خدمات سایت


متن کامل خبر

سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود

باتوجه به نیاز کشور به وجود نرم‌افزاری جامع برای برای ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه، سامانه ملی املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود.
1398/11/29 11:16:41 ق.ظ

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که نرم‌افزار سامانه ملی املاک و اسکان در حال نهایی شدن است و تلاش می‌شود تا این سامانه ظرف چند هفته‌ی آینده تحویل سازمان امور مالیاتی شود. این درحالی است که قرار بود چنین سامانه‌ای تا پایان بهمن سال ۹۴ آماده شود؛ ازآنجاکه راه‌اندازی سامانه به استناد مصوبه‌ی هیأت وزیران بود که از سال ۹۴ آغاز به کار کرد و در همان زمان استفاده و ثبت معاملات در این سامانه اجباری شد، دیوان عدالت اداری مصوبه‌ای داد و ثبت معاملات مسکن را در سامانه‌ی فوق، از اجبار خارج کرد. همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف شده بود تا امکان دسترسی برخط به سامانه برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کند تا اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی شود.

هدف از طراحی این سامانه، شناسایی مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی، اداری و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستغلات به‌صورت رسمی، عادی، وکالتی و... در تمامی کشور بود. در این سامانه وزارتخانه راه و شهرسازی باید با تعداد زیادی دستگاه مرتبط ازجمله سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان ثبت احوال، شرکت پست، کاداستر، اماکن ناجا و… همکاری کند و ازآنجاکه باید اطلاعات مربوط به اسکان را در سامانه املاک و اسکان وارد کند، اجرای این کار به تعویق افتاده بود.
محمودزاده اشاره کرد که در بودجه سال ۱۳۹۹ تصمیمی جدی مبنی بر این موضوع گرفته شد که سامانه ملی املاک و اسکان تهیه شود؛ این سامانه می‌تواند با همکاری شهرداری‌ها کمک بزرگی به بخش عرضه‌ی مسکن و شناسایی خانه‌های بدون سکنه کند. یکی از اهداف سامانه املاک و اسکان طبق ماده ۱۶۹ «قانون مالیات‌های مستقیم» تشخیص واحدهای خالی از سکنه است. محمودزاده تشریح کرد: 

افزایش وام یا افزایش تولید مسکن به‌تنهایی نمی‌توانند مشکل خرید مسکن و قدرت خرید مردم را حل کنند. تمام مؤلفه‌ها باید در قالب یک بسته و به‌طور هم‌زمان اجرایی شوند تا ضمن افزایش قدرت خرید مردم، عرضه‌ی مسکن را نیز به تعادل برسانند.

سامانه املاک مسکن قرار است مانند بانک مسکن عمل کند، به این صورت که تمام معاملات و اطلاعات واحد‌های مسکونی در آن ثبت شود. براساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه، وضعیت اسکان کل خانوارهای کشور، آمار مربوط به خانه‌های خالی، آمار خانه‌های دوم، سوم و… مشخص می‌شود.
در طرح جامع مسکن که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده نیز اشاره می‌شود که سالانه به ۹۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم، بااین‌حال، طی دو سال گذشته (و هر سال) بیشترین آمار صدور پروانه تنها حدود ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار واحد مسکونی است.
پیش از این نیز وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود که در قانون مالیات‌های مستقیم تکلیفی برای وزارت راه و شهرسازی به‌منظور ایجاد چنین سامانه‌ای تعیین شد و این وزارت سال‌ها برای این امر مکاتبه کرد که متأسفانه اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد سامانه را در اختیار ندارد؛ به همین دلیل سیستم نرم‌افزاری تهیه شد که تا پایان سال طراحی آن به پایان خواهد رسید. محمد اسلامی اشاره کرد که این سیستم به‌صورت دیتاماینینگ کار می‌کند. همچنین سازمان مالیاتی فهرستی در اختیار دارد که می‌تواند براساس آن برای خانه‌های خالی مالیات وضع کند. اسلامی توضیح داد:
مالیات عامل تحرک‌بخش است تا واحدهای مسکونی اجاره داده شوند یا برای فروش به بازار عرضه شوند. تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی تهیه‌ی این سامانه است که در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت.

به‌گفته‌ی عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن، راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان شفافیت آماری بازار مسکن را به‌دنبال دارد و اخذ مالیات از خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی تنها یک بخش از نتایج راه‌اندازی این سامانه خواهد بود.

محمود محمودزاده امروز در همایش طرح ملی مسکن گفت:

امروز سه تفاهمنامه با وزارت کشور، سازمان نظام مهندسی و یک شرکت فعال در بازار تهاتر امضا می‌شود. با امضای این تفاهمنامه‌ها قیمت تمام‌شده‌ی تولید واحدهای مسکونی در طرح ملی مسکن ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.
محمودزاده اضافه کرد ۲۴۰ هزار نفر در مرحله‌ی اول طرح ملی مسکن ثبت‌نام کردند و پس از پالایش، ۵۸ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان واجد شرایط تشخیص داده شدند که برای طی کردن مراحل بعدی ثبت‌نام معرفی شدند. وی گفت:

بیشترین واجدین شرایط در این طرح مربوط به استان اردبیل با ۶۶، خوزستان با ۶۴ و سیستان و کرمانشاه با ۶۲ درصد بوده است. کمترین واجدین شرایط مربوط به استان سمنان با ۳۵ درصد بود.

محمودزاده درانتها اعلام کرد که سامانه ملی املاک و اسکان کشور امروز رونمایی شد.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • مسکن,
  • سامانه ملی املاک,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر image آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر 1399/01/07

سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور از زمان شیوع این بیماری تا ظهر امروز را ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر اعلام کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 41

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی از فراهم کردن بستر آنلاین برای فعالان سنتی خبر داد image اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی از فراهم کردن بستر آنلاین برای فعالان سنتی خبر داد 1398/12/28

عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی خبر از همکاری این اتحادیه با اتاق اصناف ایران برای ایجاد یک پل ارتباطی میان کسب‌وکارهای سنتی و آنلاین داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 120

اجرای طرح ملی پرداخت با کد QR به زودی اجرا میگردد image اجرای طرح ملی پرداخت با کد QR به زودی اجرا میگردد 1398/12/17

بانک مرکزی که پیش‌تر اقداماتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام داده بود خبر داده که در راستای تسهیل انجام تراکنش‌های کارتی و ارتقاء سطح بهداشت خدمات پرداخت...

امتیاز:
تعداد بازدید: 179

دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود  image دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود 1398/12/12

سازمان تأمین اجتماعی برای کاهش مراجعه‌ی حضوری افراد، تمامی دفترچه‌های درمانی دارای اعتبار تا پایان بهمن‌ماه را تا پایان فروردین ۱۳۹۹ تمدید کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 105

سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس image سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس 1398/12/04

سامانه سماس چند روزی می‌شود با هدف سهمیه‌بندی سوخت برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، رانندگان آژانس‌ها و سرویس مدارس رسمی آغاز به کار کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 118

تمام سرنشینان ملزم به بستن کمربند ایمنی شدند، وگرنه راننده جریمه خواهد شد image تمام سرنشینان ملزم به بستن کمربند ایمنی شدند، وگرنه راننده جریمه خواهد شد 1398/12/04

با توجه به گفته های معاون اجتماعی پلیس راهور در صورتی که سرنشینان خودرو کمربند ایمنی صندلی‌های جلو و عقب را نبندند راننده خودرو جریمه خواهد شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 123

ویروس کرونا در ایران؛ برای پیشگیری از ابتلا چه کنیم؟  image ویروس کرونا در ایران؛ برای پیشگیری از ابتلا چه کنیم؟ 1398/12/03

با انتشار گزارش‌های رسمی از شیوع ویروس کرونا جدید در استان‌های مختلف ایران، لازم است که با روش‌های پیشگیری از ابتلا به آن به‌نحو بهتر آشنا شویم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 96

بانک مرکزی: مشکلات فنی رمز دوم پویا به‌زودی برطرف می‌شود  image بانک مرکزی: مشکلات فنی رمز دوم پویا به‌زودی برطرف می‌شود 1398/11/28

بانک مرکزی اعلام کرد اقدامات اصلاحی برای رفع كاستی‌های موجود در برخی بانک‌ها آغاز شده است و در روزهای آتی، شاهد بهبود مشکلات رمز دوم پویا خواهیم بود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 341

پروازهای ایران به چین برخلاف دستور مبنی‌بر تعلیق، متوقف نشد image پروازهای ایران به چین برخلاف دستور مبنی‌بر تعلیق، متوقف نشد 1398/11/15

درحالی‌که دیروز وزیر بهداشت از توقف سفرها به چین خبر داد، پروازهای یک خط هوایی به این کشور هنوز برقرار است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 166

40 لیتر بنزین بزنید اما 35 لیتر تحویل بگیرید image 40 لیتر بنزین بزنید اما 35 لیتر تحویل بگیرید 1398/11/14

بنزین همیشه مورد توجه ایرانی‌ها بوده و حالا بعد از موضوع سهمیه‌بندی و افزایش قیمت، ‌ بحث کم فروشی بنزین در پمپ‌بنزین‌ها نقل هر مجلسی شده است. اما به واقع پشت پرده کم‌فروشی این کالای استراتژیک در جایگاه‌های سوخت چیست؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 427