خدمات سایت


متن کامل خبر

فعالیت در فضای مجازی زیر ذره‌بین کمیته انضباطی دانشگاه

آرشیو
توییتر تلگرام شیوه‌نامه‌ی انضباطی جدید دانشجویان با تبصره‌هایی که فعالیت‌های آن‌ها را به‌ویژه در فضای مجازی محدودتر و جرم‌انگاری کرده ابلاغ شد.
1401/09/07 06:09:38 ب.ظ

وزیر علوم و وزیر بهداشت شیوه‌نامه‌ی انضباطی جدیدی را امضا و به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده‌اند که فعالیت‌های دانشجویان را در فضای مجازی بیش از گذشته رصد می‌کند. شیوه‌نامه اجرایی جدید آیین‌نامه انضباطی دانشجویان کشور که آبان‌ ماه به تصویب رسیده، آخرین بار مرداد ۱۳۹۸ پس از ده سال تغییر کرده بود و همان موقع هم بسیاری نسبت به آن اعتراض داشتند.موارد اصلاحی جدید بیشتر بر فعالیت مجازی دانشجویان تمرکز دارند. یکی از مهم‌ترین تغییرات این شیوه‌نامه به نسبت شیوه‌نامه‌ی سال ۹۸، در ماده ۳۲ یعنی تخلفات رایانه‌ای و مخابراتی و مجازی است که به جای یک تبصره، هفت تبصره دارد. در تبصره‌ی دو آمده که «تشکیل کلیه‌ی گروه‌های مجازی دانشجویی با جمعیت بالای ۱۰۰ نفر نیاز به مجوز کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دارد. تشکل‌ها و مجموعه‌های رسمی تابع قوانین مربوطه هستند. ایجاد کانال‌ یا گروه غیرمجاز مشمول تنبیهات بند ۸ تا ۱۹ خواهد شد. این تنبیهات از منع موقت از تحصیل تا اخراج دانشجو از دانشگاه با محرومیت از تحصیل در کلیه‌ی دانشگاه‌ها تا پنج سال است. بر این اساس صرف مجوز نگرفتن برای ایجاد کانال یا گروه در هر پلتفرمی می‌تواند این مجازات‌ها را در پی داشته باشد.

تبصره‌ی سه تولید، انتشار و بازنشر هر محتوایی در گروه یا کانال متخلف را که مصداق تخلفات اشاره شده در شیوه‌نامه باشد، جرم‌انگاری کرده و تنبیهاتی از قبیل محرومیت از تسهیلات رفاهی مثل خوابگاه، وام و تغذیه تا خسارت و منع موقت از تحصیل و در بالاترین حد مثل تبصره‌ی قبل شامل اخراج و محرومیت دانسته است. تبصره‌ی چهار استفاده از عنوان آرم و عناوین مشابه مرتبط با دانشگاه را هم جرم می‌داند که ممکن است اخطار و توبیخ و درج در پرونده و محرومیت از تسهیلات رفاهی را به‌دنبال داشته باشد.

علاوه بر این‌ها در تبصره پنج، تخلفات صورت گرفته در فضای مجازی که مشمول عناوین بخش‌های دیگر شیوه‌نامه در فضای حقیقی شوند، براساس همان ماده مرتبط با فضای حقیقی رسیدگی می‌شود. تبصره شش همه‌ی شبکه‌ها، نرم‌افزارها و سکوهای مجازی را که قابلیت دسترسی عام دارند حریم عمومی محسوب کرده است و تشخیص مصداق حریم خصوصی در گزارش‌های واصله بر عهده کمیته انضباطی دانشگاه است. تبصره هفت هر گونه عضویت با هدف ارتباط و تبادل در کلیه‌ی شبکه‌ها، نرم‌افزارها و سکوهای مجازی گروه‌های غیرقانونی را مشمول تنبیهات بندهای چهار تا ۹ (به جز بند پنج) می‌داند. یعنی توبیخ کتبی و درج در پرونده، محرومیت از تسهیلات رفاهی، دریافت خسارت، منع موقت از تحصیل تا یک نیم‌سال در انتظار این دانشجویان خواهد بود.

براساس ماده ۴۱ و ۴۳ در بخش رسیدگی به تخلفات سیاسی هم قوانین مربوط به فضای مجازی اضافه شده است. بر این اساس در صورتی که مواردی مثل فعالیت و تبلیغ به نفع «گروهک‌های محارب و معاند نظام جمهوری اسلامی یا گروه‌های غیرقانونی منحله» در فضای مجازی به دانشجو نسبت داده شود و همچنین در صورتی که «توهین به شعائر و مقدسات اسلامی یا ملی، ادیان رسمی کشور یا ارتکاب اعمالی بر ضد نظام جمهوری اسلامی» در فضای مجازی صورت بگیرد، کمیته‌ی انضباطی وارد ماجرا می‌شود و دانشجو از این طریق به تنبیهاتی از قبیل محرومیت از تسهیلات رفاهی تا منع موقت از تحصیل به مدت دو نیمسال با احتساب سنوات محکوم می‌شود.

تعریف تخلفات جدید به‌خصوص در فضای مجازی و در رابطه با محصولات رسانه‌ای در اصلاحیه‌ی سال ۹۸ به شیوه‌نامه دانشجویان اضافه شد و همچنین میزان تنبیهات دانشجویان هم افزایش پیدا کرد و اعتراض بسیاری از دانشجویان را برانگیخت. شیوه‌نامه‌ی آبان امسال هم در این مسیر پیشروی کرده و به‌طور مشخص فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی را با جزئیات نشانه گرفته است.

دانشجویان بسیاری در فضای مجازی نسبت به این اصلاحیه واکنش نشان داده‌اند. آن‌ها می‌گویند این شیوه‌نامه ظلم آشکار است و بسیاری از آزادی‌های مشروع دانشجویان از آن‌ها گرفته شده است. آن‌ها با دادن بیانیه و اعتراض و تحصن مخالفت خود را به این شیوه‌نامه‌ی جدید و آنچه که پادگان‌سازی دانشگاه می‌خوانند ابراز کردند.

منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • فناوری ایران,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
امارات از ابتدای 2024 استفاده از کیسه‌های خرید پلاستیکی یک‌بار‌مصرف را ممنوع می‌کند image امارات از ابتدای 2024 استفاده از کیسه‌های خرید پلاستیکی یک‌بار‌مصرف را ممنوع می‌کند 1401/10/21

امارات از سال آینده قانونی را اجرا می‌کند که خود مقدمه‌ساز قانون بزرگ‌تری برای مقابله با تولید زباله‌های پلاستیکی است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 51

غیرحضوری شدن مدارس؛ اسماً آنلاین، رسماً تعطیل image غیرحضوری شدن مدارس؛ اسماً آنلاین، رسماً تعطیل 1401/09/23

«شاد» کند است، پلتفرم‌های بین‌المللی اختلال دارند، سرعت اینترنت کم شده و دانلود و آپلود کردن زمان‌بر؛ در این شرایط چطور می‌شود کلاس آنلاین برگزار کرد؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 64

سوال مهم قبل از پرواز خارجی/ چگونه متوجه شویم که ممنوع‌الخروج هستیم؟ image سوال مهم قبل از پرواز خارجی/ چگونه متوجه شویم که ممنوع‌الخروج هستیم؟ 1401/08/02

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا توضیحاتی درباره نحوه اطلاع از ممنوع‌الخروج بودن از کشور ارائه کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 69

وزیر علوم: آموزش در سال تحصیلی جدید کاملا حضوری است image وزیر علوم: آموزش در سال تحصیلی جدید کاملا حضوری است 1401/06/22

در سال تحصیلی جدید بر اساس برنامه آموزشی برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 180

معافیت سفیران تپ‌سی از کمیسیون در ازای روشن کردن کولر image معافیت سفیران تپ‌سی از کمیسیون در ازای روشن کردن کولر 1401/06/01

تپ‌سی با هدف بهبود وضعیت تهویه خودرو سفیرانی را که کولر روشن می‌کنند یک روز از پرداخت کمیسیون معاف می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 131

کودکان اینفلوئنسر، فرزند فقر در سواد رسانه‌ای؛ نگاهی به تلاش والدین برای درآمدزایی از شبکه‌های اجتماعی  image کودکان اینفلوئنسر، فرزند فقر در سواد رسانه‌ای؛ نگاهی به تلاش والدین برای درآمدزایی از شبکه‌های اجتماعی 1401/03/04

«من تا سه میشمرم و بعد تو جمله‌هایی که با هم تمرین کردیم را بگو. حواست باشد حتما لبخند بزن و با خوشحالی درباره نمایشگاه کتاب توضیح بده عزیزم.»

امتیاز:
تعداد بازدید: 211

دستگیری متهمانی که با سامانه ثنا و ابلاغ قضائی کلاهبرداری کردند image دستگیری متهمانی که با سامانه ثنا و ابلاغ قضائی کلاهبرداری کردند 1401/01/17

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری کلاهبرداران اینترنتی با ترفند ارسال پیامک‌های جعلی فیشینگ و سوء استفاده از مدارک هویتی شهروندان در فضای مجازی خبر داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 219

نتفلیکس در ایران ۹ میلیون کاربر دارد؟ image نتفلیکس در ایران ۹ میلیون کاربر دارد؟ 1400/09/15

ساترا گزارشی منتشر کرد که اطلاعات و آمار جالب توجهی در زمینه فعالیت پلتفرم‌ها، وضعیت سریال سازی و درخواست مجوزها و همچنین مخاطبان این آثار دارد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 637

ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌کند  image ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌کند 1400/09/01

شیوع کرونا طی دو سال گذشته بر اجرای بسیاری از قوانین و شرایط تردد تاثیر گذاشته و حالا در سال ۱۴۰۰ نیز با اوج گیری همه‌گیری ویروس کرونا هر از چندگاهی طرح ترافیک تهران لغو می‌شود...

امتیاز:
تعداد بازدید: 235

لایک‌هایی که عزت نفس‌ کاذب می‌دهند؛ چرا افراد در فضای آنلاین بدجنس می‌شوند؟  image لایک‌هایی که عزت نفس‌ کاذب می‌دهند؛ چرا افراد در فضای آنلاین بدجنس می‌شوند؟ 1400/08/23

این روزها نظرات افراد در فضای اینترنت در مورد موضوعات مختلف بسیار تهاجمی است و آنها بیشتر از اینکه نظر خود را به‌درستی مطرح کنند، از جملات و واژگان آزاردهنده استفاده می‌کنند. اما واقعا چرا افراد در فضای اینترنت و مجازی تا این اندازه بدجنس می‌شوند؟

امتیاز:
تعداد بازدید: 434