خدمات سایت


متن کامل خبر

تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌تواند در تنها ۲۰ ساعت شواهد حیات فرازمینی را پیدا کند

با پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در ۲۷ آذر امسال، پنجره‌ای جدید رو به جهانمان باز می‌شود و مقامات ناسا و سایر سازمان‌های فضایی احتمال می‌دهند که...
1400/09/01 12:36:23 ب.ظبا پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در ۲۷ آذر امسال، پنجره‌ای جدید رو به جهانمان باز می‌شود و مقامات ناسا و سایر سازمان‌های فضایی احتمال می‌دهند که این تلسکوپ بتواند نشانه‌هایی از حیات را در سیاراتی فراتر از منظومه ما پیدا کند.

به نظر می‌رسد که نشانه‌هایی از حیات در برخی سیارات تنها با ۵ تا ۱۰ گذر مشخص شود و به این معنی است که وب می‌تواند با ۲۰ ساعت رصد احتمال وجود حیات در سیاره‌ای فراخورشیدی را به ما نشان دهد. البته ممکن است این احتمال در ۲۰ ساعت متوالی اتفاق نیفتد، با این حال این پروسه با سرعتی باورنکردنی پیش می‌رود.

برای تشخیص سیارات فرازمینی چندین روش وجود دارد و دیدن آن‌ها بسیار سخت‌تر از دیدن سیارات منظومه‌مان است. سیاراتی مثل زحل و مشتری – که به راحتی در این شب‌ها می‌توانید در سمت جنوب آسمان تشخیص دهید – با چشم غیرمسلح و تنها با نور خورشید قابل مشاهده‌اند. اما رصد مستقیم سیارات فرازمینی حتی برای رصدخانه‌های عظیم هم کار دشواری است.

یکی از روش‌هایی که منجمان این اجرام را رصد می‌کنند، مشاهده گذر این سیارات از مقابل ستاره‌شان است. این گذرها مثل یک خورشیدگرفتگی بسیار کوچک اتفاق می‌افتد و برای لحظاتی جلوی رسیدن نور ستاره به ما را می‌گیرد. مشاهده این گذرها برای رصدخانه‌ها زحمت زیادی ندارد و تاکنون هزاران سیاره فراخورشیدی با این روش رصد شده‌اند.

وب در کنار مشاهده این سیارات، می‌تواند ترکیبات شیمیایی اتمسفر آن‌ها را هم تشخیص دهد و احتمال وجود حیات را به ما بگوید. وب این کار را با ابزارهای اسپکتروسکوپی خود انجام می‌دهد. وقتی این گذرها اتفاق می‌افتد، بخشی از نور ستاره از اتمسفر سیاره رد می‌شود و به ما می‌رسد. این تلسکوپ می‌تواند با اسپکتروسکوپ خود، این نور را تحلیل کند و ترکیبات اتمسفر سیاره را نشان دهد.

محققان این بار مدت زمانی که طول می‌کشد تا تجهیزات وب چنین مطالعه‌ای را انجام دهد، محاسبه کردند. برای مثال، اخیرا سیاره‌ای به نام TRAPPIST-1e پیدا شد که به احتمال زیاد شرایط اتمسفری آن مانند دوران آرکئن و نخست‌زیستی روی زمین است. به همین دلیل، احتمال می‌رود حیات روی آن وجود داشته باشد و شامل مولکول متان و کربن دی‌اکسید باشد.

هنوز هیچ مطالعه‌ای روی ابر و غبار اتمسفری آن انجام نشده، اما وب می‌تواند با ابزار «نیراسپک» (NIRSpec) خود که اسپکتروسکوپی فروسرخ است، با رصد ۵ تا ۱۰ گذر این سیاره شواهد خوبی در اختیارمان قرار دهد. اما این اتفاق فقط زمانی ممکن است که اتمسفر این سیاره رقیق باشد و فشار ابر و غبار آن بین ۰.۱ تا ۰.۶ برابر اتمسفر زمین در سطح دریا باشد.

از طرفی، اگر فشار اتمسفری آن خیلی پایین و ۰.۰۱ اتمسفر یا ۱۰ میلی‌بار باشد، حدود ۵۰ گذر نیاز است تا بتوان ترکیبات شیمیایی آن را تشخیص داد. وب در چنین شرایطی به بیش از ۲۰۰ ساعت رصد نیاز دارد. با وجود اینکه ممکن است سال‌ها طول بکشد تا مطمئن شویم حیات دیگری در سیاره‌ای فراخورشیدی وجود دارد، با پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌توان زودتر به پاسخ این سوال رسید.
منبع : دیجیاتو
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
 • تلسکوپ,
 • تلسکوپ فضایی,
 • اخترشناسی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
منجمان با تلسکوپ VLT نزدیک‌ترین جفت سیاهچاله‌های پرجرم را کشف کردند image منجمان با تلسکوپ VLT نزدیک‌ترین جفت سیاهچاله‌های پرجرم را کشف کردند 1400/09/10

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) موفق شدند نزدیکترین جفت سیاهچاله‌های پرجرم به زمین را کشف کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 47

واکسن DNA شما را تغییر می‌دهد؛ اما نه آن‌طور که فکر می‌کنید image واکسن DNA شما را تغییر می‌دهد؛ اما نه آن‌طور که فکر می‌کنید 1400/09/10

واکسن‌های کووید به انتخاب سلول‌ها برای تقویت پاسخ ایمنی کمک می‌کنند و از این راه می‌توانند تأثیر اندکی بر DNA برخی سلول‌های سیستم ایمنی داشته باشند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 43

مدرنا: واکسن کرونای اومیکرون احتمالا اوایل ۲۰۲۲ آماده می‌شود image مدرنا: واکسن کرونای اومیکرون احتمالا اوایل ۲۰۲۲ آماده می‌شود 1400/09/08

بعد از ظهور گونه جدید کرونای امیکرون، شرکت فایزر مدعی شد می‌تواند ظرف ۱۰۰ روز اولین محموله‌ واکسن علیه سویه جدید را آماده کند. حالا مدرنا نیز دست به کار شده ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 56

کشف سلول‌های جدید در قلب که ضربان را تنظیم می‌کنند image کشف سلول‌های جدید در قلب که ضربان را تنظیم می‌کنند 1400/09/02

محققان نوع جدیدی از سلول‌ها را درون قلب کشف کردند. این سلول‌ها که به نام nexus glia ثبت شدند، به تنظیم ضربان و ریتم قلب کمک می‌کنند و کشف آن می‌تواند به درک بهتر بعضی بیماری‌های قلبی منجر شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 80

نمونه اولیه دستکش هپتیکی متا اشیاء مجازی را لمس می‌‌کند image نمونه اولیه دستکش هپتیکی متا اشیاء مجازی را لمس می‌‌کند 1400/08/26

متا (فیسبوک سابق) نمونه اولیه دستکش هپتیکی را رونمایی کرده که برای لمس اشیاء در دنیای واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی ساخته شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 138

پژوهشی جدید از اثربخشی ۷۷.۸ درصدی واکسن کرونای هندی کوواکسین خبر می‌دهد image پژوهشی جدید از اثربخشی ۷۷.۸ درصدی واکسن کرونای هندی کوواکسین خبر می‌دهد 1400/08/24

مطالعه جدید منتشر شده توسط «لسنت»، اثربخشی ۷۷.۸ درصدی واکسن کرونا کوواکسین در فاز ۳ کارآزمایی بالینی در پیشگیری از ابتلا به کرونا علامت‌دار را تایید می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 133

اسپیس ایکس ۵۳ ماهواره استارلینک را در هوای مه‌آلود به مدار فرستاد image اسپیس ایکس ۵۳ ماهواره استارلینک را در هوای مه‌آلود به مدار فرستاد 1400/08/23

اسپیس ایکس به فاصله سه روز پس از ارسال فضانوردان ماموریت «کرو-۳» به ایستگاه فضایی بین‌المللی، دومین موشک خود را پرتاب کرد و این بار ۵۳ ماهواره استارلینک را به مدار کره زمین فرستاد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 129

فضانوردان ماموریت «کرو-۲» اسپیس ایکس و ناسا با موفقیت به زمین برگشتند image فضانوردان ماموریت «کرو-۲» اسپیس ایکس و ناسا با موفقیت به زمین برگشتند 1400/08/18

چهار فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی ۰۷:۰۳ صبح امروز با کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس به زمین برگشتند و در خلیج مکزیکو در ساحل «پنساکولا» فرود آمدند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 152

چین می‌خواهد با ۳۶ ماهواره بلایای طبیعی را پیش‌بینی کند image چین می‌خواهد با ۳۶ ماهواره بلایای طبیعی را پیش‌بینی کند 1400/06/14

چین برنامه جاه‌طلبانه‌اش برای ساخت صورت فلکی ماهواره‌ای متشکل از ۳۶ ماهواره مدار پایین را آغاز کرده و می‌خواهد تا سال ۲۰۲۳ تمام آن‌ها را پرتاب کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 570

لوح ۳۷۰۰ ساله، قدیمی ترین نمونه هندسه کاربردی image لوح ۳۷۰۰ ساله، قدیمی ترین نمونه هندسه کاربردی 1400/05/22

تکه‌ای از یک لوح خشتی ۳۷۰۰ ساله، متعلق به دوره بابِل کهن، حاوی قدیمی‌ترین شواهد استفاده‌ از هندسه کاربردی تا به امروز است. این نمونه بیش از هزار سال قبل از تولد فیثاغورس نگاشته شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 604