خدمات سایت


متن کامل خبر

تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید

آرشیو
شرکت سامسونگ طی سال های اخیر تلاش کرده که جایگزین مناسبی برای تلویزیون های اولد ال جی پیدا کند وبه همین منظور در این مطلب به احتمال موفقیت تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ در بازارتلویزیون پرداخته شده است.
1398/09/28 03:15:08 ب.ظ

فناوری تلویزیون در حال حاضر به دو دسته LCD و OLED تقسیم می شود که تلویزیون های ال سی دی به سبب ارزان قیمت تر بودن و ساخت و تولید راحت تر در این بازار متدوال تر هستند. تلویزیون های OLED در مقایسه با نسخه های LCD از کیفیت تصویر بهتری برخوردار هستند اما به طور حتم پول بیشتری باید برای خرید آن ها هزینه کرد.

 پیش از ورود به موضوع تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ، در این بخش به بررسی و فناوری های تلویزیون های این شرکت کره ای در سال های گذشته پرداخته شده است.

تولید کننده های تلویزیون LCD به منظور افزایش کیفیت تصاویر این تلویزیون ها طی سال های اخیر از فناوری کوانتوم دات بهره برده اند. شرکت سامسونگ نیز به پیروی شرکت های دیگر و به لطف کوانتوم دات، کیفیت تصاویر محصولات خود را ارتقا داده و تحت برند QLED اقدام به فروش آن ها کرده است.

براساس آزمایش های متخصصان Cnet، کیفیت رنگ تلویزیون های QLED در مقایسه با نسخه های ال سی دی رایج بسیار بهتر شده است اما هنوز با کیفیت تلویزیون های اولد به دلیل عملکرد off-angle و کنتراست مطابقت کامل ندارد.

شرکت سامسونگ به همین دلیل دست به کار شده و با ادغام مزایای کوانتوم دات با نسبت های کنتراست پنل های اولد، فناوری تلویزیون هیبریدی را به وجود آورده که کیفیت تصاویر آن بهتر از تلویزیون های موجود در بازار است.

این غول فناوری جهان به تازگی از احداث یک کارخانه جدید به منظور تولید تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ خبر داده است.

شرکت سامسونگ دیسپلی قرار است که با سرمایه گذاری13.1 تریلیون ونی خط تولید خود را به منظور عرضه انبوه صفحه نمایشگر QD تا سال 2025 در آسان کمپس راه اندازی کند.

براساس برنامه ریزی های انجام شده، این خط تولید کار خود را در سال 2021 با 30 هزار صفحه و تولید نمایشگرهای غول پیکر 65 اینچی و بزرگتر آغاز می کند.

مدیر بخش سامسونگ دیسپلی با اشاره به رقیب دیرینه این شرکت، ال جی عنوان کرد: حفظ جایگاه نخست بازار صفحه نمایشگر با بازی تغییر فناوری اهمیت زیادی دارد. ال جی سه تریلیون ون برای تولید پنل های اولد اختصاص داده است که سرمایه گذاری سامسونگ نیز برنامه های آینده این شرکت را مشخص می کند.

شرکت سامسونگ اعلام کرده که تولیدات این محصولات خود را ازسال 2021 آغاز خواهد کرد و برای مشاهده پروتوتایپ این سری تلویزیون های سامسونگ باید تا نمایشگاه CES 2022 منتظر ماند.

نحوه عملکرد تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ چگونه  است؟

عملکرد تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ

در این بخش تلاش شده تا نحوه عملکرد تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ مورد بررسی قرار گیرد. ادغام کوانتوم دات و فناوری اولد منجر به استفاده از نقاط قوت این دو فناوری می شود. با این تصور که هر تلویزیونی نور قرمز، سبز و آبی ایجاد می کند، LED LCDs  مجهز به کوانتوم دات همانند نسخه های کیولد سامسونگ از ال ای دی های آبی و لایه های کوانتوم دات به منظور تبدیل نور آبی به سبز و قرمز بهره برده اند. در تلویزیون های اولد امروزی، مواد اولد آبی و زرد به منظور ایجاد نور سفید استفاده می شود.

در هر دو مورد، فیلترهای رنگی فقط در مواقعی می توانند عبور کنند که آن رنگ برای ساب پیکسل خاص مورد نیاز باشد. فناوری تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ این روش را ساده تر کرده و از اولد به منظور ایجاد نور آبی استفاده کرده که سپس نور آبی توسط لایه کوانتوم دات به قرمز و زرد تبدیل می شود.

پس از بررسی نحوه عملکرد تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ در ذیل به مزیت های این تلویزیون های سامسونگ در مقایسه با نسخه های موجود در بازار پرداخته شده است.

مزیت فناوری تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ چیست؟

براساس این تئوری، این راهکار سامسونگ مزیت های زیادی نسبت به روش های موجود دارد. نخستین مزیت فناوری تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ در مقایسه با تلویزیون های رایج؛ استفاده از یک رنگ یا ماده اولد بوده که در نتیجه هزینه های ساخت آن کمتر و روند تولید و عرضه آسان تر می شود.

شرکت ال جی از دو ماده اولد، آبی و زرد برای هر پیکسل صفحه نمایشگر خود استفاده می کند. فیلترهای رنگ مسدودکننده نور منجر به ایجاد سبز و قرمز می شوند. QD نزدیک به 100 درصد کارایی داشته و عملکرد بهتری نسبت به فیلتر ها دارند.  می توان نتیجه گرفت که تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ  بسیار روشن تر بوده و حتی گستره رنگ های موجود نیز وسیع تر است.

علاوه براین، تلویزیون های هیبریدی سامسونگ به دلیل این که هر پیکسل می تواند خاموش شود، در مقایسه با اولد نسبت کنتراست بالاتری دارند.

با توجه به این که مواد اولد آبی زودتر از زرد و قرمز خاموش می شوند. استفاده از یک رنگ در تمام صفحه نمایشگر باعث می شود که با گذشت زمان تصاویر با کیفیت روز اول نمایش داده شود و در واقع تاری تصاویر با کندی صورت گیرد که این موضوع برای تولید کنندگان از اهمیت فوق العادی برخوردار است.

تمرکز شرکت سامسونگ در حال حاضر بر روی اندازه و بزرگ تر کردن صفحه نمایشگرهای تلویزیون است اما این فناوری می تواند بر روی اندازه صفحه نمایشگرهای گوشی هوشمند نیز تاثیر گذار باشد. به نظر می رسد که سامسونگ مشکلی با ساخت اولدهای کوچک بهتر نداشته باشد اما ظهور یک فناوری از سوی این شرکت کره ای دور از انتظار نیست.

صفحه نمایشگر OLED گوشی های سامسونگ از اولدهای آبی، سبز و قرمز بهره می برد در حالی که اولدهای ال جی از زرد-آبی استفاده می کند.

سامسونگ برای ساخت تلویزیون های اولد RGB تلاش کرد اما به مرحله سود دهی نرسید.

آینده صنعت تلویزیون

پیش بینی آینده صنعت تلویزیون با توجه به پیشرفت روز افزون شرکت های فعال در این حوزه بسیار دشوار است. احتمال کار کردن ال جی بر روی فناوری شبیه به تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ وجود دارد. به نظر می رسد که باز نشسته شدن صفحه نمایشگرهای کوانتوم دات در سال های آینده روی دهد. کوانتوم های الکترولومیسنت ویا ELQD تمام مزایای اولد و QD داشته و نگرانی ها را در خصوص مشکلات ال سی دی ویا طول عمر اولد را برطرف می کند. به نظر می رسد که این فناوری نوید روزهای خوش برای آینده صنعت تلویزیون باشد.

اما چرا سامسونگ از نام فناوری جدید QD-OLED استفاده کرده است؟ تلویزیون های موجود سامسونگ با برند QLED به بازار عرضه می شوند. با توجه به اینکه ال جی از عنوان اولد استفاده می کند، بهره بردن از عنوان هایی شبیه به آن توصیه نمی شود. بخش اول نام پنل‌ها یعنی QD به فیلترهای کوانتوم دات تلویزیون‌های QLED اشاره دارد و بخش دوم عبارت یعنی OLED از فناوری موجود در تلویزیون‌های کنونی گرفته شده است.

ذکر این نکته ضروری است که بخش فروش تلویزیون های این گروه بزرگ، سامسونگ الکترونیک با بخش تولید کننده صفحه نمایشگرهای تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ یعنی سامسونگ دیسپلی تفاوت دارد.

آینده تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ

تکنولوژی های دیگری در آینده صنعت تلویزیون نظیر MicroLED تاثیرگذار هستند که از سوی سامسونگ وسایر شرکت ها در حال توسعه هستند. این فناوری از برخی مزیت های تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ برخوردار است و در واقع در فاصله زمانی بین QD-OLED و کوانتوم دات مستقیم قرار دارد. فناوری MicroLED نیز از کوانتوم دات استفاده می کنندو کابردی فراتر از صفحه نمایشگرهای تلویزیون خواهند داشت.

به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • سامسونگ,
  • تلویزیون سامسونگ,
  • تلویزیون هیبریدی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
رونمایی از مانیتور گیمینگ BenQ با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتز و زمان پاسخ‌دهی ۰/۵ میلی‌ثانیه  image رونمایی از مانیتور گیمینگ BenQ با نرخ نوسازی ۲۴۰ هرتز و زمان پاسخ‌دهی ۰/۵ میلی‌ثانیه 1399/01/13

بینکیو به‌تازگی یک نمایشگر گیمینگ جدید را با نام Zowie XL2746S با امکانات جدید و پیشرفته مجهز به پنل TN معرفی کرده است

امتیاز:
تعداد بازدید: 16

سامسونگ گلکسی M11 رونمایی شد؛ دوربین سه گانه و باتری پر ظرفیت image سامسونگ گلکسی M11 رونمایی شد؛ دوربین سه گانه و باتری پر ظرفیت 1399/01/11

سامسونگ در وبسایت امارات از گوشی اقتصادی سامسونگ گلکسی M11 رونمایی کرده که از دوربین سه گانه و باتری با ظرفیت بالا بهره می برد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 49

افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی بستگی به نرخ ارز دارد image افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی بستگی به نرخ ارز دارد 1399/01/09

رئیس اتحادیه لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه گفت: قیمت بازار لوازم خانگی بستگی به نرخ ارز دارد و نمی‌توان آن را پیش بینی کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 45

نسل بعدی آیفون به سیستم لرزشگیر پیشرفته سنسور شیفت مجهز می‌شود image نسل بعدی آیفون به سیستم لرزشگیر پیشرفته سنسور شیفت مجهز می‌شود 1399/01/05

مینگ چی کو یکی از تحلیلگران نامدار بازار است که به صورت اختصاصی، گام‌های بعدی اپل را پیشبینی می‌کند. او اخیرا گفته یکی از آیفون‌های امسال که احتمالا ۶.۷ اینچی خواهد بود، از تکنولوژی لرزشگیر دست «سنسور شیفت» استفاده می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 114

گوگل ارائه به‌روزرسانی برای مرورگر و سیستم عامل کروم را متوقف کرد image گوگل ارائه به‌روزرسانی برای مرورگر و سیستم عامل کروم را متوقف کرد 1398/12/29

گوگل امروز اعلام کرده که ارائه نسخه‌های جدید مرورگر کروم و سیستم عامل کروم او اس را به دلیل تغییرات جدیدی که در وضعیت کاری پرسنلش انجام گرفته، موقتا متوقف خواهد کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 142

کشف آسیب‌پذیری امنیتی در پردازنده‌های AMD  image کشف آسیب‌پذیری امنیتی در پردازنده‌های AMD 1398/12/19

آسیب‌پذیری جدیدی در پردازنده‌های AMD کشف شده است که ظاهرا تمامی محصولات ساخته‌شده از ۹ سال پیش تاکنون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 262

لرزشگیر تصویر چیست؟ تفاوت میان OIS، EIS و HIS در چیست؟ image لرزشگیر تصویر چیست؟ تفاوت میان OIS، EIS و HIS در چیست؟ 1398/12/13

تکنولوژی دوربین گوشی‌های هوشمند از بخش‌های زیادی ساخته شده است؛ سنسورهای، لنزها گرفته تا سیستم‌های فوکوس لیزری. لرزشگیرهای تصویر با روندی رو به رشد در حال تبدیل شدن به یکی از بخش‌های اساسی دوربین گوشی‌های هوشمند هستند. اما لرزشگیر تصویر چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 134

فوجی فیلم از دوربین میرورلس  X-T4 رونمایی کرد؛ لرزشگیر داخل بدنه و منظره‌یاب ۱۰۰ هرتزی image فوجی فیلم از دوربین میرورلس X-T4 رونمایی کرد؛ لرزشگیر داخل بدنه و منظره‌یاب ۱۰۰ هرتزی 1398/12/07

فوجی فیلم یکی از مطرح‌ترین سازندگان دوربین‌های حرفه‌ای در دنیاست. این کمپانی اخیرا از جدیدترین دوربین میرورلس خود رونمایی کرده و با بروزرسانی‌هایی که در این دوربین شاهد هستیم، آن را به یک دوربین همه‌کاره تبدیل می‌کند

امتیاز:
تعداد بازدید: 131

بهترین ویدئو پروژکتورهای خانگی image بهترین ویدئو پروژکتورهای خانگی 1398/12/06

5 ویدئو پروژکتور خانگی برتر سال 2019 در بازار ایران

امتیاز:
تعداد بازدید: 467

سونی اکسپریا ۱۰ مارک ۲ با نمایشگر OLED و دوربین سه گانه را معرفی کرد image سونی اکسپریا ۱۰ مارک ۲ با نمایشگر OLED و دوربین سه گانه را معرفی کرد 1398/12/06

سونی از جدیدترین گوشی خود با نام اکسپریا 10 مارک 2 (Xperia 10 II) رونمایی کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 399