خدمات سایت


متن کامل خبر

لرزشگیر تصویر چیست؟ تفاوت میان OIS، EIS و HIS در چیست؟

آرشیو
تکنولوژی دوربین گوشی‌های هوشمند از بخش‌های زیادی ساخته شده است؛ سنسورهای، لنزها گرفته تا سیستم‌های فوکوس لیزری. لرزشگیرهای تصویر با روندی رو به رشد در حال تبدیل شدن به یکی از بخش‌های اساسی دوربین گوشی‌های هوشمند هستند. اما لرزشگیر تصویر چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟
1398/12/13 12:25:11 ب.ظ

تکنولوژی دوربین گوشی‌های هوشمند از بخش‌های زیادی ساخته شده است؛ سنسورهای، لنزها گرفته تا سیستم‌های فوکوس لیزری. لرزشگیرهای تصویر با روندی رو به رشد در حال تبدیل شدن به یکی از بخش‌های اساسی دوربین گوشی‌های هوشمند هستند. اما لرزشگیر تصویر چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟
لرزشگیر تصویر چیست – آشنایی با مفهوم Image Stabilization

همانطور که از نام آن پیدا لرزشگیر تصویر برای ثبت تصاویر شما استفاده می‌شود. بدون این سیستم تصاویر و سلفی‌هایی که شما به ثبت می‌رسانید تار خواهند بود و ویدئوها به سبک آنچه در دهه 60 می‌دیدیم، ضبط می‎شود. به بیان ساده، شاتر دوربین برای نورگیری باید باز شود. در زمان باز شدن شاتر، حتی آرام‌ترین تکان‌ها هم می‌توانند باعث تار شدن تصویر شوند. این موضوع به‌خصوص در زمانی که شاتر برای مدت طولانی‌تری باز است، مانند عکاسی در تاریکی، بیشتر قابل وضوح است.

با در نظر گرفتن اینکه حالت‌های عکاسی HDR و Night در گوشی‌ها بسیار رایج شده است، استفاده از لرزشگیر تصویر به یک ضرورت تبدیل شده است. تقریباً تمامی گوشی‌های هوشمند حداقل یک نوع از این لرزشگیرها را بر روی یکی از دوربین‌های خود دارند. با این حال، چند نوع مختلف از لرزشگیر وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.
لرزشگیر تصویر اپتیکال – OIS

Optical Image Stabilization یک راه‌حل سخت‌افزاری است که با استفاده از ژیروسکوپی با سیستم میکرو الکترومکانیکی (MEMS) حرکات را تشخیص داده و سیستم دوربین را تنظیم می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر شما گوشی را نگه داشتید و دستتان به آرامی به سمت چپ حرکت می‌کند، سیستم OIS این را تشخیص داده و دوربین را به آرامی به سمت راست منتقل می‌کند.


لرزشگیر تصویر اپتیکال – OIS

این روش به عنوان یک راهکار سخت‌افزاری نیازی به برش تصویر ندارد و از سنسور به‌طور کامل برای ثبت تصویر استفاده می‌شود. تأثیر این نوع لرزشگیر به‌خوبی در ویدئوها با میزان اعوجاج صفر به‌وضوح مشخص است. از آنجاییکه عملیات لرزشگیری OIS بدون دخالت شما انجام می‎شود و افکت بر روی ویدئو سوار نخواهد شد، نتیجه بسیار طبیعی خواهد بود.

ساخت یک OIS خوب، ارزان نیست و این یعنی اگر قصد دارید دوربین گوشی شما مجهز به این سیستم باشد باید هزینه بیشتری بپردازید. علاوه‌براین، این عنصر ساختار ثابت ماژول دوربین را به یک عضو متحرک تبدیل می‌کند. باوجود آنکه این موضوع نادر است، اما ممکن است در عملکرد قطعات متحرک سیستم OIS مشکل ایجاد شود.

OIS یک ابزار مفید برای عکاسی و فیلمبرداری است؛ به‌خصوص در شرایط کم نور و محیط‌هایی که دیافراگم دوربین ممکن است برای مدت طولانی باز باشد. بدون OIS عکس‌ها حتی با کوچکترین تکانی هم تار خواهند شد. با فعال بودن لرزشگیر اپتیکال، لرزش‌های جزئی حذف می‌شوند و عکس‌ها وضوح بیشتری پیدا خواهند کرد. همین موضوع در خصوص دوربین‌های تله‌فوتو نیز صادق است، جاییکه کوچکترین لرزش‌ها هم به‌دلیل میدان دید کم، بسیار محسوس خواهد بود.
Electronic Image Stabilization تلاشی برای انجام همان مأموریت OIS است بدون استفاده از قطعه سخت‌افزاری. این سیستم با استفاده از شتاب‌سنج گوشی، حرکات کوچک را شناسایی می‌کند. نرم‌افزار دوربین این حرکات را تفسیر کرده و فریم‌ها را با هم تراز می‌کند. برای تصاویر، این امر در عکاسی HDR و Night بسیار مهم است، جاییکه دوربین چندین تصویر در مدت زمان کوتاهی ثبت می‌کند.

برای ویدئو، نرم‌افزار یک نقطه کنتراست بالا را پیدا کرده و تلاش می‌کند آن نقطه در فریم را در همان قسمت نگه دارد. در نمونه‌های مدرن‌تر EIS، نرم‌افزار با استفاده از یادگیری ماشینی برای شناسایی سوژه و ثابت نگه‌داشتن آن اقدام می‌کند. ایراد استفاده از EIS ایسنت که از اعوجاج‌هایی که حاصل تکان‌های جزئی است، ظاهری غیرطبیعی ایجاد می‌کند، حالتی که به اصطلاح به آن jelly effect می‌گویند.

اما احتمالاً بزرگترین ایراد استفاده از EIS اینست که این نوع لرزشگیری نیاز به کراپ، یا برش تصویر دارد. با فعال بودن EIS خروجی از کل سنسور نخواهد بود. لبه‌های سنسور دوربین به عنوان منطقه بافر استفاده می‌شوند. این یعنی لرزشگیری سوژه در محدوده این بافر انجام می‌شود. بدون وجود این منطقه، ممکن است گوشه‌های تصویر هنگام لرزشگیری از کادر خارج شود.
لرزشگیر تصویر هایبرید – HIS

Hybrid Image Stabilization همانطور که از نام آن مشخص است ترکیبی از OIS و EIS می‎باشد. این یک راه‌حل تمام و کمال به نظر می‌رسد. OIS در ابتدا به‌صورت سخت‌افزاری لرزش‌های تصویر را گرفته و سپس EIS برای گرفتن لرزش‌های باقیمانده وارد عمل می‌شود. به‌دلیل دارا بودن OIS، برش تصاویر در EIS چندان زیاد نخواهد بود. منطقه بافر می‌تواند کوچکترباشد و در نتیجه، کمترین تأثیر را بروی فریم نهایی بگذارد.

برای عکاسی، وجود سیستم هایبرید آنگونه که باید موثر نیست. چراکه OIS وظیفه خود در کلیه سناریوها به خوبی انجام می‌دهد. با این حال، EIS می‌تواند در عکس‌های HDR و Night موثر واقع شود.

اگر لرزشگیر تصویر هایبرید هم کافی نبود، چه کار کنیم؟

اگر همچنان باوجود سیستم‌های OIS و EIS در ویدئوهای ثبت شده تکان و لرزش حس می‌کنید، ترفند نهایی استفاده از گیمبال است. گیمبال‌ها در واقع ژیروسکوپ‌های بزرگی هستند که در صورت بالانس شدن درست، گوشی (و دوربین) را در همان جهت قرار می‌دهند. این دستگاه‌ها موتورهایی برای خنثی کردن حرکت دستان شما، با حرکت دادن دوربین در جهت مخالف دارند. اما با تمام این اوصاف، نتیجه نهایی همیشه بهتر از لرزشگیری توسط گوشی شما نیست. البته گیمبال‌ها مزیت دیگری نیز دارند و به شما اجازه می‌دهند با کنترل موتورها حرکات صاف، چرخشی و … ایجاد کرده و از سوژه مورد نظر فیلمبرداری کنید.
در صورت اجبار EIS یا OIS را انتخاب کنیم؟

اگر روزی مجبور به انتخاب شدید، گوشی را انتخاب کنید که دوربین آن مجهز به سیستم سخت‌افزار باشد؛ یعنی OIS. لرزشگیر اپتیکال ویدئوها را کمتر مصنوعی کرده و تأثیر بیشتری در وضوح تصاویر دارد. اگر به دنبال لنز زوم خوب در گوشی هستید، مطمئن شوید که لنز مورد نظر مجهز به OIS است. دوربین‌های فوق عریض نیازی به OIS ندارند و این به‌دلیل وجود میدان دید وسیع و لرزشگیر الکترونیکی تصویر است.

به‌لطف بهبود تکنولوژی HIS در گوشی‎ها، نیاز به استفاده از گیمبال، کمتر و کمتر شده است، مگر آنکه قصد ساخت یک فیلم کوتاه با گوشی خود را داشته باشید. خوشبختانه حتی گوشی‌های جدید میان‌رده هم این روزهای قابلیت‌های لرزشگیری بسیار خوبی ارائه می‌دهند.

به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • لرزشگیر تصویر,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
کیفیت در خرید انواع همزن بوش، قهوه ساز بوش و مخلوط کن بوش image کیفیت در خرید انواع همزن بوش، قهوه ساز بوش و مخلوط کن بوش 1399/02/29

لوازم خانگی بوش بسیار متنوع هستند، چرا که این شرکت علاوه بر تولید انواع جاروبرقی، ظرفشویی، لباسشویی، هود، فر و ... اقدام به تولید لوازم کوچک ولی ضروری منزل از جمله انواع همزن بوش، قهوه ساز بوش و مخلوط کن بوش نموده است که ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 192

تاریخچه مختصر کنسول ها و بررسی و مقایسه کنسول بازی  PS4 Pro با X-Box One X image تاریخچه مختصر کنسول ها و بررسی و مقایسه کنسول بازی PS4 Pro با X-Box One X 1399/02/26

در سال 1972 وسیله ای به بازار آمد که اولین کنسول بازی خانگی بود که با یک کابل به تلویزیون متصل می شد. نام این کنسول بازی Magnavox Odyssey بود که اولین بازی آن پینگ پونگ بود ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 275

مشکل باتری بلک بری چیست و چگونه بر طرف می‌شود image مشکل باتری بلک بری چیست و چگونه بر طرف می‌شود 1399/01/16

مهمترین مشکلاتی که ممکن است برای افراد در زمینه استفاده از گوشی پیش بیاید در خصوص مشکلات باتری بلک بری است، زیرا در حال حاضر این گوشی ها بسیار پرکاربرد بوده از این رو ما سعی کرده ایم در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت کنیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 456

تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید image تلویزیون های هیبرید سامسونگ (QD-OLED) را بشناسید 1398/09/28

شرکت سامسونگ طی سال های اخیر تلاش کرده که جایگزین مناسبی برای تلویزیون های اولد ال جی پیدا کند وبه همین منظور در این مطلب به احتمال موفقیت تلویزیون هیبرید QD-OLED سامسونگ در بازارتلویزیون پرداخته شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 465

اطلاعاتی مختصر درباره کنتاکتور هیوندای image اطلاعاتی مختصر درباره کنتاکتور هیوندای 1398/09/04

کنتاکتور هیوندای یکی از متداول ترین کنتاکتور های موجود در بازار می باشد می باشد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 959

نکاتی قبل از خرید بلیط اتوبوس vip و درباره سفر با آن image نکاتی قبل از خرید بلیط اتوبوس vip و درباره سفر با آن 1398/09/04

امروزه اتوبوس‌ها با توجه به امکانات و خدماتی که به مسافران ارائه می‌دهند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 1135

نکاتی مفید حین خرید ویدئو پروژکتور، و چند مزیت ویدئو پروژکتورهای اپسون image نکاتی مفید حین خرید ویدئو پروژکتور، و چند مزیت ویدئو پروژکتورهای اپسون 1398/09/04

دیتاپروژکتورها ( ویدئو پروژکتورها ) بنا بر کاربردی که دارند معمولا دارای ویژگی های متفاوتی میباشند، که بهتر است برای خریدی صحیح، برخی از این نکات را در نظر بگیریم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 1418

اصالت با نام شهاب image اصالت با نام شهاب 1398/08/21

تلویزیون شهاب شش دهه خاطرات بیاد ماندنی را در تاریخ رسانه ای ایران به جای گذاشته است. تلویزیون شهاب به این اعتبار مفتخر است، که ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 2095

تلویزیون های مینی LED و تی سی ال را بشناسید image تلویزیون های مینی LED و تی سی ال را بشناسید 1398/07/26

شرکت تی سی ال (TCL) از عرضه و فروش تلویزیون های ال سی دی خود با فناوری miniLED در آمریکا خبر داد. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی این شرکت بزرگ تولیدکننده چینی نسخه ۶۵ اینچی این تلویزیون حدودا ۲۰۰۰ دلار قیمت گذاری شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 551

فرق پکیج دومبدله با تک مبدله image فرق پکیج دومبدله با تک مبدله 1398/07/22

همه ی افراد برای انجام امور و کارهای روزمره از قبیل شستشو، استحمام، آشپزی به آبگرم نیاز دارند، همچنین در روزهای سرد زمستانی نیاز به وسایل گرمازا برای ایجاد گرما در محیط از احتیاجات واجب و ضروری بشمار می آید.

امتیاز:
تعداد بازدید: 796