خدمات سایت


متن کامل خبر

رک چیست؟ آشنایی با کاربرد رک در شبکه

آرشیو
رک محفظه ای است که معمولا از جنس فلز یا پلاستیک فشرده ساخته میشود. کامپیوتر سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و …
1399/04/07 04:45:43 ب.ظ

رک چیست؟

رک محفظه ای است که معمولا از جنس فلز یا پلاستیک فشرده ساخته میشود. کامپیوتر سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و … در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک، هم از سرور محافظت می كند و هم جهت تهویه و جلو گیری از صدمات فیزیكی از جمله ضربه و فشار و كارایی بهتر  سرور کاربرد دارد.
واحد اندازه گيری رک، يونيت
(Unit) می باشد كه هر يونيت تقریباً معادل 5 سانتی متر است. اندازه رک ها معمولاً بين 4U  تا 47U  می باشد. رک های شبکه  2 نوع دیواری و ایستاده تولید می شود .انواع دیواری با پیچ و رول پلاک به دیوار متصل شده و نوع ایستاده هم بر روی پایه های تعبیه شده روی زمین ایستاده قرار میگیرد

در این مقاله تلاش می شود تا به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما باشد پاسخ داده شود، از قبیل سوالات:

چرا مدیران IT در شبکه های خود از رک استفاده می کنند؟

رک ها چگونه می توانند امنیت تجهیزات شبکه را تامین می کنند؟

استفاده از رک سرور چگونه  طول عمر تجهیزات شبکه افزایش می دهد؟

چگونه به کمک رک ، اتاق سرور یا دیتاسنتر زیبایی داشته باشیم؟

چگونه می توان تعداد زیادی سرور و تجهیزات شبکه مختلف را در یک اتاق سرور کوچک قرار داد؟

چگونه به کمک رک در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنیم؟

تجهیزات شبکه از لحاظ ساختار فیزیکی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:
 
تجهیزات شبکه رک مونت (  Rack Mount)

تجهیزات شبکه غیر رک مونت

گروه اول شامل  تجهیزات شبکه ای می شود که بطور مستقیم قابلیت نصب روی آداپتور های رک را دارند. مانند کیس رکمونت ، سوئیچ های شبکه رکمونت ، پچ پنل شبکه ، ویس پنل ، لایت پنل

گروه دوم شامل  تجهیزات شبکه ای می شود که برای قرارگیری در رک حتما به قطعه دیگری نیاز دارد. مثلا باطری یو پی اس ، کیس های سرور تاور، پرینتر ، مانیتور و… . این نوع از تجهیزات شبکه معمولا با استفاده از سینی ثابت ، سینی متحرک یا کشویی ، نبشی رک ، براکت و … در رک نصب می گردند.


برای مشاهده قیمت خرید لیست تجهیزات شبکه فروشگاه شبکه فهیم
اینجاکلیک کنید.


رک را برحسب نحوه‌ی قرارگیری و نصب آن می توان تقسیم‌بندی کرد که شامل:

رک دیواری

رک های دیواری همانگونه که از نام آنها مشخص است قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند و مسلماً برای شبکه های کوچک و یا در نهایت قسمتی از شبکه های بزرگ استفاده می شوند .

این نوع رک ها ، رک های مناسبی جهت سازماندهی برای نصب تجهیزات دوربین های تحت شبکه می باشند پس می توانند برای قرار گیری تجهیزات دوربین های تحت شبکه و هم چنین دستگاه های ضبط نیز استفاده شوند. این نوع رک ها را در منازل یا شرکت های کوچک بیشترین کاربرد را دارند.


رک ایستاده

این نوع رک ها دارای ابعاد و اندازه های بزرگتری می باشند در نتیجه در مراکز بزرگ و بانک ها ، شرکتها و کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا چرخ های قفل داری در زیر آنها تعبیه می شود که با سهولت امکان جابجایی آنها فراهم میسازد.

بعد از جابجایی با قفل نمودن این چرخ ها می توانید مانع حرکت رک شوید.

رک های ایستاده معمولا در اندازه های ۱۴ الی ۴۷ یونیت و در عمق های ۶۰ الی ۸۰ و ۱۰۰ سانتی متری تولید می شوند.

 
راهنمای خرید رک ایستاده

رک های ایستاده دارای 4 عدد پایه ثابت، 4 چرخ و یک بست پیچ و مهره می باشند. این رک ها مجهز به یک فن هستند و قابلیت افزودن تا چهار فن را دارند. بعلاوه رک های ایستاده همه قطعات(سوئیچ ، سرور ، یو پی اس) را برای مدیریت آسان در یک جا جمع می کنند. ارتفاع رک های ایستاده 14تا 47 یونیت متغیر  و عمق آنها نیز 60 ، 80 و 100 سانتی متر است. از ویژگی های رک های ایستاده میتوان به  ورودی های کابل ها اشاره کرد که از بالا و پایین رک محلی برای ورود و خروج کابلها در نظر گرفته شده که مجهز به درب های شیشه ای یا تلقی و فریم دار هستند

انواع رک های ایستاده شامل:  رک های شبکه، مخابراتی، رک های سرور، تجهیزات مخابراتی را می توان نام برد.

 پیشرفته ترین رک های ایستاده، رک های دیتاسنتر هستند. از مزایای استفاده از رک دیتاسنتر امنیت، کارایی و  تحمل وزن بالای آن است . رک دیتاسنتر به صورت یک مجموعه در فضای یک اتاق کنار یکدیگر قرار می گیرند.

کدام برند رک را انتخاب کنیم؟

همیشه برندی را خریداری نمایید که شناخته شده باشد و قطعات یدکی آن در بازار موجود باشد. اگر نیاز به تعمیر و یا ارتقا رک را داشته باشید باید بتوانید قطعات یدکی را به راحتی تهیه کنید. قطعات یدکی برخی از برندهای رک در ایران وجود ندارد و از این نظر مشکل ایجاد می کنند.

چگونه یک رک مناسب بر اساس ابعاد رک و فضای اتاق سرور خود، انتخاب کنیم؟

در سازمانها، ادارات، کمپانی ها و هر مکان دیگری که یک شبکه کامپیوتری وظیفه برقراری ارتباطات، امنیت و انجام امور اداری را بر عهده دارد فقط می توان گفت که اتاق سرور یا دیتاسنتر موجود در آن محل به عنوان قلب تپنده آنجا محسوب شده و حفظ و نگهداری و ارائه سرویس های پیشگیرانه جزء مهمترین وظایف مدیران فناوری و اطلاعات آن مجموعه خواهد بود.

یکی از بهترین روشها برای مراقبت از سرورهای با ارزش سازمانها و شرکت ها، استفاده از رک های استاندارد و مناسب شرایط فیزیکی اتاق سرور مورد نظر می باشد. انتخاب یک رک مناسب ، نیازمند دانستن ویژگی های رک های مختلف، شرایط محیطی اتاق سرور، آشنایی با تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور و بسیار از نکات مهم دیگر می باشد.

مطلب زیر به بررسی نکات اصلی در انتخاب رک براساس ابعاد رک و فضای اتاق سرور می پردازد.

همیشه قبل از خرید رک ، بزرگترین تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور را از لحاظ ابعاد شناسایی کنید. به عنوان نمونه چند روز پیش از مدیر IT شرکتی که قصد تعویض رک ایستاده عمق 80 خود را با یک رک ایستاده عمق 100 داشت، پرسیدم که چرا قصد انجام این کار را دارد با وجود اینکه به تازگی رک خود را تهیه کرده است. در جواب گفت که هنگام خرید رک ، ابعاد سرور hp خود را در نظر نگرفتم و زمانی که قصد نصب سرور در رک را داشتم، قسمتی از کیس سرور از درعقب رک بیرون می زد و نمی توانستم درب رک را ببندم.

ارتفاع رک دومین نکته مهم قبل از خرید رک می باشد. بسیار پیش می آید که مدیران IT بخاطر عدم توجه به این نکته قصد تعویض رک خود را با یک رک بلندتر دارند. همیشه توصیه من به خریداران رک این است که در صورت عدم محدودیت ارتفاع در اتاق سرور خود، قدری ارتفاع رک خود را بلندتر در نظر گرفته تا در صورتیکه در آینده تجهیزات شبکه دیگری به اتاق سرور اضافه شد، نیاز به تعویض رک نداشته باشند.

محدودیت ارتفاع مکان قرار گیری رک نکته بسیار مهم دیگری است که در بعضی مواردبه علت بی دقتی در نظر گرفته نمی شود و زمانی که قصد نصب رک را داریم متوجه می شویم که ارتفاع رک از ارتفاع محل نصب بیشتر می باشد.

در برخی  از برندها مثل رک بلکین، شاسی رک جوشی بوده و مانند سایر رک های دیگر، پیچ و مهره ای نمی باشد و رک قابلیت باز شدن را ندارد. این نکته در این گروه از رک ها هم حسن و هم عیب محسوب می گردد. عیب این نوع رک زمانی خود را نشان می دهد که شما قصد عبور دادن رک ، از مکانی با ابعادی کوچکتراز رک را دارید. مثلا از چهارچوب درب اتاقی که عرض آن از عرض رک کمتر است. در این حالت تنها چاره کار تعویض رک می باشد.

کاربرد رک در دوربین مداربسته

اما دوربین مداربسته هم از رک در سیستم و تکنولوژی خود بهره می برد معمولا دوربین های تحت شبکه و آی پی از رک ها بهره میگیرند تا تجهیزات شبکه ای دوربین مداربسته در داخل آن قرار بگیرد اما رک ها از لحاظ دما هم دارای تکنولوژی ساخت می باشند تا در صورت افزایش دمای تجهیزات دچار آسیب نشوند و رک دارای سیستم تهویه هوا می باشد و دمای داخل رک همیشه ثابت است. طبق توضیحات داده شده، بزرگترین توجیح استفاده از رک در سیستم های مداربسته حفظ امنیت دستگاه مرکزی می باشد.

نکته ی مورد توجه اینکه، فیش ها و اتصالات کابل های دوربین به دستگاه می باشد که در اکثر موارد شاهد بوده ایم که بعد از گذشت زمان با کوچک ترین حرکت و لرزش دستگاه، تصاویر قطع می شود. علت آن جابه جا کردن دستگاه به دلایل مختلف مثل نظافت و گردگیری و یا جابجایی محل استقرار دستگاه به دلیل تغییر دکوراسیون است.

فیش های BNC ، هر چقدر هم استاندارد لحیم یا پیچ و یا پرس شده باشند، به مرور زمان و بعد از تکان خوردن های متوالی ممکن است از جای خود خارج شود و یا اتصال آنها ضعیف شود که این موضوع باعث قطع شدن تصاویر می شود. حال اگر این دستگاه و متعلقات داخل رک قرار داده شوند دیگر نیاز به نظافت نداشته و لزومی برای جابجایی آن نیز نیست.

دلیل دیگر برای استفاده از رک در سیستم مداربسته این است که گاهی در پروژه ها از آداپتور مرکزی به عنوان منبع تغذیه استفاده می شود و تنها جایی که برای این قطعه از متعلقات سیستم، امن و مطمئن است جایی جز رک نخواهد بود. دلیل اطمینان از امنیت منبع تغذیه مرکزی، این است که با آسیب دیدن آداپتور یا قطع برق 220 و یا با جدا شدن یکی از کابلهای خروجی 12 ولت همه تصاویر به کلی قطع خواهد شد.

پیشنهاد می شود برای انتخاب سایز مناسب رک برای سیستم مداربسته از سایزهای زیر استفاده کنید:

 رک 4 یونیت عمق 45 سانتی

رک 4 یونیت عمق 50 سانتی

رک 6 یونیت عمق 45 سانتی

رک 7 یونیت عمق 45 سانتی

رک 9 یونیت عمق 45 سانتی

رک 9 یونیت عمق 60 سانتی

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع رک ها با فروشگاه شبکه فهیم تماس حاصل فرمائید.

منبع :
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • رک,
  • رک ایستاده,
  • رک دیواری,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
قدرت سرسام‌آور در ازای افزایش گرما و مصرف برق؛ Raptor Lake احتمالاً حالت «توان نامحدود» خواهد داشت image قدرت سرسام‌آور در ازای افزایش گرما و مصرف برق؛ Raptor Lake احتمالاً حالت «توان نامحدود» خواهد داشت 1401/05/22

افشاگران به حالت جدیدی به نام «توان نامحدود» در پردازنده‌های Raptor Lake اینتل اشاره کرده‌اند که دستیابی به توان خارق‌العاده‌ی ۳۵۰ وات را امکان‌پذیر می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 4

لنوو از سیستم‌های ورکستیشن جدیدی با پردازنده Ryzen PRO رونمایی کرد image لنوو از سیستم‌های ورکستیشن جدیدی با پردازنده Ryzen PRO رونمایی کرد 1401/05/22

لنوو که سابقه‌ی طولانی‌مدتی در همکاری با اینتل دارد و همواره یکی از شرکای مهم تیم آبی بوده، سیستم‌های ورکستیشن جدیدی با پردازنده‌های سری Ryzen PRO معرفی کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 6

تلگرام با پلتفرم جدید ایموجی‌ها و تنظیمات بیشتر برای حریم خصوصی آپدیت شد image تلگرام با پلتفرم جدید ایموجی‌ها و تنظیمات بیشتر برای حریم خصوصی آپدیت شد 1401/05/22

آپدیت جدیدی تلگرام پلتفرم تازه‌ای برای افزودن پک ایموجی‌ها دارد و اجازه می‌دهد تعیین کنید که چه کسانی می‌توانند برایتان پیام صوتی بفرستند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 6

مایکروسافت به‌مناسبت ۱۵ سالگی OneDrive از طراحی و امکانات جدید این سرویس رونمایی کرد image مایکروسافت به‌مناسبت ۱۵ سالگی OneDrive از طراحی و امکانات جدید این سرویس رونمایی کرد 1401/05/19

اکنون سرویس ذخیره‌سازی ابری وان‌ درایو (OneDrive) ۱۵ ساله شده است و مایکروسافت به‌همین مناسبت، با ارائه‌ی طراحی و ویژگی‌های جدید این رویداد را جشن می‌گیرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 31

منظور از ذخیره ارزش در ارزهای دیجیتال چیست؟ image منظور از ذخیره ارزش در ارزهای دیجیتال چیست؟ 1401/05/19

اولین و مهمترین انگیزه ما از سرما‌یه‌گذاری حفظ ارزش دارایی است. با وجود تورم و اوضاع نابسامان اقتصادی و رکود جهانی ارزش پول و دیگر دارایی‌ها را دست خوش تغییر می‌کند. در این بهترین پیدا کردن یک دارایی ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 46

هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالا ژانویه 2023 با قیمت 2000 دلار از راه می‌رسد image هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالا ژانویه 2023 با قیمت 2000 دلار از راه می‌رسد 1401/05/18

تحلیلگر مشهور مسائل اپل در گزارش جدیدی اعلام کرده که هدست واقعیت ترکیبی این شرکت در سال 2023 به‌طور محدود عرضه می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 46

تولید خودرو محبوب آلمانی متوقف می شود؟/ آینده مبهم هاچ‌بک‌های ارزان‌قیمت image تولید خودرو محبوب آلمانی متوقف می شود؟/ آینده مبهم هاچ‌بک‌های ارزان‌قیمت 1401/05/18

قرار بود تا طبق یک رویه همیشگی، در مارس ۲۰۲۱ نسل بعدی خودروهای فولکس واگن گلف، فولکس واگن تی راک، فولکس واگن پاسات و فولکس واگن تیگوان معرفی شوند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 41