خدمات سایت


متن کامل خبر

آیفون سرانجام با لایتنینگ خداحافظی کرد؛ USB-C چه مزایایی دارد؟

آرشیو
پس از گمانه‌زنی‌های بسیار، اپل سرانجام شایعه‌ها را تأیید کرد: آیفون‌های نسل جدید درگاه USB-C دارند.
1402/06/26 04:11:43 ب.ظ

آیفون ۱۵، آیفون ۱۵ پلاس، آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس که در مراسم Wonderlust رونمایی شدند، تغییرات ریز و درشت زیادی داشته‌اند (خصوصاً مدل‌های پرو)، اما یک نکته‌ی مهم در همه‌ی آن‌ها جلب‌توجه می‌کند: دیگر خبری از درگاه نامحبوب و منسوخ لایتنینگ نیست. آیفون‌های جدید درگاه USB-C دارند. این درگاه به کیس ایرپاد نیز اضافه شده است.

تجهیز آیفون به درگاه USB-C نتیجه‌ی قانون جدیدی در اروپا است که از سال آینده اجرایی می‌شود؛ اما اپل برای حفظ موضع قدرت، زودتر به استقبال این درگاه رفت.

اپل در مراسم Wonderlust درگاه USB-C را به‌گونه‌ای معرفی کرد که انگار از همان ابتدا می‌خواسته این درگاه را به آیفون اضافه کند و تغییر اعمال‌شده در گوشی‌هایش، نتیجه‌ی سرخم‌کردن دربرابر قوانین اروپا نیست.آیفون‌های پرو جدید به‌لطف درگاه USB-C به ۲۰ برابر سرعت انتقال بیشتر دست پیدا می‌کنند (اما مدل‌های استاندارد و پلاس همچنان از سرعت انتقال نسل قبل بهره می‌گیرند). اپل می‌گوید آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس اولین گوشی‌های دنیا با سرعت انتقال ۱۰ گیگابیت‌برثانیه هستند.
درگاه USB-C چه تفاوتی با لایتنینگ دارد؟

USB-C و لایتنینگ، پروتکل‌هایی برای اتصال و ارائه‌ی انرژی هستند. هر دو درگاه غالبا برای شارژ دستگاه‌هایی مثل گوشی و تبلت استفاده می‌شوند، اما می‌توانید از آن‌ها برای انتقال داده‌هایی مثل فیلم و عکس و موسیقی نیز استفاده کنید.

USB-C از نگاه اکثر تحلیلگران و کاربران، درگاه استاندارد شارژ و انتقال داده است؛ با این‌وجود اپل همچنان در مهم‌ترین محصولش یعنی آیفون به استفاده از لایتنینگ ادامه می‌داد. USB-C حدودا یک دهه قبل رونمایی شد و در زمانی کوتاه به‌شدت مورداستقبال قرار گرفت.
از تمامی جوانب، بهتر از لایتنینگ است و از استاندارد USB4 نیز پشتیبانی می‌کند (آیفون‌های نسل جدید سراغ استاندارد USB 3 رفته‌اند).

ازلحاظ تئوری، کابل‌های USB-C می‌توانند داده‌ها را با نرخ ۴۰ گیگابیت‌برثانیه انتقال دهند. درمقایسه، سرعت انتقال لایتنینگ به ۴۸۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد. لایتنینگ بر پایه‌ی استاندارد قدیمی USB 2.0 تولید شده است.

اپل مشخصات رسمی بسیاری از فناوری‌ها و استانداردهایش را اعلام نمی‌کند؛ بنابراین حتی همین حالا نیز نمی‌دانیم حداکثر سرعت انتقال لایتنینگ چقدر است. اپل از سال ۲۰۱۲ پروتکل لایتنینگ را به‌روزرسانی نکرده؛ بنابراین این درگاه عملا در دهه‌ی اخیر بدون تغییر باقی مانده است.

از هر زاویه‌ای که نگاه کنید، USB-C درگاه بهتری نسبت‌ به لایتنینگ است

لایتنینگ به‌عنوان نسخه‌ی کوچک‌تر و مدرن‌تر درگاه ۳۰ پین اپل معرفی شد. آن درگاه قدیمی را نخستین‌بار در سال ۲۰۱۱ با آیپاد دیده بودیم. لایتنینگ بسیار بهتر از کانکتور ۳۰ پین بود: کابل جدید کوچک‌تر بود، می‌شد از هر دو طرف به درگاه گوشی متصلش کرد و همچنین می‌توانست داده‌ها را با سرعت بیشتر انتقال دهد. اپل در همان زمان گفت که لایتنینگ قرار است تا یک دهه مورداستفاده قرار بگیرد.

لایتنینگ درگاه اختصاصی اپل است و صرفاً با محصولات این شرکت کار می‌کند؛ درحالی‌که USB-C به‌صورت گسترده در صنعت فناوری استفاده شده و کابل‌های مجهزبه این کانکتور، با انواع محصولات سازگاری دارند. این سازگاری باعث می‌شود USB-C بسیار جذاب‌تر باشد.

یکی دیگر از مزایای مهم USB-C، پشتیبانی از توان شارژ بیشتر است؛ اما آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، سرعت شارژ آیفون‌های نسل جدید تغییر نکرده. تا پیش از رونمایی سری آیفون ۱۵، گفته می‌شد اپل سرانجام شارژ فوق‌سریع را به این گوشی‌ها می‌آورد. مشخص نیست که چرا اپل هنوز هم دربرابر افزایش توان شارژ آیفون مقاومت می‌کند.
تغییر درگاه آیفون، چه معنایی برای اپل دارد؟

اپل سال‌ها دربرابر اضافه‌کردن USB-C به آیفون مقاومت کرد و دلیل منطقی برای این کار داشت. یک دهه پس از تولد لایتنینگ، اکوسیستم بزرگی از لوازم جانبی حول این درگاه شکل گرفته که سالانه میلیاردها دلار درآمد به خزانه‌ی اپل واریز می‌کند. خداحافظی با لایتنینگ به‌معنی خداحافظی با اکوسیستم غنی این درگاه است.

USB-C اکوسیستم بالغ‌تری دارد، اما این لزوما برای اپل خوب نیست؛ چون لایتنینگ درگاهی اختصاصی بود و شرکت‌ها برای تولید لوازم جانبی رسمی با این درگاه، مجبور بودند به اپل پول پرداخت کنند. این در حالی است که USB-C از سال‌ها قبل وارد بازار شده و امروزه تعداد قابل‌توجهی از لوازم جانبی از این درگاه استفاده می‌کنند.
به تغییر درگاه آیفون به‌عنوان اتفاقی ساده نگاه نکنید. تغییر درگاه شارژ آیفون به اصلاح قابل‌توجه زنجیره‌ی تأمین لوازم جانبی و البته تغییراتی در خود آیفون و نرم‌افزار این گوشی نیاز دارد. پولی که برای این فرایندها خرج می‌شود، بسیار بیشتر از حد تصور است. با وجود همه‌ی این‌ها، تغییر درگاه به USB-C روی قیمت گوشی آیفون در نسل جدید اثر نگذاشت (حتی استفاده از فریم تیتانیومی و پردازنده سه نانومتری نیز باعث افزایش قیمت گوشی های جدید اپل نشد).


آخرین‌باری که درگاه آیفون در سال ۲۰۱۲ به لایتنینگ تغییر کرد، کاربران به‌شدت علیه اپل موضع گرفتند. همچنین، در سال ۲۰۱۶ و هنگام حذف جک هدفون شاهد انتقادات فراوانی از اپل بودیم. بااین‌حال امسال همه‌چیز فرق می‌کند؛ چون بازار آیفون برای USB-C آمادگی کاملی دارد.

اپل نگران است که با تغییر درگاه، کاربران آیفون ۱۵ کار ساده‌تری برای مهاجرت به اندروید داشته باشند، چون قبل از تهیه‌ی گوشی اندرویدی، لوازم جانبی سازگار با آن را دارند.

با همه‌ی این‌ها، اپل سرانجام تصمیمش را گرفت و USB-C را پس از آیپد و مک بوک به آیفون نیز اضافه کرد. حتی مدل جدید ایرپاد نیز درگاه USB-C دارد.

USB-C جایگزین درگاهی شده که اولین‌بار در سال ۲۰۱۲ با آیفون ۵ به‌نمایش گذاشته شد. اپل در آن زمان لایتنینگ را یک دستاورد مهندسی خطاب می‌کرد، چون بسیار کوچک‌تر از کانکتور ۳۰ پین قبلی شده بود و نرخ خرابی کمتری داشت.

با رونمایی آیفون ۱۵،‌ سرانجام قصه‌ی درگاه لایتنینگ به سر رسید. اپل اکنون برای بازاریابی گسترده‌ی USB-C و مزایایی که این درگاه نسبت‌ به لایتنینگ دارد آماده می‌شود.

اضافه‌شدن USB-C به آیفون هرگز جزو خواسته‌های اپل نبود؛ اما این شرکت «موقتاً» با قوانین اروپا سازش کرد. چرا موقتاً؟ چون اپل برای آینده‌ای آماده می‌شود که در آن، آیفون‌ها هیچ درگاهی ندارند و صرفاً به شیوه‌ی بی‌سیم شارژ می‌شود.

منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • اپل,
  • آیفون,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
این ویژگی One UI 6.1 باتری گوشی شما را نجات می‌دهد image این ویژگی One UI 6.1 باتری گوشی شما را نجات می‌دهد 1402/09/18

رابط کاربری One UI 6.1 سامسونگ به لطف هوش مصنوعی، ویژگی هایی دارد که سلامت باتری گوشی هوشمند شما را تضمین می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 10

آیفون SE به فهرست دستگاه‌های منسوخ اپل اضافه شد image آیفون SE به فهرست دستگاه‌های منسوخ اپل اضافه شد 1402/09/15

اپل پس از هفت سال اعلام کرد که اولین آیفون SE را به لیست دستگاه‌های منسوخ خود اضافه می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 26

آپدیت جدید وان پلاس اوپن، مشکلات این گوشی را برطرف می‌کند image آپدیت جدید وان پلاس اوپن، مشکلات این گوشی را برطرف می‌کند 1402/09/12

قرار است مشکلات موجود در گوشی تاشدنی وان پلاس اوپن در آپدیت نرم‌افزاری جدید برطرف شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 38

گزارش گمرک: بیش از 9 میلیون تلفن همراه در عرض 8 ماه وارد کشور شد image گزارش گمرک: بیش از 9 میلیون تلفن همراه در عرض 8 ماه وارد کشور شد 1402/09/08

واردات موبایل در پاییز امسال 40 درصد بیشتر از میانگین واردات طی 6 ماه نخست سال است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 54

پوکو X6 پرو همان ردمی K70E خواهد بود image پوکو X6 پرو همان ردمی K70E خواهد بود 1402/09/08

گوشی جدید پوکو X6 پرو قرار است نسخه‌ی ری‌برند‌شده‌ی ردمی K70E باشد. ردمی K70E امروز معرفی می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 47

گزارش مجلس از شکست طرح رجیستری ؛ موبایل های قاچاق همچنان فعال هستند! image گزارش مجلس از شکست طرح رجیستری ؛ موبایل های قاچاق همچنان فعال هستند! 1402/09/07

طرح رجیستری با هدف جلوگیری از قاچاق و مبارزه با دلال‌ها از بازار گوشی مطرح شد؛ اما به گزارش رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها، شکست طرح رجیستری نزدیک است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 62

تصاویر واقعی ردمی K70 و ردمی K70 پرو در آستانه رونمایی فاش شد image تصاویر واقعی ردمی K70 و ردمی K70 پرو در آستانه رونمایی فاش شد 1402/09/07

تصاویر فاش‌شده، جزئیات بیشتری درمورد گوشی‌های پرچمدار جدید شیائومی سری ردمی K70 به‌نمایش می‌گذارند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 39

گلکسی S24 اولترا ممکن است نمایشگر کاملاً تخت نداشته باشد image گلکسی S24 اولترا ممکن است نمایشگر کاملاً تخت نداشته باشد 1402/09/05

طبق این گزارش غیررسمی، روی پنل گلکسی اس 24 اولترا انحنای 0.3-0.4 میلی متری وجود خواهد داشت.

امتیاز:
تعداد بازدید: 34

گوشی جدید ویوو فقط سه سال آپدیت اندروید دریافت می‌کند image گوشی جدید ویوو فقط سه سال آپدیت اندروید دریافت می‌کند 1402/09/05

ویوو می‌گوید گوشی آیکو ۱۲ تا سه سال به جدیدترین نسخه‌ی اندروید به‌روزرسانی می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 27

آخرین قیمت گوشی های موبایل شیائومی، آیفون و سامسونگ در آبان ۱۴۰۲ image آخرین قیمت گوشی های موبایل شیائومی، آیفون و سامسونگ در آبان ۱۴۰۲ 1402/08/29

جدیدترین قیمت گوشی های موبایل شیائومی، آیفون و سامسونگ در آبان 1402 چقدر است؟ در ادامه می‌توانید لیست قیمت مدل‌های پرفروش گوشی های Xiaomi، iPhone و Samsung را مشاهده کنید.

امتیاز:
تعداد بازدید: 43