خدمات سایت


متن کامل خبر

دوربین بدون آینه چیست و چگونه کار می‌کند؟

آرشیو
دوربین‌های بدون آینه دسته‌ای از دوربین‌های دیجیتال هستند که برخلاف DSLRها از آینه استفاده نمی‌کنند و رقیبی جدی برای این دوربین‌ها هستند.
1395/07/13 10:37:15 ق.ظ

امروزه دوربین‌های دیجیتال به دو دسته‌ی اصلی دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR تقسیم می‌شوند. تفاوت دوربین‌های بدون آینه با DSLR چیست؟ چرا تولید و پیشرفت فناوری‌های مورد استفاده در دوربین‌های بدون آینه مهم است؟ 

تمام تلاش‌های صورت گرفته در طول تاریخ برای بهبود دوربین‌های عکاسی تنها در پاسخ به یک مساله است؛ این مساله نزدیک کردن تصویر ثبت شده توسط دوربین به تجربه‌ی رویت منظره‌ی پیش روی عکاس است که بصورت زنده در حال دیدن رنگ‌ها، نور و همه‌ی آن چیزی است که با چشمانش مشاهده می‌کند.

از صفحه‌ شیشه‌ای تا آینه

در ابتدای امر دوربین‌ها از فیلم برای ثبت تصویر استفاده نمی‌کردند. در روزهای اول، صفحات شیشه‌ای یا فلزی پوشیده شده از یک مایع حساس به نور، وظیفه‌ی ثبت تصاویر را در دوربین‌ها بر عهده داشت. این صفحه‌ی شیشه‌ای یا فلزی آغشته به مایع حساس به نور در پشت لنز قرار می‌گرفت. البته پیش از آنکه صفحه‌ی مورد نظر در جای خود قرار گیرد، عکاس با استفاده از دریچه‌ی دوربین، منظره‌ی مورد نظر خود را کادربندی کرده و سپس صفحه را در جای خود قرار می‌داد.

تولیدکنندگان دوربین‌های عکاسی برای تسریع فرآیند تصویربرداری، لنز دومی را به دوربین‌ها در نزدیکی لنز اول اضافه کردند. با استفاده از لنز دوم، عکاسان می‌توانستند فوکوس و کادربندی را بدون نیاز به جابجا کردن صفحه‌ی شیشه‌ای یا فلزی انجام دهند.

دوربین مجهز به دو لنز

اگرچه این لنز‌های جانبی بصورت تقریبی اطلاعاتی نزدیک به لنز اصلی را در اختیار تصویربردار قرار می‌دادند، اما کاربردی بودن این لنز باعث شده تا به امروز شاهد استفاده از چنین لنزی در فیلمبرداری و عکاسی باشیم. لنز دوم امروزه به فاصله یاب یا Rangefinder مشهور است. با استفاده از فاصله یاب، تصویربرداران می‌توانند اطلاعات کاربردی زیادی را کسب کنند که مهم‌ترین آن سنجش فاصله‌ای است که دوربین از سوژه داشته و از این امکان برای انجام فوکوس دقیق‌تر استفاده می‌شود.

در ابتدای قرن بیستم، آینه به دوربین‌های عکاسی اضافه شد. ورود آینه منجر به تولید و عرضه‌ی دو نوع دوربین جدید به بازار شد. اولین نوع دوربین‌های مجهز به لنز دوگانه بودند که با استفاده از آینه، تصویر لنز بالایی روی نمایشگر نیمه شفافی در روی دوربین بازتاب یافته و منظره قابل رویت بود. لنز دوم که در زیر لنز بالایی داشت، وظیفه نوردهی به فیلم را پس از باز شدن شاتر بر عهده داشت. تغییر اعمال شده روی لنز بالایی برای فوکوس روی لنز دوم نیز اعمال می‌شد.

نوع دوم دوربین‌هایی که با اضافه شدن آینه متولد شدند، ساختاری مشابه دوربین‌های DSLR کنونی داشتند. در این طراحی، آینه بین لنز و فیلم قرار می‌‌گیرد. در این طراحی تا زمانی که کلید شاتر فشرده نشده باشد، آینه در وضعیتی قرار دارد که تصویر دریافتی از لنز را به سمت منظره‌یاب در پشت دوربین انتقال می‌دهد. اما زمانی که کلید شاتر فشرده می‌شود، آینه به سمت بالا رفته و نور عبوری از لنز با فیلم تماس پیدا می‌کند. این دوربین‌ها که از وجود فیلم برای ثبت تصویر با چنین ساختاری بهره می‌برند، در اصطلاح SLR (Single Reflex Lens) خونده می‌شوند. مزیت این نوع طراحی علاوه مشاهده‌ی منظره از طریق لنز اصلی، کوچک‌تر بودن طراحی نهایی دوربین است.

دوربین DSLR

این نوع طراحی برای دوربین‌های عکاسی را باید محبوب‌ترین نمونه خواند، بطوری که پس از ظهور صنعت دیجیتال، سنسور دیجیتال جای فیلم را گرفت، ولی ساختار دوربین تغییر آنچنانی نکرد. نتیجه‌ی تغییرات اعمال شده دوربین‌‌های DSLR امروزی است. با توسعه‌ی دوربین‌های DSLR و پیشرفت فناوری، نوع دیگری از دوربین‌ها نیز با نام بدون آینه متولد شدند.

از آینه تا ال‌سی‌دی

دوربین‌های بدون آینه ساختاری مشابه دوربین‌های کامپکت یا موسوم به Point and Shoot دارند. در این دوربین‌ها لنز دقیقا در جلوی شاتر و فیلم یا سنسور قرار می‌گیرد. با استفاده از این طراحی، مشکل نمایش منظره‌ی روبروی دوربین نیز تاحدودی حل می‌شود، بطوری که نور پس از برخورد با سنسور دوربین روی نمایشگری ال‌سی‌دی برای کاربر نمایش داده می‌شود.

کاربران با استفاده از نمایشگر ال‌سی‌دی در پشت دوربین، اقدام به کادربندی و ثبت تصویر می‌کنند، حال آنکه کیفیت پایین لنز، سنسور و ال‌سی‌های مورد استفاده در این نوع دوربین‌ها باعث شده بود تا دوربین‌های Point and Shoot آنچنان که باید جدی گرفته نشوند و همچنان دوربین‌های DSLR به عنوان اصلی‌ترین گزینه برای تصویربرداری مورد استفاده قرار گیرند. با پیشرفت هر چه بیشتر فناوری تولید سنسور و کاهش قیمت‌ها، تولیدکنندگان اقدام به استفاده از سنسور، لنز و ال‌سی‌دی‌های قدرتمندتر کردند که در واقع دوربین‌های بدون آینه جایگزینی دوربین‌های DSLR را نوید دادند.

دوربین بدون آینه

با وجود اینکه می‌توان دوربین‌های Point and Shoot را نیز به نوعی بدون آینه خواند، اما این لفظ برای دوربین‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان لنز آن‌ها را عوض کرد و همچنین امکان کنترل بسیاری از فاکتورهای عکاسی بصورت دستی روی آن‌ها وجود دارد. در دوربین‌های بدون آینه در کنار وجود ViewFinder دیجیتال که همان ال‌سی‌دی است، معمولا یک منظره‌یاب سنتی نیز قرار می‌گیرد. در ابتدا از اصطلاح Electronic Viewfinder Interchengable Lens که به اختصار EVIL خوانده می‌شود برای مشخص کردن این نوع دوربین‌ها استفاده می‌شد.

بزرگ‌ترین مزیت دوربین‌های بدون آینه را باید سایز کوچک‌تر این دوربین‌ها در مقایسه با دوربین‌های DSLR خواند. در دوربین‌های بدون آینه نیاز نیست تا تعداد بسیار زیادی قطعه‌ی متحرک به کار گرفته شود، از این‌رو این دوربین‌ها وزن سبک‌تر و ابعاد کوچک‌تری دارند. ایجاد فضای بیشتر برخی تولیدکنندگان را به استفاده از ماژول‌های کاربردی‌تر سوق داده که از جمله‌ی آن می‌توان به لرزش گیر اپتیکال اشاره کرد. همچنین تولیدکنندگان در دوربین‌های رده بالای بدون آینه از وجود ال‌سی‌دی‌هایی با کیفیت بالا بهره می‌برند که ترکیب آن با امکان انجام تنظیمات لمسی بسیار کاربردی به نظر می‌رسد.

یکی از نقاط ضعف دوربین‌های بدون آینه را باید منظره یاب الکترونیکی خواند که در این دوربین‌ها به کار می‌رود. ال‌سی‌دی‌ها در مقایسه با منظره‌یاب‌های اپتیکال یا سنتی کارایی لازم را نداشته و مخصوصا در کاربردهایی نظیر عکاسی ورزشی نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای عکاسان باشند. همچنین عدم نمایش دقیق رنگ‌ها از طریق ال‌سی‌دی در مقایسه با چیزی که می‌توان بدون تغییر از طریق لنز و با چشم دید، دلیل دیگری است که دوربین‌های بدون آینه را هنوز جایگزین DSLR نمی‌کند.

پیشرفت در دوربین‌های بدون آینه را می‌توان به وضوح مشاهده کرد، چراکه هر ساله محصولات قدرتری در این حوزه تولید و راهی بازار می‌شوند. برای نمونه می‌توان به دوربین‌های بدون آینه رونمایی شده در جریان نمایشگاه فتوکینای ۲۰۱۶ اشاره کرد.

به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • دوربین عکاسی,
  • دوربین دیجیتال,
  • دوربین بدون آینه,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
ساعت‌ هوشمند سامسونگ احتمالا به حسگر قند خون مجهز خواهد شد image ساعت‌ هوشمند سامسونگ احتمالا به حسگر قند خون مجهز خواهد شد 1399/11/06

به ‌احتمال زیاد گلکسی واچ ۴ یا گلکسی واچ اکتیو سامسونگ به حسگر گلوکز خون مجهز خواهند شد. این ویژگی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب خواهد بود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 42

اپل واچ موقعیت گروگان را به پلیس نشان داد image اپل واچ موقعیت گروگان را به پلیس نشان داد 1399/11/05

پلیس ایالات متحده به‌ کمک اپل واچ توانسته است موقعیت گروگان‌گیر و گروگان را شناسایی کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 89

با موتورسیکلت برقی Sondors Metacycle آشنا شوید؛ یک وسیله نقلیه سبز برای شهرهای آینده image با موتورسیکلت برقی Sondors Metacycle آشنا شوید؛ یک وسیله نقلیه سبز برای شهرهای آینده 1399/11/04

موتورسیکلت‌های برقی هنوز در ابتدای راه هستند و تا زمان تکامل آنها به نظر می‌رسد باید چند سال دیگر منتظر بمانیم. با وجود این گاها برخی شرکت‌های گمنام محصولی معرفی می‌کنند که از مشخصات بسیار خوبی برخوردار است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 108

قیمت ۱۰یخچال دوقلوی محبوب در بازار image قیمت ۱۰یخچال دوقلوی محبوب در بازار 1399/11/03

در میان یخچال های دوقلوی محبوب بازار می توان از یخچال فریزر دوقلو بوش با قیمتی از حدود ۳۶ تا ۳۵.۵ میلیون تومان به عنوان گران‌ترین محصول این بازار نام برد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 149

پروژکتور لیزری ال جی در CES2021 رونمایی شد image پروژکتور لیزری ال جی در CES2021 رونمایی شد 1399/10/27

پروژکتور لیزری ال جی در CES2021 با قابلیت هایی مانند کیفیت HDR 4K رونمایی شد. این محصول کمپانی ال جی یک سینمای خانگی بسیار سبک بوده که برای هر خانه و کاربردی قابل استفاده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 95

یونسکو در ایران باشگاه نوآوری و فناوری افتتاح کرد image یونسکو در ایران باشگاه نوآوری و فناوری افتتاح کرد 1399/10/27

یونسکو طی مراسمی که ۲۳ دی‌ماه در محل کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد، باشگاه نوآوری و فناوری خود را در ایران افتتاح کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 125

رونمایی ریزر از هوشمندترین ماسک N95 دنیا با اسپیکر، تهویه‌ هوا و نورپردازی RGB image رونمایی ریزر از هوشمندترین ماسک N95 دنیا با اسپیکر، تهویه‌ هوا و نورپردازی RGB 1399/10/24

ریزر در نمایشگاه CES 2021 از نمونه اولیه ماسک N95 با طراحی منحصر به فرد رونمایی کرد که از طراحی شفاف برخوردار بوده و به سیستم تهویه هوا و میکروفون مجهز شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 298

راهنمای انتخاب و خرید یک موس گیمینگ مناسب  image راهنمای انتخاب و خرید یک موس گیمینگ مناسب 1399/10/20

انتخاب یک موس گیمینگ مناسب از دغدغه های کاربران حرفه ای و علاقه مند به گیم است. گیمرها به قطعات کامپیوتر پیشرفته، یک مانیتور صفحه عریض خوب و کیبورد و همینطور موس گیمینگ خوب نیاز دارند. ممکن است برخی از کاربران فکر کنند که نیازی به موس گیمینگ ندارند چرا که تمام موس ها با دو دکمه و یک چرخ اسکرول می توانند از عهده ی انجام بازی ها بربیایند...

امتیاز:
تعداد بازدید: 339

MuZero؛ هوش مصنوعی گوگل با توانایی یادگیری شطرنج و پک من image MuZero؛ هوش مصنوعی گوگل با توانایی یادگیری شطرنج و پک من 1399/10/20

هوش مصنوعی گوگل به نام MuZero می‌تواند بازی‌های دارای پایان باز و قانون محور را انجام بدهد. این اولین‌بار است که یک هوش مصنوعی توانایی اجرای دو نوع بازی‌ متفاوت دارد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 287

مدل‌های جدید لپ‌ تاپ‌ دل معرفی شد image مدل‌های جدید لپ‌ تاپ‌ دل معرفی شد 1399/10/17

دل در آستانه‌ی برگزاری CES ۲۰۲۱، از مدل جدید لپ‌‌تاپ‌های سری Latitude 9000 و Latitude 5000 رونمایی کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 74