خدمات سایت


متن کامل خبر

دلیل بالا بودن مصرف برق در استخراج بیت کوین چیست؟

آرشیو
مصرف برق ماینرهای بیت کوین زیاد است، به همین دلیل ماینینگ با وجود درآمد بالا، هزینه‌های جانبی زیادی نیز دارد. اما علت بالا بودن مصرف برق ماینر بیت کوین یا همان ASIC چیست؟
1398/05/28 10:22:39 ب.ظ

افزایش قیمت هر بیت کوین به بیش از 10 هزار دلار سبب شده افراد زیادی به بیت کوین ماینینگ رو بیاورند. عطش کاربران ایرانی برای استخراج انواع ارز الکترونیک مخصوصا بیت کوین به مراتب بیشتر است، چرا که طی یک سال اخیر، ارزش پول ملی به شدت در برابر دلار افت کرده و اکنون هر واحد از این پول مجازی، ارزش بسیار بالایی دارد؛ با در نظر گرفتن قیمت دلار و بیت کوین در حال حاضر، هر واحد این پول الکترونیکی در ایران، حدود 125 میلیون تومان قیمت دارد.

دلیل عدم توانایی همه کاربران برای فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال مخصوصا برای استخراج بیت کوین، گران قیمت بودن سیستم‌های کامپیوتری مخصوص این کار و از طرفی مصرف برق بالای آن‌ها است. به عبارتی اگرچه ماینینگ درآمد خوبی دارد، اما با کم کردن هزینه‌های جاری بابت استخراج یک واحد پولی، سود حاصل، آن چنان که تصور می‌کنید فضایی نیست.

مصرف برق ماینرهای بیت کوین

بالا بودن مصرف برق ماینرهای بیت کوین یکی از چالش‌های پیش رو است. البته کاربری که از استخراج هر واحد بیت کوین بیش از 10 هزار دلار پول به دست آورده، از پرداخت 2 هزار دلار یا بیشتر بابت قبض برق قطعا گله‌ای ندارد، اما مصرف برق ماینرهای بیت کوین رفته رفته سبب نگرانی متخصصان حوزه انرژی‌ شده است. بر اساس ارزیابی‌ها، فقط با در نظر گرفتن مصرف برق ماینرهای بیت کوین (نه سایر چند صد ارز الکترونیکی دیگر)، به رقمی برابر مصرف برق کل کشور ایرلند می‌رسیم!

میزان برق مصرف شده به منظور ماین کردن یک بیت کوین برابر 2.25 گیگاوات است. طی یک سال، تمامی ماینرهای شبکه بیت کوین، 20 هزار گیگاوات ساعت برق مصرف می‌کنند. کشوری همچون ایرلند با حدود 4.8 میلیون نفر جمعیت، در یک سال همین میزان مصرف برق دارد! نگرانی از بابت بالا بودن مصرف برق ماینرهای بیت کوین از وقتی جدی شد که روز به روز افراد بیشتری فعالیت خود را زمینه ارزهای دیجیتال آغاز کرده و یک نود به شبکه بیت کوین یا دیگر پول‌های مجازی اضافه می‌کنند. بر اساس ارزیابی‌ها، طی یک سال گذشته، مصرف برق ماینرهای بیت کوین پنج برابر شده که از افزایش تعداد دستگاه‌های استخراج‌کننده خبر می‌دهد.

میزان مصرف برق ماینرهای بیت کوین

در حال حاضر منظور از ماینر بیت کوین، کامپیوترهای مخصوصی (ASIC) است که به این منظور سفارشی‌سازی شده‌اند. در حال حاضر، استخراج بیت کوین و همچنین اغلب ارزهای دیچیتال محبوب، با استفاده از کامپیوترهای عادی یا حتی یک ریگ کارت گرافیک به هیچ عنوان کاربردی و درآمدزا نیست، به همین دلیل در بررسی میزان مصرف برق ماینرهای بیت کوین ASICها را مد نظر قرار می‌دهیم.

مصرف برق ماینرهای بیت کوین

روی هم رفته، بسته به ریگ ماینینگ مورد استفاده، مصرف برق متفاوت خواهد بود. در این مطلب برای رسیدن به رقمی مشخص، یکی از پراستفاده‌ترین ASICهای بیت کوین یعنی انت ماینر اس 9 را مورد بررسی قرار می‌دهیم. یک انت ماینر اس 9، به اندازه دو یخچال فریزر و یک تلویزیون معادل 1.5 کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند. به همین دلیل روشن نگه داشتن دائمی آن که جزو الزامات استخراج بیت کوین است، سبب بالا رفتن مبلغ قبض برق به شکلی نجومی خواهد شد.

میزان مصرف برق یک انت ماینر یا در کل هر نوع ASIC مخصوص استخراج ارز دیجیتال ثابت است. حال هر چه مبلغ برق در یک کشور پایین‌تر باشد، سودآوری حاصل از ماین کردن بیت کوین در آنجا بیشتر خواهد بود. به عنوان نمونه می‌توان به کشوری همچون ایران اشاره کرد که به خاطر تعلق گرفتن یارانه به برق مصرفی در آن، تبدیل به محلی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه ارز دیجیتال شده است. متاسفانه ایده‌آل بودن این وضعیت از نقطه نظر فعالان پول‌های مجازی بیان می‌شود و از دیدگاه اقتصاد کشور، استفاده از برق یارانه‌ای برای تولید یک پول مجازی، چیزی جز ضرر در پی ندارد.

دلیل بالا بودن مصرف برق ماینرهای بیت کوین

شبکه‌ پول‌های مجازی مبتنی بر فناوری بلاک چین همچون بیت کوین، به صورت عمدی پیچیده طراحی شده‌اند تا به این وسیله امنیت آن‌ها افزایش پیدا کرده و از کلاهبرداری و سو استفاده جلوگیری شود. الگوریتم POW به عنوان پایه شبکه بیت کوین، بسیار پیچیده بوده و ماینرها را مجبور به حل مسائل ریاضی پیچیده می‌کند. این مسائل به اندازه‌ای پیچیده هستند که امکان حل کردنشان به صورت مستقیم وجود نداشته و جواب، بر اساس تکنیک‌های سعی و خطا مشخص می‌شود.

مصرف برق ماینرهای بیت کوین

به طور طبیعی، تنها یک کامپیوتر مجهز به سخت افزارهایی قدرتمند و توان پردازشی بالا از پس اجرای چنین الگوریتمی برمی‌آید. چنین سیستمی، مصرف برق بالایی دارد. به عبارتی ساختار پیچیده شبکه بیت کوین، به نودهایی با توان پردازشی بسیار بالا نیازمند است. حال این کامپیوترها، به خاطر داشتن توان پردازشی بسیار بالا و از طرفی اجبار برای باقی ماندن در حالت اجرا به صورت شبانه‌روزی در هفت روز هفته، مصرف برق خیلی زیادی دارند.

مصرف برق ماینرهای بیت کوین در ایران

هدف از تعلق گرفتن یارانه به برق در ایران، کمک به صنایع و کارخانه‌های داخلی است، اما متاسفانه عده‌ای از این فرصت سو استفاده می‌کنند. بعد از افزایش بی‌سابقه قیمت ارز در کشور، افراد زیادی اقدام به راه‌اندازی ریگ ماینینگ و مخصوصا فارم ماینینگ کردند.

مصرف برق ماینرهای بیت کوین

بر اساس ارزیابی متخصصان داخلی، برق مصرف شده برای استخراج هر واحد بیت کوین در ایران، معادل مصرف برق سالیانه 24 خانه است! به عبارتی دیگر می‌توان با در نظر گرفتن خانه‌ای در شهر تهران، برق مورد نیاز به منظور ماین کردن یک بیت کوین را برابر مصرف برق 24 سال آن دانست. از طرفی به هر کیلووات ساعت برق، 500 تومان یارانه تعلق می‌گیرد. با یک سری محاسبه، به رقم 38 میلیون تومانی مربوط به برق مصرف شده برای استخراج هر واحد بیت کوین می‌رسیم.

با در نظر گرفتن یارانه، این مبلغ به حدود ده میلیون تومان خواهد بود. به همین دلیل افراد زیادی از خارج از کشور، به سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال در ایران رو آورده‌ و در کشورمان فارم ماینینگ ایجاد کردند، هر چند به ضرر اقتصاد کشور تمام شود.

منبع : گجت نیوز
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • بیت کوین,
  • ماینینگ,
  • برق ماینینگ,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
سازمان IEEE لیست برترین زبان‌های برنامه‌نویسی ۲۰۲۰ را منتشر کرد؛ پایتون در صدر image سازمان IEEE لیست برترین زبان‌های برنامه‌نویسی ۲۰۲۰ را منتشر کرد؛ پایتون در صدر 1399/05/06

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) پایتون را برای سومین سال متوالی به عنوان زبان برنامه نویسی برتر در سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد. در رده بندی این سازمان جاوا و C به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 85

روسیه و چین تا آخر پاییز تولید انبوه واکسن کرونا را شروع خواهند کرد image روسیه و چین تا آخر پاییز تولید انبوه واکسن کرونا را شروع خواهند کرد 1399/05/04

به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری میلادی واکسن کرونا وارد خط تولید شود. در کنار واکسن آکسفورد که اخیرا قیمت و تاریخ تولید انبوه آن مشخص شده، روسیه نیز از تولید واکسن خود تا پیش از پایان ۲۰۲۰ خبر داده و ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 99

رونمایی از هدفون بی‌سیم ردمی AirDots 2 با قیمت ۱۴ دلار  image رونمایی از هدفون بی‌سیم ردمی AirDots 2 با قیمت ۱۴ دلار 1399/04/30

هدفون‌های بی‌سیم شیائومی طرفداران زیادی در بازار دارند و ردمی AirDots چندین ماه پس از عرضه به فروش میلیونی دست پیدا کرد. حالا این شرکت چینی هدفون بی‌سیم ردمی AirDots 2 با بلوتوث ۵.۰ را معرفی کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 124

هر متر خانه ۴۲ درصد گران شد image هر متر خانه ۴۲ درصد گران شد 1399/04/08

بانک مرکزی اعلام کرده که در خردادماه امسال هر متر خانه در تهران نسبت به همین ماه در سال گذشته تا بیش از ۴۲ درصد گران شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 307

فیوچر Futures Binance چیست ؟ نحوه ی افتتاح حساب image فیوچر Futures Binance چیست ؟ نحوه ی افتتاح حساب 1399/04/02

Binance اخیراً پلتفرم معاملات- Binance Futures را راه اندازی کرده است که به معامله گران اجازه می دهد تا از اهرم ها استفاده کنند و موقعیت های مختلف را باز کنند. پس از اولین نگاه و تست های متعدد، می توانیم بگوییم که این پلتفرم بسیار شبیه به مبادله نقطه ای Binance است

امتیاز:
تعداد بازدید: 351

زمان بازپرداخت اقساط وام یک میلیونی image زمان بازپرداخت اقساط وام یک میلیونی 1399/03/25

زمان بازپرداخت اقساط وام یک میلیون تومانی برای حمایت از قشر یارانه بگیر از یارانه تیرماه آن‌ها به مبلغ ۳۵ هزار و ۱۵۰ تومان طی دو سال کسر خواهد شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 391

افزایش نرخ دلار تا کجا ادامه دارد؟ image افزایش نرخ دلار تا کجا ادامه دارد؟ 1399/03/24

بازار ارز امروز در حالی فعالیت خود را آعاز کرد که هنوز ضربه روز پنجشنبه برای بسیاری از خریداران و فروشندگان، عادی نشده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 401

معرفی گوشی هواوی Y7p ؛ میان رده‌ای با قیمت و امکانات مناسب image معرفی گوشی هواوی Y7p ؛ میان رده‌ای با قیمت و امکانات مناسب 1399/03/18

هواوی وای ۷ پی – Huawei Y7p یک گوشی میان رده خوش قیمت و مدرن با امکانات مناسب است. در ادامه، نگاهی به ویژگی‌های گوشی هواوی Y7p می‌اندازیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 235

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟ image ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟ 1399/03/11

در حالی که برخی کارشناسان پیش بینی می کردند با آزاد سازی سهام عدالت بخش مهمی از دارندگان این سهام فروش را بر نگهداری آن ترجیح دهند، اما رفتار مردم در اولین روزهای فراهم شدن امکان فروش، نشان داد بخش مهمی از دارندگان ترجیح می‌دهند فعلا برای فروش دست نگه دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 507