خدمات سایت


متن کامل خبر

آیین‌نامه حمایت از فریلنسرها؛ از اینترنت پرسرعت تا بیمه تأمین اجتماعی برای اعتبارسنجی‌شده‌ها

آرشیو
توییتر تلگرام آیین‌نامه حمایت از فریلنسرهای حوزه اقتصاد دیجیتال تدوین و منتشر شد. طبق این آیین‌نامه فریلنسرهای اعتبارسنجی‌شده توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، می‌توانند از اینترنت پایدار و پرسرعت، تسهیلات و بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شوند.
1401/09/05 12:53:34 ب.ظ

آیین‌نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال رسید و به موجب آن وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلفی موظف به اقداماتی در راستای حمایت از فریلنسرهای این حوزه شدند.

این آیین‌نامه که در ۱۰ ماده تدوین شده و به تصویب وزاری حاضر در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال رسیده است، الزاماتی برای ایجاد پایگاهی جهت ثبت اطلاعات فریلنسرها، ارائه اینترنت پرسرعت و پایدار و اعطای بیمه تأمین اجتماعی به آزادکاران اعتبارسنجی‌شده را تعیین کرده و نهادهای مختلفی را موظف به اجرای این موارد کرده است.

فریلنسر شخصیتی حقیقی است که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه‌ای و پاره‌وقت و به صورت حق‌الزحمه‌ای در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در داخل یا خارج از کشور در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فنی و راهبری کسب‌وکارهای دیجیتال کار می‌کند.

در ماده دوم این آیین‌نامه به منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت فعالان حوزه آزادکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور موظف شده است که با همکاری وزارت ارتباطات، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا سه ماه آینده پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران را ایجاد کند. این سازمان همچنین مجری اعتبارسنجی افراد این پایگاه نیز هست و مسئله اعتبارسنجی را باید طبق دستورالعمل موضوع تبصره (۱) این ماده به انجام برساند.

تبصره (۱) این ماده به این موضوع پرداخته است که دستورالعمل نظارت بر پایگاه و سکوهای نرم‌افزاری و اعتبارسنجی افراد عضو پایگاه باید از سوی وزارت ارتباطات و با همکاری سازمان نصر کشور و وزارتخانه‌های تعاون، اطلاعات، ارشاد، معاونت علمی تهیه و توسط وزیرارتباطات ابلاغ شود. در تبصره دوم این ماده نیز ذکر شده است که «کلیه سکوهای ارائه خدمات آزادکاری می‌توانند از خدمات اعتبار سنجی وحمایتی پایگاه برخوردار شده و در چهارچوب دستورالعمل تبادل اطلاعات نمایند.»

یکی دیگر از نکات مهم این آیین‌نامه موضوع مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی‌شده با کشورهای منطقه و همسایه است؛ به موجب ماده4 این آیین‌نامه، بانک مرکزی مکلف است با همکاری وزارت اقتصاد، معاونت علمی و سازمان توسعه تجارت ایران، مقررات مربوط به مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه را با اولویت کشورهای منطقه و همسایه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه (پایان سال ۱۴۰۱) تدوین و ابلاغ کند.

امکان دریافت تسهیلات نیز مورد دیگری است که فریلنسرها می‌توانند از آن برخوردار شوند. طبق ماده6 آیین‌نامه، گارگروه اقتصاد دیجیتال سازوکاری را در نظر گرفته است که براساس آن پلتفرم‌های آزادکاری می‌توانند تسهیلات دریافت کنند. در این ماده در خصوص اعطای تسهیلات چنین آمده است:

    صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانک‌های عامل کشور مجاز است سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق مزبور هستند جهت حمایت از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا کند.

تدوین دستورالعمل بیمه تأمین اجتماعی فریلنسرها نیز در ماده۷ این آیین‌نامه ذکر شده و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی موظف به انجام این موضوع شده است. همچنین، سازمان تأمین اجتماعی مسئولیت اجرای این دستورالعمل را عهده‌دار شده است.

نکته مهم این طرح وظیفه‌ای است که برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین شده و ماده۸ این آیین‌نامه این وزارتخانه را موظف به فراهم کردن زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی‌شده کرده است که به موجب آن فریلسنرهای خاصی که توسط پایگاه اعتبارسنجی شده باشند می‌توانند از اینترنتی برخوردار باشند که وضعیتی بهتر از اینترنت اکثریت اعضای جامعه خواهد داشت. در این ماده چنین ذکر شده است:

    موظف است زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه را فراهم کند.

این موضوع به همان نگرانی همیشگی درباره ایجاد اینترنت طبقاتی در کشور دامن می‌زند که پیش از این نیز زمزمه‌های آن در برخی اظهارات و طرح‌های مربوط به حوزه فضای مجازی به گوش می‌رسید و حاکی از این امر بود که فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت فقط برای افراد خاص برداشته می‌شود.

ایجاد میز خدمت فریلسنری در پارک‌های علم و فناوری مراکز نوآوری و سایر مکان‌های مرتبط تا سه ماه و طراحی دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت تخصصی مورد نیاز فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با اقتصاد دیجیتال و فعالان این حوزه نیز سایر نکاتی است که در این آیین‌نامه مطرح شده و دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به انجام آن‌ها موظف و مکلف شده‌اند.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • اینترنت ایران,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
تغییرات توییتر ادامه دارد؛ حذف قابلیت ارسال توییت مشترک، کمتر از یک سال پس از عرضه image تغییرات توییتر ادامه دارد؛ حذف قابلیت ارسال توییت مشترک، کمتر از یک سال پس از عرضه 1401/11/12

توییتر از زمان ورود ایلان ماسک تغییرات زیادی داشته؛ چندین قابلیت جدید به این شبکه اجتماعی اضافه و چند قابلیت هم از آن حذف شده است. یکی از قابلیت‌هایی که ظاهراً موفق به ادامه حیات نبوده، CoTweets نام دارد که برای ارسال توییت مشترک توسط دو اکانت استفاده می‌شد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 30

متا درحال‌کار روی ساعت هوشمند جدیدی با تراشه کوالکام و نسخه سفارشی اندروید است image متا درحال‌کار روی ساعت هوشمند جدیدی با تراشه کوالکام و نسخه سفارشی اندروید است 1401/11/12

ساعت هوشمند متا احتمالاً با ظاهری شبیه اولین نسخه‌ی لغو شده‌ی این محصول عرضه خواهد شد و شاید بتوان از آن در متاورس نیز استفاده کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 32

افشاگری کارمند سابق فیسبوک: عمدا باتری کاربران را خالی می‌کنند! image افشاگری کارمند سابق فیسبوک: عمدا باتری کاربران را خالی می‌کنند! 1401/11/11

یکی از کارمندان سابق متا ادعا کرده که اپلیکیشن فیسبوک به‌طور تعمدی و با هدف تست کردن قابلیت‌های مختلف، شارژ باتری کاربران را خالی می‌کند. به نظر می‌رسد حاشیه‌ای دیگر در کمین مارک زاکربرگ و همکارانش است!

امتیاز:
تعداد بازدید: 37

توییتر برای رقابت با Apple Pay و PayPal به یک پلتفرم پرداخت تبدیل می‌شود image توییتر برای رقابت با Apple Pay و PayPal به یک پلتفرم پرداخت تبدیل می‌شود 1401/11/11

در گزارش جدیدی از فایننشال تایمز، گفته شده که توییتر درحال درخواست مجوزهای لازم برای تبدیل‌شدن به یک پلتفرم پرداخت است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 36

اینتل با سقوطی تاریخی حدود 8 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد image اینتل با سقوطی تاریخی حدود 8 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد 1401/11/10

اینتل سخت در تلاش است تا کسب‌وکار خود را احیا کند، اما آینده برای این شرکت بسیار نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 29

کار‌ت‌های گرافیک انویدیا RTX 4060 و RTX 4050 احتمالاً به‌زودی معرفی می‌شوند image کار‌ت‌های گرافیک انویدیا RTX 4060 و RTX 4050 احتمالاً به‌زودی معرفی می‌شوند 1401/11/09

انویدیا احتمالاً به‌زودی دو عضو جدید به کارت‌های گرافیک خانواده RTX 40 اضافه می‌کند: RTX 4050 و RTX 4060.

امتیاز:
تعداد بازدید: 33

هکرها کد منبع «گوگل روسیه» را فاش کردند image هکرها کد منبع «گوگل روسیه» را فاش کردند 1401/11/08

هکرها با نفوذ به سیستم‌های یاندکس، ۴۴ گیگابایت کد منبع این شرکت را فاش کرده‌اند. از یاندکس به‌عنوان گوگل روسیه یاد می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 30

توییتر وعده داد که کمتر حساب‌های کاربری ناقض قوانین را مسدود کند image توییتر وعده داد که کمتر حساب‌های کاربری ناقض قوانین را مسدود کند 1401/11/08

اکانت رسمی توییتر در خبری اعلام کرد که ازاین‌به‌بعد برخوردهای شدید با اکانت‌های ناقض قوانین را کاهش خواهد داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 25

سامسونگ هفته آینده اولین لپ‌تاپ OLED با سنسورهای لمسی یکپارچه را معرفی می‌کند image سامسونگ هفته آینده اولین لپ‌تاپ OLED با سنسورهای لمسی یکپارچه را معرفی می‌کند 1401/11/05

به گفته سامسونگ این نمایشگر از وضوح 3K با نسبت تصویر 16:10 و رفرش ریت 120 هرتز پشتیبانی می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 39

آیا اخراج‌های اخیر مایکروسافت به‌دلیل جایگزینی نیروی‌کار با هوش مصنوعی است؟ image آیا اخراج‌های اخیر مایکروسافت به‌دلیل جایگزینی نیروی‌کار با هوش مصنوعی است؟ 1401/11/03

همکاری مایکروسافت با OpenAI برای استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT در محصولات این‌شرکت، سؤالاتی را درمورد اخراج نیروی‌کار انسانی این شرکت مطرح کرده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 42