خدمات سایت


متن کامل خبر

ماسک‌ها می توانند به کاهش اثرات منفی حاصل از آلودگی هوا کمک کنند؟

آرشیو
امروزه اکثر مردم برای کاهش اثرات ناشی از آلاینده‌های موجود در هوا از ماسک استفاده می‌کنند که بعضی از آن‌ها تاثیری در مقابله با آلودگی ندارند.
1398/09/25 12:38:09 ب.ظ

نتایج تحقیات مختلف نشان داده است که قرار گرفتن درمعرض آلودگی هوا، در کوتاه‌مدت یا بلندمدت می‌تواند تاثیر منفی بر ریه‌ها، قلب و مغز بگذارد. تخمین زده می‌شود که آلودگی هوای موجود در فضای باز هرسال منجر به مرگ ۳ میلیون نفر در سرتاسر جهان می‌شود. در واکنش به این موضوع برخی شهرهای جهان سیاست‌هایی را با هدف کاهش آلودگی هوای شهری درنظر گرفته‌اند مانند شارژ ترافیک در لندن، اشتراک دوچرخه در فرانسه و اختصاص نیروی پلیس زیست‌محیطی در پکن.

از آنجا که اجرای سیاست‌هایی که به‌منظور بهبود کیفیت هوا تعیین شده و تاثیرگذاری آن‌ها زمان‌بر است، بسیاری از عابران پیاده و دوچرخه‌سوارها تصمیم گرفته‌اند از ماسک‌ها یا دیگر وسایلی که ادعا می‌کنند موجب کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا می‌شوند، استفاده کنند.

گزینه‌های موجود در این زمینه عبارتند از ماسک‌های ضد گرد‌و‌غبار ساده‌ی کاغذی تا ماسک‌هایی که با فراهم کردن هوای پاک، از مواجهه با بدترین آلاینده‌های هوایی نظیر آن‌هایی که در مشاغل خطرناک دیده می‌شوند، پیشگیری می‌کنند. ماسک‌هایی که برای استفاده در فضای باز مناسب هستند، چیزی بین این دو مورد هستند.

خطرات و کاهش خطر

آلاینده‌های موجود در هوا از ذرات و گازها تشکیل شده‌اند. گازها شامل ازن، کربن‌مونوکسید، نیتروژن‌دی‌اکسید، سولفور‌دی‌اکسید و گروه بزرگی از مواد شیمیایی هستند که با نام ترکیبات آلی فرار (VOCs) شناخته می‌شوند. درحالی‌که گازها نیز می‌توانند تاثیرات مضری داشته باشند، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ما باید بیش از همه درمورد اثرات منفی ناشی از ذرات ریزی که دارای اندازه‌ای کمتر از ۲/۵ میکرون هستند، نگران باشیم. بر‌این‌اساس، آیا ماسک‌ها در کاهش یا پیشگیری از مواجهه با آلودگی هوا موثر هستند؟ توانایی آن‌ها برای محدود کردن میزان مواجهه به نوع آلاینده، نوع ماسک و نحوه‌ی استفاده از آن بستگی دارد.
برای ماسک‌ها یک «فاکتور محافظت» تعریف می‌شود که درصدی از آلاینده است که ماسک آن را حذف نمی‌کند. فاکتور محافظت ۱۰ به‌معنای این است که با فرض اینکه ماسک به طور محکم روی صورت قرار داده شود، به‌جز ۱۰ درصد از آلاینده‌ها، بقیه فیلتر می‌شوند. ماسک‌های کاغذی ساده ازنظر ممانعت از آلودگی هوا تاثیر چندانی ندارند. اگرچه برخی از ماسک‌های دارای فیلتر ارزان قیمت HEPA می‌تواند در محدود کردن مواجهه با ذرات ریز موثر باشند، به‌‌خصوص انواعی که با عنوان «ماسک‌های تنفسی N95» شناخته می‌شوند زیرا دارای فاکتور محافظت ۵ هستند، بناراین می‌توانند تا ۹۵ درصد از ذرات را فیلتر کنند. میزان اثربخشی برای ذرات ریزتر از ۰/۳ میکرون کاهش پیدا می‌کند (باکتری‌ها از این اندازه بزرگ‌تر هستند اما ویروس‌ها و بسیاری از ذرات ریز موجود در انتشارات حاصل از وسایل نقلیه‌ی موتوری کوچک‌تر هستند).

درحالی‌که ماسک‌های N95 گازهای مضر موجود در هوا را حذف نمی‌کنند، می‌توانند با ویژگی‌هایی مانند زغال فعال ترکیب شوند تا مواجهه با گازها کاهش پیدا کند. این ماسک‌ها گران‌تر بوده و باید دقت کرد که کدام گازها را فیلتر کرده و تا چه حد موثر هستند.
پژوهش‌ها چه می‌گویند؟

تعداد محدودی مطالعه درمورد توانایی ماسک‌ها برای پیشگیری یا کاهش اثرات منفی ناشی از مواجهه با آلودگی هوا انجام شده است و نتیجه‌گیری آن‌ها باید با احتیاط تفسیر شود. در دو مورد از سه مطالعه‌ی آزمایشی که همه در کشور چین انجام شده است، هنگام پوشیدن ماسک‌های N95 در زمان قدم زدن در مرکز شهر پکن، فشار خون کمتر از زمانی بود که فرد از ماسک استفاده نمی‌کرد (هم در شرکت‌کنندگان سالم و هم در افرادی که دچار بیماری قلبی بودند). در شرکت‌کنندگانی که دچار بیماری قلبی بودند، جریان خون و تحویل اکسیژن به قلب در هنگام پوشیدن ماسک‌های N95 بهتر بود. در مطالعه‌ی سوم که در شانگهای انجام شده بود، شرکت‌کنندگان سالم نیز در زمان پوشیدن ماسک‌های N95، از فشار خون پایین‌تری برخوردار بودند.

مطالعات مذکور نشان می‌دهند که پوشیدن ماسکی که ذرات آلاینده‌ی موجود در هوا را فیلتر می‌کند، می‌تواند اثرات کوتاه‌مدت ناشی از آلودگی هوا را روی قلب و عروق خونی کاهش دهد.

علت اصلی که چرا یافته‌های مورداشاره باید با احتیاط تفسیر شود، این است که شرکت‌کنندگان از این موضوع آگاه بودند که درحال تنفس هوای تصفیه شده هستند. آگاهی از این موضوع می‌تواند در نتایج مشاهده‌شده تاثیر داشته باشد.

تاکنون مطالعه‌ای درزمینه‌ی پاسخ‌گویی به این سوال‌ها که آیا ماسک‌ها ی مذکور اثرات منفی حاصل از آلودگی روی ریه را نیز کاهش می‌دهند و اینکه آیا ماسک‌ها از اثرات بلندمدت ناشی از مواجهه با آلودگی هوا پیشگیری می‌کند یا نه، منتشر نشده است.

برای اطمینان بیشتر به چنین نتایجی، باید در مطالعات دیگری به تاثیر استفاده از ماسک روی سلامت ریه نیز پرداخته شود و نیز مطالعه به گونه‌ای انجام شود که در آن شرکت‌کنندگان از تنفس هوای تصفیه شده آگاه نباشند. علاوه‌بر‌این، ما باید بدانیم که آیا پوشیدن ماسک‌هایی که علاوه‌بر ذرات ریز، آلاینده‌های گازی را نیز فیلتر می‌کنند، مزایای بیشتری دارند یا خیر.

ملاحظات و محدودیت‌ها

پوشیدن ماسک برای کاهش مواجهه با آلودگی هوا برای برخی افراد دشوار است؛ آن‌ها در این وضعیت احساس ناراحتی می‌کنند و به‌نظر می‌رسد که تنفس برای آن‌ها دشوار شده است. علاوه‌بر‌این، ماسک تنها درصورتی کاملا موثر است که اطراف صورت را به خوبی بگیرد. در مردانی که ریش دارند، ممکن است فاصله‌ای بین ماسک و پوست ایجاد شود و عملکرد ماسک در حذف آلودگی کامل نباشد. علاوه‌بر‌این، درحالی‌که مواجهه‌ی ما با آلودگی هوا معمولا در فضای بیرون بیشتر است، بیشتر زمان خود را در فضای داخل سپری می‌کنیم و در آنجا نیز با آلاینده‌های هوا شامل گاز و ذرات ریز مواجه هستیم. از آنجا که در فضای داخلی به‌ندرت از ماسک‌ استفاده می‌شود، استفاده از پاک‌کننده‌ی هوای داخلی که دارای قابلیت‌های تصفیه‌ی گاز و ذرات هستند، برای محافظت کامل در برابر آلاینده‌های موجود در هوا ضروری است.

منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • ماسک,
  • آلودگی هوا,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
چگونه مجوز تردد بین‎ شهری بگیریم؟ image چگونه مجوز تردد بین‎ شهری بگیریم؟ 1399/10/20

افرادی که قصد دارند با خودرو شخصی به شهرهای وضعیت نارنجی و قرمز وارد شوند و از این شهرها نیز خارج شوند، نیاز به دریافت مجوز تردد بین شهری دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 79

کاهش حقوق بازنشستگان به دلیل استفاده از طرح خرید لوازم خانگی image کاهش حقوق بازنشستگان به دلیل استفاده از طرح خرید لوازم خانگی 1399/10/10

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بازنشستگانی که یک میلیون از حقوقشان کسر شده است به دلیل استفاده از طرح خرید لوازم خانگی است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 321

محدودیت و ممنوعیت های ترافیکی در پایتخت به چه شکلی ادامه دارد؟ image محدودیت و ممنوعیت های ترافیکی در پایتخت به چه شکلی ادامه دارد؟ 1399/09/16

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ادامه محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی در شهرهای نارنجی و قرمز خبر داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 81

بازگرداندن بینایی موش‌ها با روش برنامه‌ریزی مجدد سلول‌ image بازگرداندن بینایی موش‌ها با روش برنامه‌ریزی مجدد سلول‌ 1399/09/15

پژوهشگران با رویکرد برنامه‌ریزی مجدد سلول، بینایی ازدست‌رفته را به موش‌ها بازگرداندند و سرنخ‌هایی در زمینه‌ی معکوس کردن روند پیری پیدا کردند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 376

قرنطینه تعداد مرگ و میر و بستری‌ها را کاهش داد؟ image قرنطینه تعداد مرگ و میر و بستری‌ها را کاهش داد؟ 1399/09/05

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که متاسفانه شکستن و نقض قرنطینه توسط افرادی که نتیجه آزمایش پی سی آر آنها مثبت است، کماکان در تهران ادامه دارد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 106

دورکاری چگونه باعث تضعیف ناخواسته روابط ما با همکاران می‌شود؟ image دورکاری چگونه باعث تضعیف ناخواسته روابط ما با همکاران می‌شود؟ 1399/09/03

برخی معتقدند که دورکاری در شرایط همه گیری کرونا تاثیر منفی زیادی روی روابط کاری بین همکاران و مدیران شرکت‌ها گذاشته است. ارتباطات مجازی و غیرکلامی سوبرداشت‌ها و سوتفاهم‌هایی زیادی را به وجود می‌آورد که ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 103

۵ نکته‌ای که باید درباره واکسن کرونا مدرنا بدانید image ۵ نکته‌ای که باید درباره واکسن کرونا مدرنا بدانید 1399/08/28

چند روز پیش مدرنا از اثربخشی بالای واکسن کرونا خود خبر داد و در مطلبی شما را با این غول بیوتکنولوژی آشنا کردیم. حالا چندین نکته درباره واکسن کرونا مدرنا بیان می‌کنیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 486

اثرات چاقی بر ابتلا و شدت بیماری کرونا image اثرات چاقی بر ابتلا و شدت بیماری کرونا 1399/08/27

مطالعات انجام شده درباره کووید۱۹ و اطلاعات جمع آوری شده از این ویروس نظرات پزشکان را مبنی بر این که کرونا از چاقی بهره می برد و در زمان مناسب به بدن صدمه می زند، تایید می کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 522

افزایش تقاضا برای جراحی‌های زیبایی در دوران کرونا به خاطر تماس‌های تصویری image افزایش تقاضا برای جراحی‌های زیبایی در دوران کرونا به خاطر تماس‌های تصویری 1399/08/25

متخصصین می‌گویند تقاضا برای جراحی‌های زیبایی در ماه‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته که یکی از دلایل اصلی آن تماشای طولانی مدت چهره حین تماس‌های تصویری و دچار شدن به اختلال بدریخت انگاری (Dysmorphia) است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 85