خدمات سایت


متن کامل خبر

دانشمندان توافق کردند: ثانیه کبیسه از سال 2035 دیگر به ساعت‌ها اضافه نخواهد شد

اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها اعلام کرد که طبق توافق اعضا، ساعت هماهنگ جهانی از حوالی سال 2035 دیگر با ثانیه کبیسه دستکاری نخواهد شد.
1401/09/01 01:18:01 ب.ظ

گروهی از دانشمندان و نمایندگان کشورها توافق کرده‌اند که از سال 2035 افزودن ثانیه کبیسه به ساعت‌ها را متوقف کنند. این زمان برای جبران کاهش سرعت چرخش سیاره زمین به ساعت‌ها اضافه می‌شود، ولی مشکلات زیادی را در زیرساخت‌های فنی، ارتباطی و سیستم‌های GPS ایجاد می‌کند.ایده ثانیه کبیسه اولین بار در سال 1972 مطرح شد و بنا بود که تقریباً هر 21 ماه یک‌بار به ساعت‌ها اضافه شود. با این حال، با توجه به این که پیش‌بینی این ثانیه‌ها به‌خاطر تغییر سرعت گردش زمین دشوار است، در نظر گرفتن آن می‌تواند مشکلاتی را برای سیستم‌هایی به‌وجود بیاورد که دقت زمانی برای آنها اهمیت زیادی دارد. حالا اعضای اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها (BIPM) تقریباً با اتفاق‌نظر اعلام کرده‌اند که افزودن این ثانیه‌های اضافه حداقل از سال 2035 تا 2135 متوقف شود.

این گروه در نشستی در مقر اصلی خود در پاریس فرانسه درخواست کرد که UTC یا «ساعت هماهنگ جهانی» از سال 2035 به بعد بدون اعمال ثانیه کبیسه پیش برود. آنها امیدوارند که دانشمندان در این بازه زمانی صدساله بتوانند سیستم بهتری برای هماهنگ‌سازی زمان اتمی و نجومی پیدا کنند.
نادیده‌گرفتن ثانیه کبیسه برای مردم عادی تغییری به‌وجود نمی‌آورد

دکتر «پاتریزیا تاولا»، رئیس واحد زمان در BIPM می‌گوید این تصمیم تاریخی اجازه می‌دهد جریان مستمر ثانیه‌ها بدون وقفه‌های گاه‌وبیگاه ثانیه‌های کبیسه ادامه پیدا کند: «این تغییر از سال 2035 یا پیش از آن اعمال خواهد شد. ارتباط بین UTC و چرخش زمین از دست نمی‌رود. UTC همچنان با زمین در ارتباط باقی می‌ماند.» او همچنین تأکید کرد که عموم مردم هیچ تغییر خاصی را احساس نخواهند کرد.

دانشمندان در گذشته با استفاده از چرخش زمین ثانیه‌ها را اندازه می‌گرفتند، اما با اختراع ساعت‌های اتمی، ثبت زمان از طریق فرکانس اتم‌ها دقیق‌تر شد. این مسئله با توجه به تغییرات سرعت گردش زمین ناهماهنگی‌هایی را بین این دو ساعت به وجود آورد.

«جودا لوین»، فیزیک‌دان موسسه ملی استانداردها و فناوری‌های آمریکا می‌گوید از حدود سال 2035، اجازه داده می‌شود که تفاوت بین زمان اتمی و نجومی از یک ثانیه بیشتر شود. یکی از راهکارهای احتمالی این است که اجازه دهیم این اختلاف به یک دقیقه برسد و بعد بین هر 50 تا 100 سال یک‌بار، آخرین دقیقه از روز به اندازه دو دقیقه طول بکشد.

منبع : دیجیاتو
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • ثانیه کبیسه,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
پهپاد وحشتناکی که می‌تواند بااستفاده از وای‌فای، حتی پشت دیوارها را هم ببیند image پهپاد وحشتناکی که می‌تواند بااستفاده از وای‌فای، حتی پشت دیوارها را هم ببیند 1401/08/15

توییتر تلگرام پهپادها درحال‌حاضر به‌اندازه‌ی کافی عجیب هستند، اما محققان دانشگاه واترلو اخیراً تغییراتی روی یک مدل پهپاد اعمال کرده‌اند تا با بهره گرفتن از امواج وای‌فای، محیط داخلی ساختمان‌ها را حتی از پشت دیوارها مشاهده کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 34

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به قطب جنوب رسید image اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به قطب جنوب رسید 1401/06/27

بنیاد ملی علوم آمریکا می‌گوید به‌صورت آزمایشی استفاده از سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در جنوبگان شروع کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 123

ناسا تاریخ جدید پرتاب راکت SLS ماموریت آرتمیس 1 را اعلام کرد image ناسا تاریخ جدید پرتاب راکت SLS ماموریت آرتمیس 1 را اعلام کرد 1401/06/22

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از دو تلاش ناکام، قرار است دو هفته بعد پرتاب مجدد راکت ماموریت آرتمیس 1 را امتحان کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 106

ناسا مشکل نشت سوخت در راکت SLS ماموریت آرتمیس 1 را برطرف کرد image ناسا مشکل نشت سوخت در راکت SLS ماموریت آرتمیس 1 را برطرف کرد 1401/06/21

ناسا با تعویض قطعات، مشکل نشتی در راکت ماموریت آرتمیس 1 را حل کرد. حالا پس از انجام چند آزمایش باید منتظر این پرتاب باشیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 104

بزرگ‌ترین پارک خورشیدی جهان در دبی تا سال 2030 به توان خروجی 5 گیگاوات می‌رسد image بزرگ‌ترین پارک خورشیدی جهان در دبی تا سال 2030 به توان خروجی 5 گیگاوات می‌رسد 1401/06/02

پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم قرار است به عنوان بخشی از استراتژی کاهش نشر آلودگی‌های کربنی نقش مهمی در دبی ایفا کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 99

شواهد جدید نشان می‌دهند ماه زمانی بخشی از زمین بود image شواهد جدید نشان می‌دهند ماه زمانی بخشی از زمین بود 1401/06/01

گاز‌های به‌دام‌افتاده در شهاب‌سنگ‌های قمری نشان می‌دهند ماه دقیقاً از موادی ساخته شده است که پس از یک برخورد سیاره‌ای از زمین جدا شدند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 98

قطب شمال چهار برابر سریع‌تر از سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است image قطب شمال چهار برابر سریع‌تر از سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است 1401/05/31

همانطور که دانشمندان توضیح می‌دهند، اجزایی به نام یخ دریا نقش مهمی در گرم و ذوب شدن یخ‌های قطب شمال دارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 125

ایلان ماسک: ربات انسان نمای تسلا زندگی را برای میلیون‌ها خانوار ساده‌تر می‌کند image ایلان ماسک: ربات انسان نمای تسلا زندگی را برای میلیون‌ها خانوار ساده‌تر می‌کند 1401/05/26

ایلان ماسک می‌گوید ربات تسلا قد و وزن مشابه انسان دارد و برای انجام کارهای تکراری و خسته‌کننده تولید می‌شود. تسلا بات احتمالاً در زمینه‌هایی مثل پخت‌و‌پز نیز به کمک انسان خواهد آمد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 126

دستاورد نویدبخش دانشمند ایرانی: بازگرداندن بینایی با قرنیه زیست‌مهندسی‌شده image دستاورد نویدبخش دانشمند ایرانی: بازگرداندن بینایی با قرنیه زیست‌مهندسی‌شده 1401/05/24

توییتر تلگرام مهرداد رفعت و گروهی از پژوهشگران قرنیه‌ای زیست‌مهندسی‌شده ساختند و در یک کارآزمایی در ایران و هند، بینایی را به افرادی که کاملاً نابینا بودند بازگرداندند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 143

منشأ کووید ۱۹ پیچیده‌تر از چیزی است که قبلاً تصور می‌شد image منشأ کووید ۱۹ پیچیده‌تر از چیزی است که قبلاً تصور می‌شد 1401/05/23

دانشمندان از پژوهش‌های پرزحمت، تجزیه‌و‌تحلیل ژنومیک و آمارهای هوشمندانه استفاده کرده‌اند تا منشا ویروس کرونا را پیدا کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 143