خدمات سایت


متن کامل خبر

استفاده از سلول های بنیادی برای بازسازی استخوان های جمجمه

آرشیو
دانشمندان از روش های مختلفی برای درمان انواع بیماری ها و مشکلات جسمانی انسان استفاده می نمایند. به طور مثال می توانند با رویاندن دوباره سلول های قرنیه برای خودترمیمی قلب یا بازسازی سلول های آسیب دیده ی ریه استفاده نمایند.
1394/11/18 09:48:33 ق.ظ


در حال حاضر نیز محققان دانشگاه Rochester برای نخستین بار موفق شده اند مجموعه ای از یاخته های بنیادی کشف نمایند که توانائی ترمیم استخوان های جمجمه و صورت را در خود دارند.

محققان یاد شده به سرپرستی پرفسور Wei Hsu که متخصص زیست پزشکی ژنتیکی است، با هدف تشخیص و شناخت بهتر شرایطی که «جوش خوردن جمجمه» نامیده می گردد، مطالعات خود را آغاز نموده اند. جوش خوردن زودرس استخوان های جمجمه نوزادان نوعی بیماریست که روی رشد کودکان تاثیر منفی دارد و حتی می تواند خطر مرگ نیز به دنبال داشته باشد.

استخوان های موجود در سر انسان با بقیه استخوان های بدن فرق دارند و حتی سلول های بنیادی که مسئول رشد آنها محسوب می گردند نیز با باقی اعضای بدن متفاوت است. تاکنون دانشمندان قادر نبودند سلول هایی که موجب رشد استخوان های جمجمه می شوند را کشف نموده و به واسطه آنها استخوان های جمجمه و صورت که اختلال دارند را درمان نمایند. اما اخیرا محققان دانشگاه راچستر متوجه ژنی به نام Axin2 شده اند که ساختار پراکندگی ویژه ای دارد و با مطالعه ی دقیق روی جمعیت آنها متوجه شدند مجموعه ای از آنها در درزهای استخوان جمجمه حضور دارند  و با انجام یک سری آزمایشات روی موش ها، محققان توانستند قابلیت خود ترمیمی و تکثیر  این سلول ها را کشف نمایند.

به طور خلاصه می توان گفت دانشمندان تائید نموده اند سلول های بنیادی که حاوی Axin2 هستند قادرند موجب تحریک رشد، ترمیم و بازسازی سلول های استخوانی بشوند.

با اینکه برای تست این کشف بر روی انسان هنوز باید آزمایشات متعددی انجام گردد اما در صورت مثبت و بی خطر بودن این امر، باید گفت امکان ترمیم استخوان های جمجمه قدمی بسیار بزرگ در علم پزشکی به شمار می رود و به دانشمندان اجازه می دهد تا با استفاده از یاخته های بنیادی استخوان های صورت و سر انسان را بازسازی نمایند. این امر همچنین نقطه ی امیدی برای بیمارانی است که از جوش خوردگی زودرس استخوان های جمجمه رنج می برند.

به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • استخوان جمجمه,
  • سلول بنیادی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
کاهش سکته قلبی با خواب نیمروزی image کاهش سکته قلبی با خواب نیمروزی 1398/06/22

در مطالعه‌ی جدیدی ارتباط مثبت بین خواب نیمروز و کاهش خطر حمله‌ی قلبی و سکته نشان داده شده است؛ اگرچه خواب نیمروز بیش از حد موجب از بین رفتن مزایای آن می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 319

این غذاها را در آنتالیا امتحان کنید image این غذاها را در آنتالیا امتحان کنید 1398/05/30

آنتالیا طی سالیان اخیر پیشرفت چشم‌گیری هم در زمینه گردشگری و هم خوراک داشته است. ازاین‌رو بهترین غذاهای آنتالیا را در اینجا فهرست کرده‌ایم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 391

تماس با طبیعت موجب پایین آمدن سطح هورمون استرس می‌شود image تماس با طبیعت موجب پایین آمدن سطح هورمون استرس می‌شود 1398/01/19

نتایج مطالعه‌ای که نخستین‌بار مؤثرترین میزان مؤثر مواجهه با طبیعت شهری را تعیین کرده، نشان می‌دهد طبیعت موجب کاهش سطح هورمون استرس می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 465

با خوردن قارچ از پیری و افزایش وزن جلوگیری کنید image با خوردن قارچ از پیری و افزایش وزن جلوگیری کنید 1397/11/21

بر اساس بررسی جدید محققان، قارچ ها جزو مواد بسیار مغذی محسوب می‌شوند که از فواید آن می‌توان به مبارزه با پیری، کاهش وزن، خاصیت ضدالتهاب و افزایش سلامت استخوان اشاره کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 604

با خوردن قارچ از پیری و افزایش وزن جلوگیری کنید image با خوردن قارچ از پیری و افزایش وزن جلوگیری کنید 1397/11/21

بر اساس بررسی جدید محققان، قارچ ها جزو مواد بسیار مغذی محسوب می‌شوند که از فواید آن می‌توان به مبارزه با پیری، کاهش وزن، خاصیت ضدالتهاب و افزایش سلامت استخوان اشاره کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 16

برتری ژنتیکی،‌ راز پایین ماندن وزن در افراد لاغراندام است  image برتری ژنتیکی،‌ راز پایین ماندن وزن در افراد لاغراندام است 1397/11/08

پژوهشگران دانشگاه کمبریج به‌تازگی دریافتند که امکان کنترل ما روی وزنمان، بسیار کم‌تر از آن است که تصور می‌کنیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 488