خدمات سایت


متن کامل خبر

رابطه مستقیم دنیای تکنولوژی با افزایش استرس و اضطراب

آرشیو
نتایج مطالعات مختلف، مقالات پژوهشی و یافته‌های تربیتی نشان می‌دهد که تکنولوژی ما را مضطرب‌تر می‌کند.
1397/02/31 10:01:19 ب.ظ

تکنولوژی

مطالعه‌ی جدیدی روی بیش از یک میلیون دانش‌آموز دبیرستانی در آمریکا که در ژورنال Emotion منتشر شد، نشان می‌دهد نوجوانانی که زمان بیشتری در مقابل صفحه نمایش می‌گذرانند و زمان کمتری صرف فعالیت‌های دیگری نظیر روابط اجتماعی مستقیم، ورزش یا تکالیف خود می‌کنند، از لحاظ روانشناختی دارای وضعیت بدتری هستند. علاوه بر این، مطالعه نشان داد که وقتی فعالیت کودکان به فعالیت‌های مبتنی بر صفحه‌ی نمایش تغییر می‌کند، میزان خوشحالی آن‌ها کمتر می‌شود و این نشان‌دهنده‌ی نوعی رابطه‌ی علت معلولی است.

نقش تکنولوژی در زندگی امروزه حیاتی است؛ اما با این حال فناوری موجب افزایش اضطراب ما می‌شود؛ پرسش این است که دقیقا چطور؟ دکتر الن هندریکسن از دانشگاه بوستون در این باره توضیح داده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

پنج ارتباط بین تکنولوژی و افزایش اضطراب

 • تکنولوژی موجب جداسازی انسان می‌‌شود
 • تکنولوژی موجب کناره‌گیری می‌شود
 • ارتباط مبتنی بر صفحه‌ی نمایش با ارتباط رودررو متفاوت است
 • مورد قضاوت قرار گرفتن در رسانه‌های اجتماعی
 • مقایسه کردن و ناامید شدن

بیایید هر کدام از این موارد را بیشتر بررسی کنیم.

دلیل اول: تکنولوژی موجب انزوا یا ایزوله شدن انسان می‌‌شود

تکنولوژی ما را از عدم قطعیت‌های کوچک جدا می‌کند؛ ولی نسبت به تردیدهای بزرگ‌تر آسیب پذیرتر می‌کند. این تردید ریشه‌ی اضطراب است: چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد؟ آن‌ها در مورد من چه فکری می‌کنند؟ اگر این اتفاق بد بیفتد، چه خواهد شد؟

تکنولوژی این تردیدها را از ما دور می‌کند. با گوشی‌های هوشمند می توانیم دنیای خودمان را کنترل کنیم. ما می‌توانیم از نقشه‌های گوگل استفاده کنیم، فعالیت‌های خود، محصولات یا مقصدها را بررسی کنیم، زودتر از زمان به منوها نگاه کنیم و ببینیم دقیقا چه کسی در لیست مهمان‌ها است. خلاصه این‌که ما زمان و فعالیت‌ کمتری صرف موقعیت‌یابی در یک دنیای نا‌مطمئن می‌کنیم. شاید تصور کنید دور ریختن تردیدها موجب اضطراب کمتر ما خواهد شد. اما در واقع تکنولوژی با دادن این قطعیت‌های کوچک، فرصت تجربه کردن موقعیت‌های شک و تردید را از ما گرفته است.

عوامل استرس

در همین حال دنیا از جنبه‌هایی همچون یافتن شغل و همسر، نامطمئن‌تر شده است. در دنیای اقتصادی کنونی شغل مطمئن دیگر وجود خارجی ندارد و موقعیت‌های بی‌شماری که در سرویس‌های خدمات همسریابی آنلاین وجود دارد ما را در مورد اینکه‌ آیا واقعا می‌توانیم فرد مکمل خود را پیدا کنیم یا نه تحت اضطراب قرار داده است. بنابراین نداشتن تجربه در برخورد با عدم اطمینان‌های کوچک و مواجهه با عدم قطعیت‌های بزرگ موجب احساس اضطراب شده است.

علت دوم: تکنولوژی امکان دوری از مردم را فراهم می‌کند

فناوری، زندگی ما را ساده‌تر و راحت‌تر می‌کند؛ اما روی دیگر این سکه این است که تکنولوژی به ما امکان اجتناب از مردم نیز می‌دهد. آگهی جالبی برای خدمات تحویل غذا در مترو (در آمریکا) وجود دارد: برطرف کردن گرسنگی شما بدون هیچگونه تماس انسانی. (یعنی بدون هیچ برخوردی با انسان این غذا به شما تحویل می‌شود).

البته همه‌ی ما لحظاتی داریم که در آن‌ها از دیگران متنفریم؛ بسیاری از این موقعیت‌ها توجیه دارد؛ اما زمانی که اجتناب از مردم، حالت پیشفرض ما باشد، تجربیات زیادی را از دست می‌دهیم.

ما اطلاعات زیادی در مورد آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، نداریم؛ بنابراین به ناچار تصور می‌کنیم همه چیز بدتر از آنچه واقعا هست، خواهد بود. همچنین زمانی که از مردم دوری می‌کنیم، اعتمادبه‌نفس ما پایین می‌آید. ما مطمئن نیستیم که از پس کارها بربیاییم، مطمئن نیستیم که توانایی داشته باشیم و بنابراین این موجب دوری گزیدن بیشتر ما خواهد شد. اما این فقط اجتناب از مردم نیست؛ این اجتناب از احساسات ناراحت‌کننده‌ای است که در اثر تعامل با دیگران پیش می‌آید: خجالت، اضطراب و خودآگاهی. عمل کردن همچون یک شبح، نتیجه‌ی رفتار نامناسب و اجتناب از درگیر شدن است.

علت سوم: ارتباط مبتنی بر صفحه‌ی نمایش واقعا با ارتباط رو در رو فرق دارد

کارشناسان با معرفی پست الکترونیک در اوایل ۱۹۹۰ پیش‌بینی کرده بودند که از طریق صرفه‌جویی زمان با استفاده از این تکنولوژی جدید، ما می‌توانیم وقت زیادی برای گذراندن در سواحل و تفریح کردن پیدا کنیم. اما آنچه واقعا در عمل اتفاق افتاد این بود که تمام روش‌های ارتباط برقرار کردن از طریق صفحه‌ی نمایش (ایمیل، نوشتن و ارسال از طریق رسانه‌های اجتماعی) در واقع برای ما زمان می‌خرد.

منظور این است: ارتباط روی صفحه‌ی نمایش به ما امکان نوشتن و ویرایش کردن و کامل کردن متن می‌دهد؛ درحالی‌که ارتباط رودررو (یا حتی برقراری تماس تلفنی) در زمان واقعی اتفاق می‌افتد. وقتی ما عادت کرده‌ایم زمانی بگیریم برای اینکه فکر کنیم چه می‌خواهیم بگوییم، انجام این کار به‌صورت رودررو سخت‌تر خواهد شد و البته چون تجربه‌ی کمی در این زمینه خواهیم داشت، دچار حالت نامطمئنی و اضطراب خواهیم شد.

علت چهارم: مورد قضاوت قرار گرفتن در رسانه‌های اجتماعی

بدون توجه به اینکه کدام پلتفرم باشد، لایک‌ها و دنبال‌کننده‌ها شمارش می‌شوند و هر کس می‌تواند کامنت‌ها را ببیند. ستایش یا سرزنش عمومی در برابر چشم هر کسی اتفاق می‌افتد و برای نوجوانان و افراد جوان که هویتشان در حال شکل‌گیری است، مدیریت رسانه‌ی اجتماعی همچون یک بحران اجتماعی است. اضطراب اجتماعی ترس از نشان داده شدن و یا قضاوت شدن به‌عنوان فردی دارای کمبود است. توانایی مدیریت و کنترل آنچه روی صفحات اجتماعی نمایش داده می‌شود، موجب کاهش اضطراب در کوتاه‌مدت می‌شود. اما در طولانی‌مدت تمام این مدیریت احساسات که در فیلتر کردن و برنامه‌ریزی کردن خود به کار برده‌ایم باعث می‌شود بیش از آنچه یک انسان حقیقی باشیم، یک برند تجاری شویم. نتیجه اینکه، فاصله‌ی بین آنچه ما در مورد وجود خودمان برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم و آنچه واقعا هستیم، زیاد می‌شود و ما از ترس آشکار شدن اضطراب می‌گیریم.

دنیای تکنولوژی

علت پنجم: مقایسه و ناامیدی

همه‌ی ما می‌دانیم که رسانه‌های اجتماعی نقش برجسته‌ای در زندگی ما دارند و هیچ کس نمی‌تواند از پرداخت صورت‌حساب یا دادن پاسخ به نامه‌ی مافوق خود از طریق این تکنولوژی‌ها، چشم‌پوشی کند. اما این تکنولوژی جنبه‌ی دیگری هم دارد. ما می‌دانیم نمایش گسترده‌ی تصاویر تعطیلات در مکان‌های جذاب و خانواده‌های کامل، نمایشی است که به‌دقت در مورد آن انتخاب می‌شود. اما در عمل ما نمی‌توانیم خود را با آن‌ها مقایسه نکنیم؛ مقایسه‌ای که در نهایت به ما احساس کمبود خواهد داد و این نارضایتی دوباره ما را به سمت اضطراب می‌برد.

در کل می‌توان گفت تکنولوژی علت و راه حل فعلی تمامی مشکلات زندگی ما است. رسانه‌های اجتماعی ما را گرد هم می‌آورند؛ اما در همان زمان می‌توانند موجب شوند که از درون از هم جدا شویم. تکنولوژی موجب می‌شود زندگی ما راحت‌تر، مشخص‌تر و سرگرم‌کننده‌تر شود؛ اما از طرف دیگر ما فرصت یادگیری نحوه‌ی مقابله با سختی‌ها، تردیدها و ناراحتی‌ها را از دست می‌دهیم.

راه حل چیست

برنامه‌هایی برای مبارزه با اضطراب اجتماعی به‌صورت آنلاین در دسترس قرار دارند که به‌ گفته‌ی پژوهشگران، مؤثرند. مردم مایل به رابطه‌ی رو در رو هستند؛ لازم نیست تلفن خود را دور بیندازید؛ بلکه فرصتی برای ارتباط رو در رو به‌وجود آورید. علاوه بر این با استفاده از امکانات خوبی که تکنولوژی فراهم کرده است اطمینان حاصل کنید که هنوز دارای ارتباط واقعی با همنوعان خود هستید.

منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
 • اینترنت,
 • تکنولوژی,
 • استرس,
 • اضطراب,
 • عوامل استرس,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
تاریخچه مختصر کنسول ها و بررسی و مقایسه کنسول بازی PS4 Pro با X-Box One X image تاریخچه مختصر کنسول ها و بررسی و مقایسه کنسول بازی PS4 Pro با X-Box One X 1399/02/26

در سال 1972 وسیله ای به بازار آمد که اولین کنسول بازی خانگی بود که با یک کابل به تلویزیون متصل می شد. نام این کنسول بازی Magnavox Odyssey بود که اولین بازی آن پینگ پونگ بود ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 324

قرعه کشی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه ای؛ راهکار شورای رقابت برای تنظیم بازار image قرعه کشی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه ای؛ راهکار شورای رقابت برای تنظیم بازار 1399/02/22

باورش سخت است اما پس از کشمکش های بسیار بر سر نحوه قیمت گذاری خودرو، بااخره شورای رقابت در اقدامی تاریخی راهکار را در قرعه کشی کردن ثبت نام خودروهای کارخانه ای عنوان کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 245

راهنمای خرید شومینه برقی image راهنمای خرید شومینه برقی 1398/09/28

بازار خرید وسایل گرمایشی با آغاز فصل سرما داغ می شود و بسیاری از افراد برای مصون ماندن از شر سرما به دنبال خرید شومینه برقی ویا راه اندازی این گونه وسایل هستند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 537

تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید image تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید 1398/09/28

شرکت سامسونگ طی سال های اخیر تلاش کرده که جایگزین مناسبی برای تلویزیون های اولد ال جی پیدا کند وبه همین منظور در این مطلب به احتمال موفقیت تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ در بازارتلویزیون پرداخته شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 466

فروش ایرانخودرو در 30 آذر و شرایط آن image فروش ایرانخودرو در 30 آذر و شرایط آن 1398/09/28

شرایط فروش اینترنتی ایران خودرو در 30 آذر 98 اعلام شد. ایران خودرو در این طرح فروش دو خودرو پژو پارس TU5 و پژو 405 جی ال ایکس را به صورت اقساطی در ۳۰ آذر ۹۸ به فروش می‌رساند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 588

اینستاگرام مانع انتشار پست های توهین آمیز می شود image اینستاگرام مانع انتشار پست های توهین آمیز می شود 1398/09/28

اینستاگرام در تازه‌ترین به‌روزرسانی درون سیستمی خود٬ پیش از ارسال پست های توهین آمیز به کاربران اخطار می‌دهد. این کار به منظور آموزش قوانین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به کاربران انجام می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 296

علت قطع شدن اینترنت در 28 آذر ماه 98 چه بود؟ image علت قطع شدن اینترنت در 28 آذر ماه 98 چه بود؟ 1398/09/28

صبح امروز پنجشنبه 28 آذر 98 برخی از کاربران در ایران برای دسترسی به اینترنت بین‌المللی با اختلال و قطعی مواجه شدند، اما دلیل قطعی اینترنت در ۲۸ آذر چیست.

امتیاز:
تعداد بازدید: 451

تلویزیون های پرفروش کدامند؟ image تلویزیون های پرفروش کدامند؟ 1398/09/26

در 6 ماه اول سال جاری برند ایکس‌ویژن، با اختلاف قابل توجه رتبه اول پرفروش ترین ها از نظر ریالی را به خود اختصاص داده است. اما سامسونگ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 948

با برترین گجت های گذشته آشنا شوید image با برترین گجت های گذشته آشنا شوید 1398/09/26

با نزدیک شدن به پایان دهه ۲۰۱۰ و وارد شدن به دهه جدید، می‌توان به گذشته نگاه کرد و گجت‌هایی را دید که برای همیشه نگاه ما به زندگی و حتی نحوه زندگی کردن را تغییر دادند. از ظهور کنسول‌های دستی بگیرید تا عرضه هدفون‌های کاملا بی‌سیبم که دید ما (بخوانید گوش) نسبت به موسیقی را عوض کردند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 1164

با جدیدترین لپ‌تاپ‌های LG Gram آشنا شوید image با جدیدترین لپ‌تاپ‌های LG Gram آشنا شوید 1398/09/23

سری جدید لپ تاپ های ال جی Gram دارای ویژگی‌هایی چون سبکی، جمع‌وجور بودن و عمر باتری زیاد هستند که به همین دلیل سطح تازه‌ای از قدرت و کارایی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 679