خدمات سایت


متن کامل خبر

ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو

آرشیو
گرچه همه ما می‌دانیم که خودرو موجودی زنده نیست اما با این حال، علم و هنر بشر کاری کرده تا این جسم سخت بتواند همانند یک موجود زنده رفتار کند، غذا بخورد، راه برود، نفس بکشد و گاهی نیز بیمار شود.
1398/10/30 10:44:23 ق.ظ

بیماری خودروها همانند مریضی یک موجود زنده انواع و اقسام مختلفی داشته که هر کدام به سرمنشا خاصی مرتبط هستند و در صورت بروز، بایست هر چه سریعتر نسبت به رفع آنها اقدام شود تا به نواحی دیگر سرایت نکنند.

نقص فنی خودرو که در واقع بیماری یک اتومبیل محسوب می‌شود، به اشکال گوناگونی ظاهر شده و هر کدام می‌تواند از علل و بخش‌های مختلفی نشات بگیرد. در این مطلب قصد داریم تا یکسری نقص‌های فنی معمول خودروهای احتراق داخلی و مهمترین علل آنها را به اطلاع شما مخاطبان گرامی برسانیم. لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

نقص فنی اول: خودرو روشن نمی‌شود

در صورتی که پیشرانه به هیچ وجه روشن نشود، احتمالا دلیل آن به یک یا چند مورد از موارد زیر ارتباط پیدا می‌کند:

   

خرابی رله دوبل: در این حالت چراغ چک در پشت آمپر روشن نمی‌شود.

 پمپ بنزین: عمل نکردن پمپ بنزین می‌تواند ناشی از سوختن فیوز و رله بنزین، خرابی سیم کشی و یا سوختن پمپ بنزین باشد.


    عمل کردن سوئیچ اینرسی: شاید در اثر ضربه شدید، مانند هنگامی که از روی دست انداز عبور می‌کنید، فعال شده باشد.


    خرابی سنسور دور موتور: وظیفه این سنسور تشخیص دوران میل لنگ (فلایویل) بوده و بر روی لبه گیربکس نصب می‌شود. اگر موتور روشن نشود، امکان دارد سنسور دور موتور خراب یا کثیف شده باشد.


    گیر کردن شافت استپر موتور نیز می‌تواند مانع روشن شدن خودرو شود.


    خرابی سنسور دمای آب: اگر دستگاه دیاگ دمای آب را به عنوان مثال 40- یا 215+ نشان دهد، فشنگی آب یا سیم کشی آن ایراد داشته و موتور روشن نمی‌شود


    خرابی مپ سنسور در خودروهای پیکان و روآ RD و مانع روشن شدن اتومبیل می‌شود.


    باتری خالی است؛ بنابراین برقی برای روشن کردن موتور وجود ندارد.


    قطع شدن تغذیه ECU: دراین حالت چراغ چک پشت آمپر خاموش است.


    خرابیECU: ایسیو مغز خودروست و بدون آن اتومبیل شما دچار مرگ مغزی خواهد شد. بنابراین خودرو روشن نمی‌شود.


    خرابی کامل کوئل و سیم‌کشی مربوطه، مانع روشن شدن پیشرانه می‌شود.


    پاره شدن تسمه تایم: در این حالت به هیچ وجه موتور روشن نمی‌شود.


    خالی بودن باک سوختنقص فنی دوم:

    اگر موتور خودرو هنگام صبح با استارت اول روشن نمی‌شود اما در سایر اوقات فورا به کار می‌افتد، ایراد می‌تواند از فشنگی آب باشد.

نقص فنی سوم:

    اگر خودرو هنگام صبح پس از چند مرتبه استارت روشن شده و با گاز دادن زیاد خاموش می‌شود، ایراد می‌تواند از مپ سنسور باشد.

نقص فنی چهارم:

    اگر خودرو در زمانی که موتور خنک است و یا بعد از گرم شدن موتور ( معمولا فقط دریکی از این حالات)، شروع به انتشار دود سیاه می‌کند ایراد از سنسور دمای آب یا برنامه ایپرام ECU است.

نقص فنی پنجم:

    اگر خودرو در هوای سرد روشن نمی‌شود، مشکل از فشنگی یا سنسور دمای آب است.

نقص فنی ششم:

    اگر خودرو در هوای سرد یا صبح‌ها به محض روشن شدن خاموش می‌شود یا به معنای دیگر ساسات نمی‌کند و باید پا روی پدال نگه داشته شود، مشکل احتمالا از استپر موتور، گرمکن هوزینگ دریچه گاز و یا سنسور دمای آب ناشی می‌شود.

نقص فنی هفتم:

    اگر پیشرانه به صورت ناقص روشن شده و پس از رها کردن سوئیچ دوباره خاموش می‌شود،  وجود عیب در کوئل و نیم سوز شدن آن محتمل است.

نقص فنی هشتم:

    روشن نشدن خودرو در هنگام استارت گرم (مثلا 20 تا 30 دقیقه بعد از خاموش شدن موتور در تابستان)، احتمالا ناشی از ایراد در سنسور دور موتور است. ممکن است این سنسور در اثر گرمای زیاد کیفیت خود را از دست داده باشد و یا براده‌هایی به نوک آن چسبیده باشد.

نقص فنی نهم:

     اگر خودرو در هوای سرد بد روشن می‌شود، احتمالا فشنگی آب معیوب است.

نقص فنی دهم:

اگر خودرو هنگام روشن شدن دچار خام سوزی شود، سنسور اکسیژن خراب بوده و گرمکن آن کار نمی‌کند.
نقص فنی یازدهم:

اگر خودرو در دور آرام خاموش شود، گیر کردن شافت استپر موتور و ایراد در دریچه گاز محتمل است.
نقص فنی دوازدهم:

اگر خودرو در اثر ضربه مانند دست انداز یا تصادف خاموش شود، سوئیچ اینرسی عمل کرده است.
نقص فنی سیزدهم:

اگر با ایجاد بار اضافی در دور آرام، موتور دچار لرزش یا خاموش می‌شود: استپر موتور ایراد دارد. اگر دیاگ خطای استپر دهد و با تعویض استپر درست نشود، باید ECU را دمونتاژ کرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کرد.
نقص فنی چهاردهم:

اگر با چرخاندن فرمان هیدرولیک در دور آرام، موتور دچار لرزش یا خاموش می‌شود، سنسور فشار فرمان هیدرولیک و یا استپر موتور ایراد دارد. اگر دیاگ خطای استپر دهد و با تعویض استپر درست نشود، باید ECU را بازکرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کرد.
نقص فنی پانزدهم:

اگر با خاموش شدن گهگاه موتور، مثلا در هنگام کاهش سرعت و حین درگیر بودن دنده (به خصوص پشت چراغ قرمز) مواجه هستید، احتمالا سنسور سرعت خودرو (فیوز و سیم کشی چک شود) ایراد دارد.
نقص فنی شانزدهم:

خاموش شدن (کپ کردن) ماشین به خصوص درزمان رها کردن ناگهانی پدال، خرابی استپر موتور را نشان می‌دهد.

منبع : دیجیاتو
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • خودرو,
  • نقص فنی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
شرایط ثبت نام در طرح فروش فوری سایپا و ایران خودرو image شرایط ثبت نام در طرح فروش فوری سایپا و ایران خودرو 1399/03/03

فروش فوری 25 هزار دستگاه خودرو به شیوه قرعه کشی از میان متقاضیان خرید خودرو راهکار جدیدی است که از سوی خودروسازان ارائه شده تا این آشفته بازار سامانی بگیرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 99

قرعه کشی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه ای؛ راهکار شورای رقابت برای تنظیم بازار image قرعه کشی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه ای؛ راهکار شورای رقابت برای تنظیم بازار 1399/02/22

باورش سخت است اما پس از کشمکش های بسیار بر سر نحوه قیمت گذاری خودرو، بااخره شورای رقابت در اقدامی تاریخی راهکار را در قرعه کشی کردن ثبت نام خودروهای کارخانه ای عنوان کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 207

کاترهام Super Seven 1600 معرفی شد  image کاترهام Super Seven 1600 معرفی شد 1399/01/24

Super Seven 1600 جدیدترین خودروی اسپرت سبک‌وزن شرکت انگلیسی کاترهام است که با طراحی کلاسیک و پیشرانه‌ی ۱۳۵ اسب‌بخاری فورد تولید می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 128

سه محصول جدید سایپا در سال 99 روانه بازار خواهد شد. image سه محصول جدید سایپا در سال 99 روانه بازار خواهد شد. 1399/01/03

مدیرعامل سایپا در آغاز سال جدید از تداوم ارتقای داخلی‌سازی در این شرکت خودروسازی خبر داد. به گفته سلیمانی، سه محصول جدید سایپا در سال 99 به بازار عرضه می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 269

طرح سفارشی پورشه برای ثبت اثر انگشت روی بدنه خودرو  image طرح سفارشی پورشه برای ثبت اثر انگشت روی بدنه خودرو 1398/12/24

شرکت پورشه به‌تازگی این امکان را برای خریداران پورشه 911 فراهم کرده است که خودروی خود را با طرح اثر انگشت مختص خودشان سفارش دهند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 166

نسخه ویژه قایق و شاسی‌ بلند مرسدس AMG G63 معرفی شدند  image نسخه ویژه قایق و شاسی‌ بلند مرسدس AMG G63 معرفی شدند 1398/11/30

مرسدس AMG از یک قایق با قدرت ۲۷۰۰ اسب بخاری رونمایی کرد. در کنار این قایق AMG از یک نسخه‌ی G63 نیز به‌طور خاص برای همین قایق طراحی شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 176

40 لیتر بنزین بزنید اما 35 لیتر تحویل بگیرید image 40 لیتر بنزین بزنید اما 35 لیتر تحویل بگیرید 1398/11/14

بنزین همیشه مورد توجه ایرانی‌ها بوده و حالا بعد از موضوع سهمیه‌بندی و افزایش قیمت، ‌ بحث کم فروشی بنزین در پمپ‌بنزین‌ها نقل هر مجلسی شده است. اما به واقع پشت پرده کم‌فروشی این کالای استراتژیک در جایگاه‌های سوخت چیست؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 835

ماساژور داخل صندلی خودرو به درمان افسردگی کمک می‌کند image ماساژور داخل صندلی خودرو به درمان افسردگی کمک می‌کند 1398/11/07

بنابر اظهارات مدیران شرکت خودروسازی DS فرانسه، استفاده‌ی مداوم از ماساژورهای داخل صندلی برای بهبود افسردگی و رفع استرس مفید است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 385

کاهش فروش و ثبت‌نام؛ مهم‌ترین عامل افزایش قیمت خودرو image کاهش فروش و ثبت‌نام؛ مهم‌ترین عامل افزایش قیمت خودرو 1398/11/07

فرید زاوه، کارشناس صنعت خودرو ایران، عرضه‌ی کم درمقابل تقاضاى فراوان را عامل افزایش قیمت خودرو دانست و رکود سنگینی برای بازار خودرو در سال آینده پیش‌بینی کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 726

تهدید مجدد دونالد ترامپ؛ تعرفه واردات ۲۵ درصدی درانتظار خودروهای اروپایی image تهدید مجدد دونالد ترامپ؛ تعرفه واردات ۲۵ درصدی درانتظار خودروهای اروپایی 1398/11/05

دونالد ترامپ با شروع دور جدید مذاکرات، کشورهای اروپایی را تهدید کرد درصورت نرسیدن به توافق، قانون جدید تعرفه‌ی ۲۵ درصدی واردات خودرو به آمریکا اجرا می شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 201