خدمات سایت


متن کامل خبر

آزمایش کووید ۱۹ موجب نشت مایع مغزی مردی به‌مدت ۹ ماه شد

براساس گزارشی جدید، آبریزش بینی مداوم مردی در پی آزمایش کووید ۱۹ ناشی از آلرژی نبوده؛ بلکه علت آن نشت مایع مغزی‌نخاعی از مغز وی تشخیص داده شده است.
1400/06/21 10:46:50 ق.ظ

براساس گزارشی که ۹ سپتامبر در مجله JAMA منتشر شد، مردی که در جمهوری چک زندگی می‌کند، مارس ۲۰۲۰ پس از تماس با فرد آلوده به کووید ۱۹، تحت آزمایش کووید ۱۹ با نمونه‌گیری از بینی قرار گرفت. به‌گزارش لایو ساینس، نتیجه آزمایش مرد منفی بود؛ اما پس‌از‌آن فقط از سوراخ سمت راست بینی‌اش دچار آبریزش شد. این علامت که بیمار به‌اشتباه فکر می‌کرد ناشی از آلرژی است، ماه‌ها ادامه داشت تا او در دسامبر ۲۰۲۰ به پزشک مراجعه کرد که سی‌تی‌اسکن جمجمه او نشان داد از ناحیه صفحه غربالی دچار آسیب شده است.

صفحه غربالی استخوانی اسنفجی است که بینی را از مغز جدا می‌کند. مشکل مرد نگون‌بخت نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) تشخیص داده شد که وضعیت نادری است و در آن، مایع شفافی که اطراف مغز و نخاع قرار دارد، به‌علت نقصی در جمجمه از راه بینی نشت می‌کند. نشت مایع مغزی‌نخاعی که معمولا فقط از یک سمت بینی رخ می‌دهد، خطرناک است؛ زیرا خطر مننژیت را افزایش می‌دهد. مننژیت عفونت غشایی است که اطراف مغز و نخاع قرار دارد. با‌این‌حال، بیماران ممکن است سال‌ها پیش از بروز مشکلات جدی، دچار نشت مایع مغزی‌نخاعی باشند.

نشت مایع مغزی‌نخاعی می‌تواند علل مختلفی ازجمله آسیب به سر یا جراحی سینوس‌ها یا مغز داشته باشد. در این مورد، نشت مایع مغزی ‌نخاعی احتمالا ناشی از عارضه‌ای بسیار نادر است که براثر آزمایش کووید ۱۹ او در مارس ۲۰۲۰ ایجاد شد.

به‌گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، فرد مذکور تحت آزمایش نازوفارنژیال (نمونه‌گیری از حلق و بینی) قرار گرفت که در آن ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی نمونه‌ای را از عمق بینی یعنی جایی می‌گیرد که در آن حفره بینی به قسمت بالای گلو می‌رسد. چنین آزمایش‌هایی برای بیمار آزاردهنده‌اند و حسی مانند خراشیدن مغز را القا می‌کنند و ممکن است با علائمی مانند آبریزش چشم همراه باشند.

اگرچه آزمایش نازوفارنژیال اصلی‌ترین روش آزماشی بود که اوایل دنیاگیری استفاده می‌شد، چنین آزمایش‌هایی پس از ساخت آزمایش‌های دیگری از رواج افتاد که می‌توانند با استفاده از نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از بخش جلوی بینی، کووید ۱۹ را تشخیص دهند.

البته باید توجه کرد که فقط چند مورد معدود نشت مایع مغزی‌نخاعی مرتبط با صدها میلیون آزمایش کووید ۱۹ در سراسر جهان از ابتدای دنیاگیری گزارش شده است. طبق گزارش منتشر‌شده در JAMA، در جمهوی چک از مارس ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱، ۲۵ میلیون آزمایش کووید ۱۹ انجام شد. همچنین براساس اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا از آغاز دنیاگیری، در آمریکا بیش از ۵۳۹ میلیون آزمایش انجام شده است.

دو مورد قبلی گزارش‌شده از نشت مایع مغزی‌نخاعی مرتبط با آزمایش کووید ۱۹ در افرادی رخ داده بود که دچار نقایصی در قاعده جمجمه‌شان بودند که خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهد. در یکی از موارد که در شماره آوریل ۲۰۲۱ مجله Journal of Clinical Neuroscience منتشر شد، نویسندگان معتقدند سواب بینی نیز با زاویه نادرستی وارد شده بود.

به‌نظر می‌رسد گزارش جدید اولین مورد نشت CSF به‌دنبال آزمایش کووید ۱۹ باشد که در آن بیمار قبلا نقص جمجمه نداشته است؛ زیرا سی‌تی‌اسکن انجام‌شده روی مرد در سال ۲۰۱۱ هیچ نقصی را نشان نداده بود.

این مرد برای ترمیم جراحت وارده به صفحه غربالی به جراحی نیاز داشت و همراه آن برای پیشگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک دریافت کرد. او بدون عوارض ناشی از عمل جراحی بهبود پیدا کرد؛ اما در ملاقات سه هفته بعد خود گزارش کرد که از سوراخ سمت راست بینی نمی‌تواند بویی را احساس کند.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • کووید 19,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
واکسیناسیون کرونا در تهران به متولدین ۶۸ و در برخی استان‌ها به بالای هجده سال رسید  image واکسیناسیون کرونا در تهران به متولدین ۶۸ و در برخی استان‌ها به بالای هجده سال رسید 1400/06/27

تمام افراد ۳۲ سال به بالا (متولدین ۱۳۶۸ و قبل) در سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir زمان و محل دریافت واکسن کرونا را انتخاب کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 35

شاغلان کسب‌وکارهای آنلاین واکسن کرونا دریافت می‌کنند image شاغلان کسب‌وکارهای آنلاین واکسن کرونا دریافت می‌کنند 1400/06/22

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی از واکسیناسیون افراد شاغل در سرویس‌های آنلاین با موافقت وزارت بهداشت خبر داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 63

CDC آمریکا: احتمال مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در افراد واکسینه نشده ۱۱ برابر بیشتر است  image CDC آمریکا: احتمال مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در افراد واکسینه نشده ۱۱ برابر بیشتر است 1400/06/20

طبق پژوهش بزرگی که از سوی مرکز کنترل و پیشگیری ایالات متحده (CDC) صورت گرفته، افرادی که واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند تا ۱۱ برابر احتمال مرگ بیشتری نسبت به دریافت‌کنندگان واکسن دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 118

مبتلایان به کرونا دلتا ۳۰۰ برابر بار ویروسی بیشتری نسبت به گونه اصلی دارند  image مبتلایان به کرونا دلتا ۳۰۰ برابر بار ویروسی بیشتری نسبت به گونه اصلی دارند 1400/06/02

طبق پژوهشی در کره جنوبی، افرادی که به گونه دلتا کرونا مبتلا می‌شوند، ۳۰۰ برابر بار ویروسی (Viral Load) بیشتری نسبت به مبتلایان به سویه اصلی این بیماری دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 143

آغاز آزمایش انسانی واکسن ایدز مدرنا با فناوری mRNA  image آغاز آزمایش انسانی واکسن ایدز مدرنا با فناوری mRNA 1400/05/31

مدرنا، یکی از سازندگان مطرح واکسن کرونا بر پایه فناوری mRNA، حالا می‌خواهد به سراغ جلوگیری از ابتلا به بیماری کشنده ایدز برود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 284

پژوهشی جدید: درمان آنتی‌بادی آسترازنکا می‌تواند از ابتلا به کرونا جلوگیری کند  image پژوهشی جدید: درمان آنتی‌بادی آسترازنکا می‌تواند از ابتلا به کرونا جلوگیری کند 1400/05/30

درمان آنتی‌بادی جدید آسترازنکا در آخرین آزمایش‌ها توانسته تا ۷۷ درصد ریسک شکل‌گیری علائم کرونا را کاهش دهد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 328

استفاده اجباری از ماسک در حمل و نقل عمومی آمریکا تا دی ماه امسال تمدید شد  image استفاده اجباری از ماسک در حمل و نقل عمومی آمریکا تا دی ماه امسال تمدید شد 1400/05/27

دولت جو بایدن به دلیل گسترش سویه دلتای ویروس کووید ۱۹ در سطح ایالات متحده، اجبار استفاده از ماسک در هواپیما، قطار و اتوبوس در کنار ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها را تا تاریخ ۲۸ دی ماه تمدید کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 258

پژوهشی جدید از احتمال اثربخشی پایین واکسن کرونا فایزر روی گونه دلتا خبر می‌دهد image پژوهشی جدید از احتمال اثربخشی پایین واکسن کرونا فایزر روی گونه دلتا خبر می‌دهد 1400/05/24

طبق پژوهش جدیدی که اخیرا منتشر شده، واکسن کرونا فایزر ممکن است به اندازه کافی در برابر سویه جدید کووید-۱۹ بدن فرد را ایمن نکند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 173

پژوهشگران بریتانیایی: واکسن احتمالا نمی‌تواند مانع از سرایت کرونا دلتا شود  image پژوهشگران بریتانیایی: واکسن احتمالا نمی‌تواند مانع از سرایت کرونا دلتا شود 1400/05/16

گونه دلتا کرونا دنیا را دچار بحران بزرگی کرده و حالا به گفته دانشمندان موسسه بهداشت عمومی بریتانیا (PHE)، نشانه‌های اولیه حاکی از آن هستند که افراد واکسینه شده احتمالا می‌توانند...

امتیاز:
تعداد بازدید: 74

علایم کرونای دلتا به آنفلوآنزا و آبله مرغان شبیه است image علایم کرونای دلتا به آنفلوآنزا و آبله مرغان شبیه است 1400/05/10

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره ویژگی بارز کرونای دلتا گفت: واگیری این ویروس چندین برابر ویروس قبلی کروناست و...

امتیاز:
تعداد بازدید: 68