خدمات سایت


متن کامل خبر

سامانه ملی املاک سال ۹۹ راه‌اندازی می‌شود

آرشیو
باتوجه به نیاز کشور به وجود نرم‌افزاری جامع برای برای ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه، سامانه ملی املاک و اسکان راه‌اندازی می‌شود.
1398/11/29 11:16:41 ق.ظ

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که نرم‌افزار سامانه ملی املاک و اسکان در حال نهایی شدن است و تلاش می‌شود تا این سامانه ظرف چند هفته‌ی آینده تحویل سازمان امور مالیاتی شود. این درحالی است که قرار بود چنین سامانه‌ای تا پایان بهمن سال ۹۴ آماده شود؛ ازآنجاکه راه‌اندازی سامانه به استناد مصوبه‌ی هیأت وزیران بود که از سال ۹۴ آغاز به کار کرد و در همان زمان استفاده و ثبت معاملات در این سامانه اجباری شد، دیوان عدالت اداری مصوبه‌ای داد و ثبت معاملات مسکن را در سامانه‌ی فوق، از اجبار خارج کرد. همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف شده بود تا امکان دسترسی برخط به سامانه برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کند تا اخذ مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی شود.

هدف از طراحی این سامانه، شناسایی مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی، اداری و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستغلات به‌صورت رسمی، عادی، وکالتی و... در تمامی کشور بود. در این سامانه وزارتخانه راه و شهرسازی باید با تعداد زیادی دستگاه مرتبط ازجمله سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان ثبت احوال، شرکت پست، کاداستر، اماکن ناجا و… همکاری کند و ازآنجاکه باید اطلاعات مربوط به اسکان را در سامانه املاک و اسکان وارد کند، اجرای این کار به تعویق افتاده بود.
محمودزاده اشاره کرد که در بودجه سال ۱۳۹۹ تصمیمی جدی مبنی بر این موضوع گرفته شد که سامانه ملی املاک و اسکان تهیه شود؛ این سامانه می‌تواند با همکاری شهرداری‌ها کمک بزرگی به بخش عرضه‌ی مسکن و شناسایی خانه‌های بدون سکنه کند. یکی از اهداف سامانه املاک و اسکان طبق ماده ۱۶۹ «قانون مالیات‌های مستقیم» تشخیص واحدهای خالی از سکنه است. محمودزاده تشریح کرد: 

افزایش وام یا افزایش تولید مسکن به‌تنهایی نمی‌توانند مشکل خرید مسکن و قدرت خرید مردم را حل کنند. تمام مؤلفه‌ها باید در قالب یک بسته و به‌طور هم‌زمان اجرایی شوند تا ضمن افزایش قدرت خرید مردم، عرضه‌ی مسکن را نیز به تعادل برسانند.

سامانه املاک مسکن قرار است مانند بانک مسکن عمل کند، به این صورت که تمام معاملات و اطلاعات واحد‌های مسکونی در آن ثبت شود. براساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه، وضعیت اسکان کل خانوارهای کشور، آمار مربوط به خانه‌های خالی، آمار خانه‌های دوم، سوم و… مشخص می‌شود.
در طرح جامع مسکن که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده نیز اشاره می‌شود که سالانه به ۹۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم، بااین‌حال، طی دو سال گذشته (و هر سال) بیشترین آمار صدور پروانه تنها حدود ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار واحد مسکونی است.
پیش از این نیز وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود که در قانون مالیات‌های مستقیم تکلیفی برای وزارت راه و شهرسازی به‌منظور ایجاد چنین سامانه‌ای تعیین شد و این وزارت سال‌ها برای این امر مکاتبه کرد که متأسفانه اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد سامانه را در اختیار ندارد؛ به همین دلیل سیستم نرم‌افزاری تهیه شد که تا پایان سال طراحی آن به پایان خواهد رسید. محمد اسلامی اشاره کرد که این سیستم به‌صورت دیتاماینینگ کار می‌کند. همچنین سازمان مالیاتی فهرستی در اختیار دارد که می‌تواند براساس آن برای خانه‌های خالی مالیات وضع کند. اسلامی توضیح داد:
مالیات عامل تحرک‌بخش است تا واحدهای مسکونی اجاره داده شوند یا برای فروش به بازار عرضه شوند. تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی تهیه‌ی این سامانه است که در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت.

به‌گفته‌ی عباس فرهادیه، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن، راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان شفافیت آماری بازار مسکن را به‌دنبال دارد و اخذ مالیات از خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی تنها یک بخش از نتایج راه‌اندازی این سامانه خواهد بود.

محمود محمودزاده امروز در همایش طرح ملی مسکن گفت:

امروز سه تفاهمنامه با وزارت کشور، سازمان نظام مهندسی و یک شرکت فعال در بازار تهاتر امضا می‌شود. با امضای این تفاهمنامه‌ها قیمت تمام‌شده‌ی تولید واحدهای مسکونی در طرح ملی مسکن ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.
محمودزاده اضافه کرد ۲۴۰ هزار نفر در مرحله‌ی اول طرح ملی مسکن ثبت‌نام کردند و پس از پالایش، ۵۸ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان واجد شرایط تشخیص داده شدند که برای طی کردن مراحل بعدی ثبت‌نام معرفی شدند. وی گفت:

بیشترین واجدین شرایط در این طرح مربوط به استان اردبیل با ۶۶، خوزستان با ۶۴ و سیستان و کرمانشاه با ۶۲ درصد بوده است. کمترین واجدین شرایط مربوط به استان سمنان با ۳۵ درصد بود.

محمودزاده درانتها اعلام کرد که سامانه ملی املاک و اسکان کشور امروز رونمایی شد.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • مسکن,
  • سامانه ملی املاک,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
۴۰ درصد مبتلایان به کرونا هیچ علائمی از بیماری ندارند! image ۴۰ درصد مبتلایان به کرونا هیچ علائمی از بیماری ندارند! 1399/04/24

بر اساس تخمین جدید و نگران کننده مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC)، تا میزان ۴۰ درصد مبتلایان به کرونا هیچ نشانه‌ای از این بیماری مرگبار دستگاه تنفسی ندارند!

امتیاز:
تعداد بازدید: 11

حمایت پارک علم و فناوری استان مرکزی از طرح های نوآور و ایده های دانشگاهی  image حمایت پارک علم و فناوری استان مرکزی از طرح های نوآور و ایده های دانشگاهی 1399/04/18

دانش و فناوری کلید اصلی رفع وابستگی به درآمدهای نفتی است که از زمان شیوع ویروس کرونا و پیامدهای حاصل از آن ، اهمیت این موضوع بیشتر ملموس بوده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 64

دولت آمریکا خطاب به دانشجویان خارجی: اگر کلاس‌ها کاملا آنلاین شوند باید از کشور بروید image دولت آمریکا خطاب به دانشجویان خارجی: اگر کلاس‌ها کاملا آنلاین شوند باید از کشور بروید 1399/04/17

اداره اعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده آمریکا اعلام کرد دانشجویان بین المللی که برای ترم پاییز ۲۰۲۰ ثبت نام کرده‌اند، باید در کلاس‌های دانشگاه یا کالج خود حضور داشته باشند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 68

قربانیان ۲۴ ساعت گذشته کرونا در ایران ۲۰۰ نفر/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار image قربانیان ۲۴ ساعت گذشته کرونا در ایران ۲۰۰ نفر/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار 1399/04/17

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۲هزار و ۶۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته گفت: متاسفانه ۲۰۰ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 61

سامانه بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی راه‌اندازی شد image سامانه بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی راه‌اندازی شد 1399/04/15

موضوع بیمه افراد در فضای دورکار به بخش‌نامه‌ای برای سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد و تا امروز اجرای این بخش‌نامه زمان برده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 55

مشکل دوره آموزش سربازان حل شد: باز هم آموزش یک ماهه است image مشکل دوره آموزش سربازان حل شد: باز هم آموزش یک ماهه است 1399/04/14

معاون تربیت و آموزش نیروی انتظامی گفت: در راستای حفظ سلامتی سربازان با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی مجددا دوره آموزشی سربازی یک ماهه شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 54

هر متر خانه ۴۲ درصد گران شد image هر متر خانه ۴۲ درصد گران شد 1399/04/08

بانک مرکزی اعلام کرده که در خردادماه امسال هر متر خانه در تهران نسبت به همین ماه در سال گذشته تا بیش از ۴۲ درصد گران شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 143

فیوچر Futures Binance چیست ؟ نحوه ی افتتاح حساب image فیوچر Futures Binance چیست ؟ نحوه ی افتتاح حساب 1399/04/02

Binance اخیراً پلتفرم معاملات- Binance Futures را راه اندازی کرده است که به معامله گران اجازه می دهد تا از اهرم ها استفاده کنند و موقعیت های مختلف را باز کنند. پس از اولین نگاه و تست های متعدد، می توانیم بگوییم که این پلتفرم بسیار شبیه به مبادله نقطه ای Binance است

امتیاز:
تعداد بازدید: 198

زمان بازپرداخت اقساط وام یک میلیونی image زمان بازپرداخت اقساط وام یک میلیونی 1399/03/25

زمان بازپرداخت اقساط وام یک میلیون تومانی برای حمایت از قشر یارانه بگیر از یارانه تیرماه آن‌ها به مبلغ ۳۵ هزار و ۱۵۰ تومان طی دو سال کسر خواهد شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 229