خدمات سایت


متن کامل خبر

منجمان با تلسکوپ VLT نزدیک‌ترین جفت سیاهچاله‌های پرجرم را کشف کردند

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) موفق شدند نزدیکترین جفت سیاهچاله‌های پرجرم به زمین را کشف کنند.
1400/09/10 02:38:20 ب.ظ


ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) موفق شدند نزدیکترین جفت سیاهچاله‌های پرجرم به زمین را کشف کنند. این دو جرم که از هر جفت سیاهچاله غول‌پیکر رصد شده تا پیش از این بزرگتر است، فاصله بسیار کمی دارند و درنهایت با یکدیگر ادغام می‌شوند.

این جفت سیاهچاله عظیم که در کهکشان NGC7727 و در صورت فلکی «دلو» قرار دارد، حدود ۸۹ میلیون سال نوری از زمین دور است. اگرچه ممکن است گمان کنید این فاصله بسیار زیاد است، اما رکورد قبلی مرتبط با جفت سیاهچاله‌ای بود که ۴۷۰ میلیون سال نوری از ما دور بود.

سیاهچاله‌های پرجرم در مرکز کهکشان‌های پرجرم کمین می‌کنند و زمانی که دو کهکشان از این قبیل با یکدیگر ادغام می‌شوند، سیاهچاله‌های مرکزی‌شان در مسیر برخورد با یکدیگر قرار می‌گیرند. جفت سیاهچاله‌های کهکشان NGC7727 دارای رکورد کوچکترین فاصله جدایی از یکدیگر نیز هستند. فاصله آن‌ها تنها ۱۶۰۰ سال نوری است. «کارینا وگل»، ستاره‌شناس رصدخانه استراسبورگ در فرانسه و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: «این اولین بار است که دو سیاهچاله کلان پرجرم را می‌بینیم که تا این اندازه بهم نزدیک هستند. این فاصله، نصف فاصله‌ رکورد پیشین در جدایی دو سیاهچاله در یک جفت از یکدیگر است.»

«هولگر باومگارد»، استاد دانشگاه کوئینزلند استرالیا و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «فاصله جدایی و سرعت دو سیاهچاله نشان می‌دهد که احتمالا در ۲۵۰ میلیون سال آینده باهم ادغام خواهند شد و سیاهچاله غول‌پیکری را شکل می‌دهند. ادغام سیاهچاله‌هایی از این دست می‌تواند توضیح دهد که چگونه پرجرم‌ترین سیاهچاله‌ها در کیهان به وجود می‌آیند.»

وگل و تیمش توانستند جرم این دو سیاهچاله را با مشاهده اینکه چگونه کشش گرانشی هر سیاهچاله بر حرکت ستارگان اطراف تاثیر می‌گذارد، تعیین کنند. سیاهچاله بزرگتر که درست در هسته کهکشان NGC 7727 قرار دارد، جرمی تقریبا ۱۵۴ میلیون برابر جرم خورشید دارد. جرم سیاهچاله دیگر نیز در حدود ۶.۳ میلیون برابر جرم خورشید است.

این اولین بار است که جرم اجرام به این روش برای یک جفت سیاهچاله کلان جرم اندازه‌گیری می‌شود. این شاهکار به لطف نزدیکی سیستم به زمین و مشاهدات دقیقی که تیم در رصدخانه «پارانال» در شیلی انجام داده است، امکان‌پذیر شد. تیم محققان با استفاده از کاوشگر طیف‌سنجی MUSE و ابزاری که وگل در طول مدت کار با آن را یاد گرفته بود، چنین دستاوری را کسب کرد. وگل در دوران دانشجویی خود، اندازه‌گیری‌ جرم‌ها با MUSE و استفاده از داده‌های اضافی از تلسکوپ‌های فضایی مانند ناسا و یا تلسکوپ فضایی آژانس اروپا را در ESO آموخت – رصدخانه جنوبی اروپا دانشمندان را در سراسر جهان قادر می‌سازد تا اسرار عالم را کشف کنند. این رصدخانه در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و امروزه توسط ۱۶ کشور و به میزبانی شیلی مدیریت می‌شود. بدین ترتیب آموخته‌های خود را برای اندازه‌گیری جرم سیاهچاله‌های کهکشان NGC 7727 به کار برد.

ستاره‌شناسان در ابتدا مشکوک بودند که کهکشان میزبان دو سیاهچاله است، اما تابه‌حال نتوانسته بودند حضور آن‌ها را تایید کنند. زیرا ما مقادیر زیادی از تشعشعات پرانرژی را که از محیط آن‌ها به سمت ما می‌آید، نمیبینیم. وگل می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که ممکن است تعداد بیشتری از آثار ادغام کهکشان‌ها در آن محل وجود داشته باشد و ممکن است حاوی سیاهچاله‌های پرجرم دیگری نیز باشد که پنهان هستند و ما تاکنون موفق به رصد آن‌ها نبوده‌ایم. بدین ترتیب می‌توان تعداد کل سیاهچاله‌های کلان شناخته شده در کهکشان محلی را تا ۳۰ درصد بیشتر تخمین زد.»

انتظار می‌رود که جستجو برای جفت‌های سیاهچاله‌های ابَر پرجرم پنهان مشابه منجر به جهشی بزرگ در ساخت تلسکوپ‌های پیشرفته‌تر شود – مانند ELT که قرار است تا اواخر دهه میلادی در صحرای آتاکامای شیلی راه‌اندازی شود. این صحرا به علت شرایط منحصربه‌فردی که از نظر تاریکی و صاف بودن آسمان دارد، مکانی مناسب برای رصد آسمان است و میزبان بسیاری از تسلکوپ‌ها است.

تلسکوپ ETL را به علت قدرت بالا در رصد اجرام آسمانی، بزرگترین چشم جهان در آسمان لقب داده‌اند. «استیفن میسکه»، اخترشناس در ESO در شیلی و رئیس ESO Paranal Science Operations می‌گوید: «کشف این جفت سیاهچاله بزرگ، تازه شروع راه ماست. با ابزاری که تلسکوپ ETL در اختیار ما قرار می‌دهد، قادر خواهیم بود چنین کشف‌هایی را بسیار بیشتر از آنچه در حال حاضر امکان‌پذیر است، انجام دهیم. داشتن ETL برای درک بهتر هستی ضروری است.»

منبع : دیجیاتو
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • سیاه‌چاله,
  • تلکسوپ,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
این ماسک هوشمند با سنسور خود می‌تواند ضربان قلب و داده‌های مهم را اندازه‌گیری کند  image این ماسک هوشمند با سنسور خود می‌تواند ضربان قلب و داده‌های مهم را اندازه‌گیری کند 1400/10/26

دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا، ماسک هوشمندی تولید کرده‌اند که با اضافه کردن یک سنسور کوچک به ماسک، می‌تواند ضربان قلب و بسیاری از داده‌های مهم مربوط به سلامت را اندازه‌گیری کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 94

اینتل روی فناوری جدیدی برای اجرای بازی‌ها از راه دور کار می‌کند image اینتل روی فناوری جدیدی برای اجرای بازی‌ها از راه دور کار می‌کند 1400/10/05

اینتل در حال کار روی فناوری جدیدی برای گیمرها است که با استفاده از آن می‌توانند بازی‌های موردنظر خود را روی رایانه‌های شخصی دیگران و از راه دور تجربه کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 184

دانشمندان بخش جدیدی از بدن را کشف کردند image دانشمندان بخش جدیدی از بدن را کشف کردند 1400/10/04

به‌تازگی ساختار جدیدی درون عضله ماستر فک کشف شده است که قبلا توصیف نشده بود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 194

فایزر در تجزیه‌و‌تحلیل نهایی خود کارآیی قرص کووید را تأیید کرد image فایزر در تجزیه‌و‌تحلیل نهایی خود کارآیی قرص کووید را تأیید کرد 1400/09/26

قرصی که فایزر برای درمان کووید ۱۹ ساخته است، احتمالا علیه گونه اومیکرون مؤثر است و می‌تواند پیش از پایان سال در برخی کشورها دردسترس قرار گیرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 227

ناسا دوباره پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب را به تعویق انداخت image ناسا دوباره پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب را به تعویق انداخت 1400/09/24

تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار بود ۱ دی بالاخره زمین را ترک کند، اما ناسا یکبار دیگر پرتاب این تلسکوپ را به تعویق انداخته و قرار نیست زودتر از ۳ دی شاهد پرواز آن باشیم.

امتیاز:
تعداد بازدید: 251

ایلان ماسک: اسپیس ایکس کربن دی‌اکسید اتمسفر را به سوخت موشک تبدیل می‌کند image ایلان ماسک: اسپیس ایکس کربن دی‌اکسید اتمسفر را به سوخت موشک تبدیل می‌کند 1400/09/24

ایلان ماسک در توییت جدیدی گفته اسپیس ایکس به‌زودی برنامه‌ای اجرا خواهد کرد تا کربن دی‌اکسید داخل اتمسفر زمین را گردآوری و از آن به عنوان سوخت موشک‌های خود استفاده کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 240

کاوشگر پارکر ناسا برای اولین بار در تاریخ وارد اتمسفر خورشید شد  image کاوشگر پارکر ناسا برای اولین بار در تاریخ وارد اتمسفر خورشید شد 1400/09/24

ناسا می‌گوید کاوشگر خورشیدی «پارکر» به دستاوردی تاریخی دست یافته، چرا که توانسته به عنوان یک ساخته دست بشر برای اولین بار از داخل اتمسفر خارجی خورشید عبور کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 235

واکسن DNA شما را تغییر می‌دهد؛ اما نه آن‌طور که فکر می‌کنید image واکسن DNA شما را تغییر می‌دهد؛ اما نه آن‌طور که فکر می‌کنید 1400/09/10

واکسن‌های کووید به انتخاب سلول‌ها برای تقویت پاسخ ایمنی کمک می‌کنند و از این راه می‌توانند تأثیر اندکی بر DNA برخی سلول‌های سیستم ایمنی داشته باشند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 291

مدرنا: واکسن کرونای اومیکرون احتمالا اوایل ۲۰۲۲ آماده می‌شود  image مدرنا: واکسن کرونای اومیکرون احتمالا اوایل ۲۰۲۲ آماده می‌شود 1400/09/08

بعد از ظهور گونه جدید کرونای امیکرون، شرکت فایزر مدعی شد می‌تواند ظرف ۱۰۰ روز اولین محموله‌ واکسن علیه سویه جدید را آماده کند. حالا مدرنا نیز دست به کار شده ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 306

کشف سلول‌های جدید در قلب که ضربان را تنظیم می‌کنند  image کشف سلول‌های جدید در قلب که ضربان را تنظیم می‌کنند 1400/09/02

محققان نوع جدیدی از سلول‌ها را درون قلب کشف کردند. این سلول‌ها که به نام nexus glia ثبت شدند، به تنظیم ضربان و ریتم قلب کمک می‌کنند و کشف آن می‌تواند به درک بهتر بعضی بیماری‌های قلبی منجر شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 332