خدمات سایت


متن کامل خبر

50 خانه تاریخی در جهرم تخریب شد

آرشیو
شهر تاریخی مذهبی جهرم با بیش از چند صد هکتار وسعت بافت تاریخی، جایگاه ویژه‌ای را در میان شهرهای تاریخی ایران دارد؛ اما در حال حاضر جز خانه....
1390/01/18 04:41:22 ق.ظ

نزدیک به 50 خانه تاریخی در بافت تاریخی شهرستان جهرم از توابع استان فارس تخریب شد. گفته می‌شود این خانه‌ها به بهانه تعریض معابر توسط شرکت نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده، در محله‌های مختلف شهر تخریب شده است. این درحالی است که جهرم دارای خانه‌های ارزشمند تاریخی زیادی است که تاکنون ثبت ملی نشده‌اند.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ خانه‌های تاریخی به همراه آثار ارزشمندی چون حمام گازران که دارای قدمتی 400 ساله است، بدون آنکه ثبت شود در بافت تاریخی جهرم رها شده‌اند. هم اکنون بسیاری از این خانه ها به بهانه عریض سازی معابر توسط شرکت نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تخریب شده‌اند.

به گزارش CHN در نقشه طرح تفضیلی شهرستان جهرم بسیاری از آثار تاریخی از جمله خانه‌های تاریخی با سبک معماری ویژه، به فضای سبز اختصاص داده شده و شرکت نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده صرف‌نظر از کار کارشناسی به تخریب حمام و خانه‌های تاریخی تحت عنوان عریض سازی معابر پرداخته‌است.

«علیرضا گل‌گلی»، رئیس انجمن معماران ایران و مدیر طرح ملی مستندسازی خانه‌های تاریخی ضمن تایید این خبر افزود: «بافت تاریخی جهرم و محلات قدیمی آن، در ماه‌ها و سال‌های اخیر شاهد عملیات تخریبی گسترده‌ای بوده است که به نام نوسازی و بهسازی انجام می‌شود بطوری که تخریب‌های اخیر نگرانی‌های فراوانی را بین کارشناسان حفاظت از بافت‌های تاریخی به وجود آورده است.»

گل‌گلی افزود: «شهر تاریخی مذهبی جهرم با بیش از چند صد هکتار وسعت بافت تاریخی، جایگاه ویژه‌ای را در میان شهرهای تاریخی ایران دارد؛ اما در حال حاضر جز خانه طوفان که به میراث فرهنگی اهدا شده و قرار است تبدیل به اداره میراث فرهنگی جهرم شود هیچ خانه تاریخی به ثبت نرسیده و بسیاری از خانه ها در طرح تفضیلی شرکت نوسازی و بهسازی در نوبت تخریب قرار دارند.»

وی با تاکید بر اینکه بافت‌های تاریخی شهرها، گنجینه‌های گرانبهایی از تاریخ و فرهنگ هر کشور هستند، افزود: «بافت‌های تاریخی کانون و هسته شهرها به حساب می‌آیند و حیات بافت‌ها مایه بسیاری از آداب و رسوم موجود و نیز رونق اقتصادی شهر و منطقه بوده است.»

وی گفت: «فضاها و بناهای تاریخی نتیجه طرز تفکر و جهانبینی اکثریت آن جامعه را به نمایش می‌گذارند و از این رو یک روند منطقی در جهت تکامل و توسعه، نگرش، ابزار و مفاهیم مورد نیاز را در اختیار نسل‌های بعد قرار می‌دهند.»

جهرم با نام قدیم گهرم به معنای زمین گرم بوده است.این شهر از شهرهای قدیم استان فارس است که در 192 کیلو متری جنوب شرقی شیراز در دامنه کوه مرتفعی بنام البرز قرار دارد. با توجه به اینکه استان فارس خاستگاه تمدن دو امپراتوری هخامنشی و ساسانی بوده، لذا بررسی ساختار تاریخی شهرستان جهرم در این چهار چوب اهمیت دارد.

در شاهنامه فردوسی نام جهرم در زمان داریوش سوم، آخرین پادشاه هخامنشی، آمده است. در این زمان بین داریوش و اسکندر جنگ سختی در می‌گیرد و داریوش سخت شکست می‌خورد و به جهرم پناه می آورد. در جنگ دوم که بین داریوش آخرین پادشاه هخامنشی و اسکندر مقدونی رخ می دهد، داریوش شکست خورده و از آنجا که به نظر می‌رسد در آن زمان جهرم مکان امنی بوده، به آنجا پناه می‌برد. بعد از آن فردوسی ادامه می دهد که داریوش از جهرم به شهر استخر می‌رود و سپس در آنجا لشکر بزرگی جمع آوری می‌کند و برای جنگ سوم با اسکندر آماده می‌شود.

به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها آزاد شد  image فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها آزاد شد 1399/02/10

بعد از ممنوعیت فروش ماسک و دستکش در داروخانه‌ها و توزیع آن‌ها توسط وزارت بهداشت، حال بار دیگر توزیع آن‌ها در داروخانه‌ها آغاز شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 170

بایدها و نبایدهای ورزش با ماسک؛ به چه نکاتی توجه کنیم؟ image بایدها و نبایدهای ورزش با ماسک؛ به چه نکاتی توجه کنیم؟ 1399/02/10

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد ویروس کرونا تا این اندازه زندگی روزانه ما را دستخوش تغییر کند. هم اکنون تعدادی از کشورها در حال لغو قرنطینه هستند و مردم به خیابان‌ها بازمی‌گردند، اما همچنان ماسک به صورت دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 159

عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در اپلیکیشن«شاد»؛ اینترنت این اپلیکیشن رایگان می‌شود image عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در اپلیکیشن«شاد»؛ اینترنت این اپلیکیشن رایگان می‌شود 1399/01/31

با شیوع ویروس کرونا در کشورمان، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند که این موضوع باعث شد آموزش و پرورش به دنبال راهی برای ایجاد ارتباط میان دانش آموزان و معلمان شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 142

پلیس فتا: 70 درصد جرایم فضای مجازی سال گذشته اقتصادی بود image پلیس فتا: 70 درصد جرایم فضای مجازی سال گذشته اقتصادی بود 1399/01/09

بر اسس اعلام پلیس فتا بیشترین جرایم فضای مجازی در سال گذشته مرتبط با جرایم اقتصادی بوده که بیش از نیمی از آن به مساله فیشینگ برمی‌گردد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 150

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر image آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا امروز/ تعداد مبتلایان: ۲۹۴۰۶ نفر 1399/01/07

سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور از زمان شیوع این بیماری تا ظهر امروز را ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر اعلام کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 146

دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود  image دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی تا پایان فروردین ۹۹ تمدید می‌شود 1398/12/12

سازمان تأمین اجتماعی برای کاهش مراجعه‌ی حضوری افراد، تمامی دفترچه‌های درمانی دارای اعتبار تا پایان بهمن‌ماه را تا پایان فروردین ۱۳۹۹ تمدید کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 173

سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس image سهولت دریافت سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی، با راه‌اندازی سامانه سماس 1398/12/04

سامانه سماس چند روزی می‌شود با هدف سهمیه‌بندی سوخت برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، رانندگان آژانس‌ها و سرویس مدارس رسمی آغاز به کار کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 199

روشدن دست سامسونگ بعداز دروغگویی درباره ساعت هوشمندش image روشدن دست سامسونگ بعداز دروغگویی درباره ساعت هوشمندش 1392/09/01

کمپانی کره ای اگر ذره ای صداقت اپل را داشت، شاید اندکی در دل تکنولوژیست های واقعی جای می گرفت.

امتیاز:
تعداد بازدید: 6457