خدمات سایت


متن کامل خبر

حدس و گمان فیلترینگ دائمی شدت می‌گیرد

آرشیو
اگر تا به حال نگرانی درباره اجرای چراغ خاموش طرح صیانت بود، بیش از یک هفته است که اهداف این طرح به‌طور آشکار محقق شده است. فیلترینگ گسترده شبکه‌های پرمخاطب اجتماعی و قطعی اینترنت در ساعات و مکان‌های خاص.
1401/07/06 11:57:10 ق.ظ

حتی وزیر ارتباطات هم ۳۰ شهریور پس از محدودیت‌هایی که در پی اعتراضات مردمی از اواخر شهریور شروع شد، گفت: «ممکن است گاهی اوقات محدودیت‌هایی توسط دستگاه‌های امنیتی تصمیم‌گیری و اعمال شود.» و با این صحبت‌ها آب پاکی را بر دست کاربران فضای مجازی ریخت. او حتی به قطعی اینترنت هم اشاره کرده بود اما بعد این صحبت‌ها تکذیب شد. بعداً یعنی زمانی که واقعاً این قطعی اتفاق افتاد. محدودیت و فیلترینگ و قطعی اینترنت این روزها به رویه‌ای عادی برای مسئولان تبدیل شده که با آن استفاده مردم را از ظرفیت‌های اینترنت جهانی کنترل کنند. آن‌ها به صراحت می‌گویند که طبیعی است که شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند.

اینستاگرام و واتساپ اولین شبکه‌های اجتماعی بودند که در طول یک هفته گذشته فیلتر شدند، هدفی که طراحان و موافقان طرح صیانت هم آن را دنبال می‌کردند و بعضی کارشناسان هم می‌گویند مانند اتفاقی که برای تلگرام و پیش از آن فیسبوک افتاده بود، احتمال اینکه فیلترینگ این شبکه‌ها برداشته شود ضعیف است. این دو شبکه‌ اجتماعی حتی از بازار و مایکت هم برای دانلود حذف شده‌اند. علاوه بر این‌ها در یک هفته گذشته گوگل‌پلی، لینکدین، اسکایپ، سایت استارلینک و مایکروسافت نیز فیلتر و از دسترس خارج شده‌اند. اما واتساپ و اینستاگرام محبوب‌ترین برنامه‌ها بین کاربران ایرانی بودند که به‌خصوص بعد از فیلتر شدن تلگرام در سال ۹۶ مأمن کسب‌وکارهای خرد شده بودند.

اینستاگرام از سال ۹۶ درمعرض فیلتر و دچار شدن به سرنوشت تلگرام بود. ابوالحسن فیروزآبادی از سال ۹۷ گفته بود: «اینستاگرام‌ هم اگر همکاری نکند به سرنوشت تلگرام‌ دچار می‌شود، البته اینستاگرام‌ قسمت مخفی شهروندی ندارد و همه چیز در آن دیده می‌شود. درحالی‌که در تلگرام‌ حوزه‌های مخفی شهروندی‌ وجود داشت یعنی پرایوت‌ چت‌ و گروه‌های کوچک وجود داشت که مخفی بودند اما در اینستاگرام‌ همه چیز دیده می‌شود و بیشتر جنبه بولتنی‌ دارد اما به هر حال فیلترینگ‌ اینستاگرام‌ هم قابل بررسی است.» شرط همکاری پلتفرم‌های خارجی با قوانین ایران برای فیلتر نشدن اتفاقاً یکی از مواردی است که طرح صیانت را به یاد می‌آورد. او همان زمان اعلام کرده بود که گروهی در کشور هستند که تقاضای فیلتر شدن اینستاگرام را دارند. طرح صیانت اگرچه به گفته وزیر ارتباطات به تصویب نرسید که اجرایی شود، روندی که تا اینجا طی کرده نشان داد که نیازی هم به تصویب نمی‌بیند. زمانی که بخشی از این طرح در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید تا دیگر نیازی به تصویب در مجلس به‌عنوان مرجع قانون‌گذاری در مورد اقدامات طراحان این طرح نباشد. این اتفاق از سوی برخی از نمایندگان مجلس به دور زدن مجلس و نبودن آن در رأس امور تعبیر شد.

گروهی که به‌دنبال فیلترینگ اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب خارجی هستند، هم ازطریق طرح صیانت و هم در برخی رسانه‌ها درباره لزوم فیلتر شدن این شبکه می‌گویند. آن‌ها حتی از شبکه‌های اجتماعی فیلترشده استفاده می‌کنند تا موافقت‌شان را با فیلتر شدن اینستاگرام به گوش همه برسانند. آن‌ها گاهی با برشمردن فواید پلتفرم‌های مجازی داخلی سعی در ترغیب مردم به استفاده از آن‌ها در وضعیت فیلترشدن شبکه‌های اجتماعی خارجی دارند و گاهی مردم را در یک خبرگزاری رسمی به پویش دعوت می‌کنند تا از مسئولان کشور بخواهند: «فیلتر اینستاگرام دائمی شود.» و آن را در راستای «شکست محاصره مجازی دشمن و قانونمند کردن سکوهای خارجی» می‌دانند. دندان گندیده‌ای که باید کشیده و دورانداخته شود و اصلاً زودتر از این‌ها باید فیلتر شدن این شبکه‌ها اتفاق می‌افتاد. اگرچه سامانه فارس من پویش فیلترینگ دائمی اینستاگرام را حذف کرد اما بسیاری از کاربران از همین حالا استفاده بدون فیلترشکن از اینستاگرام و واتساپ را برای همیشه نشدنی می‌دانند و دسترسی آسان به سایت‌های داخلی در زمان قطعی اینترنت را همان طرح صیانت از فضای مجازی و قطع شدن ارتباط با اینترنت جهانی. طراحان و موافقان طرح صیانت هم به‌طور رسمی این اتفاق را تأیید می‌کنند. جواد جاویدنیا دبیر سابق کمیته فیلترینگ هم ادامه فیلترینگ اینستاگرام را مطالبه جدی اساتید، طلاب و فعالان فضای مجازی دانسته است.

دسترسی آزاد به اینترنت جهانی روز به روز سخت‌تر می‌شود و قدرت انتخاب را از کاربران می‌گیرد. در این میان علاوه بر اثراتی که در زمینه گردش آزاد اطلاعات به وجود می‌آید، به‌ویژه فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ منجر به قطع ارتباط گروه بزرگی از کسب‌وکارهای خرد و حاشیه‌ای از بازار رسمی می‌شود و درآمد آن‌ها را در شرایط اقتصادی امروز از بین می‌برد. بسیاری از آن‌ها بازمانده‌های فعالانی‌اند که تا پیش از سال ۹۶ ازطریق پیام‌رسان تلگرام فعالیت اقتصادی انجام می‌دادند. آن زمان هم با فیلتر شدن تلگرام گروهی از کسب‌وکارهای خرد و خانگی و به‌خصوص آن‌ها که در نقاط حاشیه‌ای فعالیت می‌کردند از بازار فضای مجازی حذف شدند. با فیلتر شدن اینستاگرام و واتساپ بازهم گروه بزرگی از آن‌ها حذف می‌شوند. برنده احتمالاً اپلیکیشن‌های داخلی خواهند بود که برخی از این فعالان از سر ناچاری برای ارتباط با مشتریانشان سراغ آن‌ها می‌روند.

سازمان نظام صنفی رایانه‌‌ای تهران شنبه ۲ مهر از مسئولان درخواست کرد وضعیت دسترسی اینترنت به وضعیت طبیعی برگردد. نصر تهران در بیانیه‌اش علاوه بر اشاره به تأثیر منفی ناپایداری اینترنت بر اقتصاد دیجیتال به از بین رفتن اعتماد مردم اشاره کرد: «میلیون‌ها نفر برای ارتباط با عزیزانشان به این ابزارها وابسته هستند. میلیون‌ها نفر برای سرگرمی و آموزش و کسب اخبار و اطلاعات به اینترنت مراجعه می‌کنند. بنابراین مسدود یا محدود کردن اینترنت تنها موجب سلب اعتماد از شهروندان خواهد شد.»

به نظر می‌رسد اتفاقاتی که در زمینه دسترسی کاربران به اینترنت جهانی می‌افتد، خلاف گفته‌های وزیر ارتباطات است که این محدودیت‌ها را مقطعی اعلام کرده بود. تکلیف آن نه میلیون نفری که به‌طور مستقیم ازطریق اینستاگرام کسب درآمد می‌کنند، ۴۰۰ هزار فروشگاه ایرانی این پلتفرم، نزدیک به دو میلیون کسب‌و‌کار و همه‌ی مردمی که از دسترسی به اینترنت آزاد بازمی‌مانند به دست طراحان طرح صیانت رقم می‌خورد: استفاده بیشتر از فیلترشکن‌ها یا قطع ارتباط با اینترنت جهانی.

منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • اینستاگرام,
  • واتساپ,
  • طرح صیانت,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
مدیر ارشد اپل در دادگاه از انتخاب گوگل به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون دفاع کرد image مدیر ارشد اپل در دادگاه از انتخاب گوگل به‌عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون دفاع کرد 1402/07/05

در جریان دادگاه ضدانحصار گوگل، «ادی کیو» شهادت داد که موتور جستجوی این شرکت بهترین گزینه برای اپل بوده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 29

شیائومی واچ 2 پرو با نمایشگر AMOLED و قیمت ۲۸۵ دلار رونمایی شد image شیائومی واچ 2 پرو با نمایشگر AMOLED و قیمت ۲۸۵ دلار رونمایی شد 1402/07/05

ساعت هوشمند شیائومی واچ 2 پرو – Xiaomi Watch 2 Pro مجهز به نمایشگر 1.43 اینچی امولد و تراشه اسنپدراگون W5 پلاس نسل 1 رونمایی شد. این ساعت هوشمند قادر به پایش بیش از 150 فعالیت ورزشی است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 33

پایان کار اپلیکیشن Google Podcasts در 2024؛ کاربران به یوتوب موزیک مهاجرت کنند image پایان کار اپلیکیشن Google Podcasts در 2024؛ کاربران به یوتوب موزیک مهاجرت کنند 1402/07/05

گوگل قصد دارد تا سال 2024 برنامه Google Podcasts را تعطیل کند و کاربران باید به برنامه YouTube Music مهاجرت کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 29

تولید مدل ارزان اپل ویژن پرو لغو شد؟ image تولید مدل ارزان اپل ویژن پرو لغو شد؟ 1402/07/05

بر اساس ادعای یک افشاگر خوش‌سابقه، اپل موقتا تولید مدل اقتصادی هدست ویژن پرو را لغو کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 26

مشخصات کامل گلکسی تب S9 FE و S9 FE پلاس پیش از رونمایی برملا شد image مشخصات کامل گلکسی تب S9 FE و S9 FE پلاس پیش از رونمایی برملا شد 1402/07/04

با توجه به شایعات، به‌نظر می‌رسد که زمان زیادی تا رونمایی از گلکسی تب S9 FE و S9 FE پلاس باقی نمانده است. حالا گزارشی جدید مشخصات کامل این دو تبلت خوش‌قیمت و قدرتمند را برملا کرده تا کاربران از همین حالا تصمیم خود را برای خرید بگیرند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 38

ChatGPT اکنون می‌تواند ببیند و بشنود و حرف بزند! image ChatGPT اکنون می‌تواند ببیند و بشنود و حرف بزند! 1402/07/04

جدیدترین نسخه‌ی ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند و تصاویر را بفهمد. ChatGPT جدید فعلاً به‌صورت عمومی منتشر نمی‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 41

فری بادز پرو ۳ رونمایی شد؛ ایرباد ضدآب هواوی با حذف نویز هوشمند و تراشه اختصاصی image فری بادز پرو ۳ رونمایی شد؛ ایرباد ضدآب هواوی با حذف نویز هوشمند و تراشه اختصاصی 1402/07/04

جدیدترین هدفون TWS هواوی از تراشه‌ی Kirin A2 بهره می‌برد و از ویژگی‌هایی مثل صدای LossLess ،LDAC و کدک L2HC 3.0 پشتیبانی می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 38

انویدیا با قدرت می‌تازد؛ عبور از کوالکام و تبدیل‌ شدن به برترین طراح تراشه در دنیا image انویدیا با قدرت می‌تازد؛ عبور از کوالکام و تبدیل‌ شدن به برترین طراح تراشه در دنیا 1402/07/02

آمار منتشرشده از درآمد سه ماهه دوم شرکت‌های تولیدکننده تراشه‌های فب‌لِس، برتری انویدیا از کوالکام را نشان می‌دهد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 48

دوچرخه برقی بدون باتری، ابداع جدید فرانسوی‌ها image دوچرخه برقی بدون باتری، ابداع جدید فرانسوی‌ها 1402/07/02

دوچرخه برقی پی پاپ، ساخته جدید یک استارتاپ فرانسوی است که به جای باتری معمول لیتیومی، از ابرخازن نیرو می‌گیرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 27