خدمات سایت


متن کامل خبر

کرونا آلودگی هوا را در پاییز افزایش می‌دهد؟

یک کارشناس آلودگی هوا گفت: کاهش زمان اجرای طرح ترافیک می‌تواند افزایش آلودگی هوا در پاییز سال جاری نسبت به سال گذشته شود.
1399/06/29 11:21:56 ق.ظ

رامین عزتی با اشاره به اینکه کاهش زمان اجرای طرح ترافیک به‌دلیل شیوع ویروس کرونا ممکن است باعث شود آلودگی هوا در پاییز سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند، در عین حال اظهار کرد: در چنین شرایطی که خطر مستقیم مرگ سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند چاره‌ای جز کاهش زمان اجرای طرح ترافیک و استفاده کمتر از ناوگان حمل و نقل عمومی وجود ندارد.

این کارشناس آلودگی هوا درباره افزایش غلظت ذرات معلق در فصل پاییز توضیح داد و گفت: جریان بادی که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد از سمت غرب کشور یعنی از صحرای بزرگ آفریقا به سمت شرق می‌وزد و ذرات گرد و غبار را از صحرای آفریقا به همراه می‌آورد این در حالیست که پوشش گیاهی موجود در فصل‌های بهار و تابستان مانند بادگیر عمل می‌کنند و باعث کاهش سرعت زیاد باد می‌شوند، از این رو باد با سرعت زیادی ذرات گرد و غبار و ذرات معلق را متلاشی و در اتمسفر پخش نمی‌کند.

عزتی ادامه داد: در فصل‌هایی مانند پاییز و زمستان به‌علت کاهش پوشش‌های گیاهی با جریان‌های باد با سرعت بالاتری در مناطق مختلف روبه‌رو می‌شویم همچنین به علت کاهش پوشش گیاهی در فصل‌های سرد سال بادی که از سمت صحرای بزرگ آفریقا به ایران می‌وزد بدون هیچ مانعی ریزگردها را از سطح زمین بلند و با خود به کشورهای شرق این صحرا منتقل می‌کند و در ایران ابتدا توسط کوه‌های زاگرس سپس توسط کوه‌های تفتان در جنوب شرق ایران جلوی این جریان‌های بادی گرفته می‌شود که باعث نشست ذرات گرد وغبار در منطقه می‌شود.

وی افزود: این ذرات گرد و غبار می‌توانند آلاینده‌های شهری وصنعتی یک منطقه را به خود جذب و به همراه خود به کشورهای دیگر منتقل کنند. درون این ریزگردها باکتری‌ها و قارچ‌هایی نیز موجود است که می‌تواند باعث ایجاد گلودرد و سرماخوردگی در افراد شود. جریان هوایی که از غرب به سمت ایران می‌وزد از کشورهایی مانند ایتالیا، سوریه و عراق عبور می‌کند و علاوه بر انواع باکتری و قارچ‌های بیماری‌زا آلاینده‌های صنعتی و شهری این کشورها را به همراه خود به ایران وارد می‌کند که باعث تاریک، تیره و آلوده شدن هوای شهرهایی از جمله تهران می‌شود.

عزتی با اشاره به اینکه در ایران آلودگی‌های هوا در فصل پاییز فوق‌العاده افزایش پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: خطرات ناشی از آلودگی هوا در فصل زمستان نسبت به فصل پاییز به مراتب بیشتر است چراکه در فصل زمستان سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گازوئیل منابع اصلی آلودگی هوا محسوب می‌شوند.

وی همچنین دیگر عوامل موثر در افزایش آلودگی هوای برخی استان‌های کشور در فصل‌های سرد سال را پدیده وارونگی دما و حرکت جریان‌های باد از شمال و شمال غرب کشور دانست و گفت: پدیده وارونگی دما زمانی رخ می‌دهد که درجه حرارت پائین جو کمتر از طبقات فوقانی جو باشد و این پدیده باعث می‌شود آلاینده‌هایی که توسط انواع وسایل نقلیه و صنایع تولید می‌شوند در سطح نزدیک به زمین باقی بماند. جریان‌های باد می‌توانند مانع از شکل‌گیری پدیده وارونگی هوا شوند. در برخی موارد جریان‌های باد بسیار قوی از سمت شمال و شمال غرب کشور یعنی کشور روسیه به سمت ایران حرکت می‌کنند و در صورتی که این جریان‌های باد با جریان‌های بادی که از سمت غرب کشور می‌وزند برخورد کنند شهرهایی مانند تهران از جریان‌های بادی که بتواند آلودگی‌های هوا را پراکنده کند و مانع از شکل‌گیری پدیده وارونگی دما شوند محروم می‌ماند.

عزتی در پایان گفت: از مسئولان کشور درخواست دارم که اتومبیل‌های گازسوز را جایگزین اتومبیل‌هایی کنند که از سوخت بنزین و گازوئیل استفاده می‌کنند و درعین حال عوارض مالیات اتومبیل‌های گازسوز را کاهش دهند تا مردم نسبت به خریداری این اتومبیل‌ها تشویق شوند.
منبع : خبر آنلاین
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • آلودگی هوا,
  • کرونا,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
شهروندان زنجانی بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی به کار اجباری در بیمارستان ملزم می‌شوند  image شهروندان زنجانی بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی به کار اجباری در بیمارستان ملزم می‌شوند 1399/07/27

با تصمیم فرمانداری زنجان، آن دسته از شهروندان زنجانی که با بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی، سلامت عموم مردم را به خطر می‌اندازند، به ارائه‌ی خدمات در بخش‌های بستری بیماران کرونایی ملزم می‌شوند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 64

محدودیت‌های کرونایی تا پایان هفته جاری در تهران تمدید شد image محدودیت‌های کرونایی تا پایان هفته جاری در تهران تمدید شد 1399/07/26

استاندار تهران از تمدید محدودیت های کرونایی در تهران تا پایان هفته جاری خبر داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 43

محدودیت‌های کرونایی در تهران تا ۲۵ مهر تمدید شد image محدودیت‌های کرونایی در تهران تا ۲۵ مهر تمدید شد 1399/07/19

معاون نظارت بر اماکن عمومی تهران بزرگ گفت: تمامی محدودیت‌های کرونایی در تهران تا ۲۵ مهر تمدید شد. واحدهای صنفی متخلف تا یک ماه پلمب می‌شوند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 76

جزییات اجباری شدن ماسک از هفته آینده/ این افراد جریمه می‌شوند image جزییات اجباری شدن ماسک از هفته آینده/ این افراد جریمه می‌شوند 1399/07/16

استاندار تهران با اشاره به رعایت محدودیت های کرونایی در آرایشگاه‌های زنانه ۲۴ درصد و قهوه‌خانه‌ها ۳۵ درصد از تشدید نظارت بر نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 99

حمل و نقل عمومی پایتخت در آستانه فروپاشی است  image حمل و نقل عمومی پایتخت در آستانه فروپاشی است 1399/07/13

براساس اظهارات محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، سیستم حمل‌و‌نقل عمومی پایتخت از مرز هشدار عبور کرده‌ و در آستانه فروپاشی است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 106

خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر/ تعداد بیماران در تهران دو برابر شده است image خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر/ تعداد بیماران در تهران دو برابر شده است 1399/06/26

ایسنا نوشت: معاون بهداشت وزیر بهداشت از خیز مجدد کرونا در تهران و برخی استانهای دیگر خبر داد و گفت: میزان بیماران ناشی از این بیماری در تهران، طی یک هفته گذشته و در مقایسه با هفته قبل از آن، دو برابر شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 157

رئیس‌جمهور: استفاده از شبکه «شاد» باید رایگان باشد  image رئیس‌جمهور: استفاده از شبکه «شاد» باید رایگان باشد 1399/06/12

با نزدیک‌شدن به زمان بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید درمیانه‌ی بحران کرونا، صحبت‌های زیادی درمورد شیوه محاسبه‌ی اینترنت دانش‌آموزان مطرح شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 174

اثرات مخرب دورکاری بر خواب و راه‌های جلوگیری از آن image اثرات مخرب دورکاری بر خواب و راه‌های جلوگیری از آن 1399/06/04

از این پهلو به آن پهلو غلطیدن‌های بی‌پایان؛ ساعات خواب و بیداری نامشخص و روز کاری که دیر شروع شده و کندتر از همیشه تمام می‌شود. اگر این سناریو برایتان آشناست احتمالا شما هم به لطف کرونا به دورکاری تبعید شده‌اید.

امتیاز:
تعداد بازدید: 200

ورود به مازندران در روزهای تاسوعا و عاشورا ممنوع است  image ورود به مازندران در روزهای تاسوعا و عاشورا ممنوع است 1399/06/04

پلیس راه کشور اعلام کرده که تردد در جاده‌های منتهی به استان مازندران در تعطیلات پیش رو ممنوع است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 170

مهم‌ترین توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور image مهم‌ترین توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور 1399/05/25

کارشناس بهداشت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین نکات و توصیه‌های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور را تشریح کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 161