این اپلیکیشن رایگان می‌شود 1399/01/31

با شیوع ویروس کرونا در کشورمان، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند که این موضوع باعث شد آموزش و پرورش به دنبال راهی برای ایجاد ارتباط میان دانش آموزان و معلمان شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 147

پلیس فتا: 70 درصد جرایم فضای مجازی سال گذشته اقتصادی بود image پلیس فتا: 70 درصد جرایم فضای مجازی سال گذشته اقتصادی بود 1399/01/09

بر اسس اعلام پلیس فتا بیشترین جرایم فضای مجازی در سال گذشته مرتبط با جرایم اقتصادی بوده که بیش از نیمی از آن به مساله فیشینگ برمی‌گردد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 161

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر image آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر 1399/01/07

سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور از زمان شیوع این بیماری تا ظهر امروز را ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر اعلام کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 153

ایلان ماسک به تهدیدی برای سلامت عمومی تبدیل شده است  image ایلان ماسک به تهدیدی برای سلامت عمومی تبدیل شده است 1399/01/07

در حالیکه ایلان ماسک می‌‌توانست کمکی برای وضعیت سلامت عمومی جهان در مبارزه با ویروس کرونا باشد، اکنون در مسیری کاملا خلاف آن گام برمی‌دارد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 470

روشدن دست سامسونگ بعداز دروغگویی درباره ساعت هوشمندش image روشدن دست سامسونگ بعداز دروغگویی درباره ساعت هوشمندش 1392/09/01

کمپانی کره ای اگر ذره ای صداقت اپل را داشت، شاید اندکی در دل تکنولوژیست های واقعی جای می گرفت.

امتیاز:
تعداد بازدید: 6469