خدمات سایت


متن کامل خبر

آیین‌نامه حمایت از فریلنسرها؛ از اینترنت پرسرعت تا بیمه تأمین اجتماعی برای اعتبارسنجی‌شده‌ها

آرشیو
توییتر تلگرام آیین‌نامه حمایت از فریلنسرهای حوزه اقتصاد دیجیتال تدوین و منتشر شد. طبق این آیین‌نامه فریلنسرهای اعتبارسنجی‌شده توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، می‌توانند از اینترنت پایدار و پرسرعت، تسهیلات و بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شوند.
1401/09/05 12:53:34 ب.ظ

آیین‌نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال کشور به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال رسید و به موجب آن وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلفی موظف به اقداماتی در راستای حمایت از فریلنسرهای این حوزه شدند.

این آیین‌نامه که در ۱۰ ماده تدوین شده و به تصویب وزاری حاضر در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال رسیده است، الزاماتی برای ایجاد پایگاهی جهت ثبت اطلاعات فریلنسرها، ارائه اینترنت پرسرعت و پایدار و اعطای بیمه تأمین اجتماعی به آزادکاران اعتبارسنجی‌شده را تعیین کرده و نهادهای مختلفی را موظف به اجرای این موارد کرده است.

فریلنسر شخصیتی حقیقی است که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه‌ای و پاره‌وقت و به صورت حق‌الزحمه‌ای در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در داخل یا خارج از کشور در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فنی و راهبری کسب‌وکارهای دیجیتال کار می‌کند.

در ماده دوم این آیین‌نامه به منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت فعالان حوزه آزادکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور موظف شده است که با همکاری وزارت ارتباطات، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا سه ماه آینده پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران را ایجاد کند. این سازمان همچنین مجری اعتبارسنجی افراد این پایگاه نیز هست و مسئله اعتبارسنجی را باید طبق دستورالعمل موضوع تبصره (۱) این ماده به انجام برساند.

تبصره (۱) این ماده به این موضوع پرداخته است که دستورالعمل نظارت بر پایگاه و سکوهای نرم‌افزاری و اعتبارسنجی افراد عضو پایگاه باید از سوی وزارت ارتباطات و با همکاری سازمان نصر کشور و وزارتخانه‌های تعاون، اطلاعات، ارشاد، معاونت علمی تهیه و توسط وزیرارتباطات ابلاغ شود. در تبصره دوم این ماده نیز ذکر شده است که «کلیه سکوهای ارائه خدمات آزادکاری می‌توانند از خدمات اعتبار سنجی وحمایتی پایگاه برخوردار شده و در چهارچوب دستورالعمل تبادل اطلاعات نمایند.»

یکی دیگر از نکات مهم این آیین‌نامه موضوع مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی‌شده با کشورهای منطقه و همسایه است؛ به موجب ماده4 این آیین‌نامه، بانک مرکزی مکلف است با همکاری وزارت اقتصاد، معاونت علمی و سازمان توسعه تجارت ایران، مقررات مربوط به مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه را با اولویت کشورهای منطقه و همسایه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه (پایان سال ۱۴۰۱) تدوین و ابلاغ کند.

امکان دریافت تسهیلات نیز مورد دیگری است که فریلنسرها می‌توانند از آن برخوردار شوند. طبق ماده6 آیین‌نامه، گارگروه اقتصاد دیجیتال سازوکاری را در نظر گرفته است که براساس آن پلتفرم‌های آزادکاری می‌توانند تسهیلات دریافت کنند. در این ماده در خصوص اعطای تسهیلات چنین آمده است:

    صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانک‌های عامل کشور مجاز است سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق مزبور هستند جهت حمایت از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا کند.

تدوین دستورالعمل بیمه تأمین اجتماعی فریلنسرها نیز در ماده۷ این آیین‌نامه ذکر شده و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی موظف به انجام این موضوع شده است. همچنین، سازمان تأمین اجتماعی مسئولیت اجرای این دستورالعمل را عهده‌دار شده است.

نکته مهم این طرح وظیفه‌ای است که برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین شده و ماده۸ این آیین‌نامه این وزارتخانه را موظف به فراهم کردن زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی‌شده کرده است که به موجب آن فریلسنرهای خاصی که توسط پایگاه اعتبارسنجی شده باشند می‌توانند از اینترنتی برخوردار باشند که وضعیتی بهتر از اینترنت اکثریت اعضای جامعه خواهد داشت. در این ماده چنین ذکر شده است:

    موظف است زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه را فراهم کند.

این موضوع به همان نگرانی همیشگی درباره ایجاد اینترنت طبقاتی در کشور دامن می‌زند که پیش از این نیز زمزمه‌های آن در برخی اظهارات و طرح‌های مربوط به حوزه فضای مجازی به گوش می‌رسید و حاکی از این امر بود که فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت فقط برای افراد خاص برداشته می‌شود.

ایجاد میز خدمت فریلسنری در پارک‌های علم و فناوری مراکز نوآوری و سایر مکان‌های مرتبط تا سه ماه و طراحی دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت تخصصی مورد نیاز فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با اقتصاد دیجیتال و فعالان این حوزه نیز سایر نکاتی است که در این آیین‌نامه مطرح شده و دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به انجام آن‌ها موظف و مکلف شده‌اند.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • اینترنت ایران,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
کشف آسیب‌پذیری جدید ChatGPT که منجر به افشای داده‌های محرمانه می‌شود image کشف آسیب‌پذیری جدید ChatGPT که منجر به افشای داده‌های محرمانه می‌شود 1402/09/12

در این آسیب‌پذیری، زمانی که از ChatGPT خواسته می‌شود تا یک عبارت را تا ابد تکرار کند، این هوش مصنوعی اطلاعات محرمانه‌ای را فاش می‌کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 9

این ساعت هوشمند نیازی به شارژ کردن ندارد image این ساعت هوشمند نیازی به شارژ کردن ندارد 1402/09/12

ساعت هوشمند Matrix PowerWatch گجتی است که می‌تواند بدون نیاز به منبع برق خارجی و تنها از طریق حرارت باتری خود را به‌طور خودکار شارژ کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 12

دستاورد بزرگ؛ چین پردازنده هم‌سطح Core i5-14600K تولید کرد image دستاورد بزرگ؛ چین پردازنده هم‌سطح Core i5-14600K تولید کرد 1402/09/08

پردازنده تولید چین با عملکرد قوی در مقابل جدیدترین نسل پردازنده‌های اینتل ظاهر شده و ممکن است در بازار کامپیوتر این کشور تغییر بزرگی ایجاد کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 34

مایکروسافت روی اضافه‌کردن GPT-4 Turbo به چت‌بات Copilot کار می‌کند image مایکروسافت روی اضافه‌کردن GPT-4 Turbo به چت‌بات Copilot کار می‌کند 1402/09/07

مایکروسافت در تلاش است تا مدل هوش مصنوعی GPT-4 Turbo را به کوپایلوت بیاورد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 431

ارسال عکس‌های حذف‌شونده در نسخه دسکتاپ واتساپ ممکن می‌شود image ارسال عکس‌های حذف‌شونده در نسخه دسکتاپ واتساپ ممکن می‌شود 1402/09/06

کاربران نسخه‌ی بتای واتساپ، قابلیت ارسال یک‌بارمصرف عکس و ویدیوها را که از دسکتاپ و وب حذف شده بود دوباره مشاهده کرده‌اند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 37

مانیتور 27 اینچی جدید AOC با بازوی ارگونومیک و وضوح 4K معرفی شد image مانیتور 27 اینچی جدید AOC با بازوی ارگونومیک و وضوح 4K معرفی شد 1402/09/06

اندازه این مانیتور 27 اینچ است و می‌توان با کمک بازوی ارگونومیک، آن را در زوایای مختلف تنظیم کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 26

این اولین وب‌سایت تاریخ است image این اولین وب‌سایت تاریخ است 1402/09/06

اگر برای شما سؤال است که اولین صفحه‌ی وب در تاریخ چگونه و در چه سالی ایجاد شد، این مطلب خواندنی را از دست ندهید.

امتیاز:
تعداد بازدید: 22

ایسوس کارت گرافیک GeForce RTX 4060 Ti را با اسلات یکپارچه M.2 معرفی کرد image ایسوس کارت گرافیک GeForce RTX 4060 Ti را با اسلات یکپارچه M.2 معرفی کرد 1402/09/04

تاریخ عرضه یا قیمت این کارت گرافیک هنوز اعلام نشده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 28

۸۳ درصد بازی‌های موبایلی فقط سه سال دوام می‌آورند image ۸۳ درصد بازی‌های موبایلی فقط سه سال دوام می‌آورند 1402/09/04

بسیاری از استودیوهای بازی‌سازی شاهد کاهش بودجه هستند و با روزهای پرنوسانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 23

Insta360 از دوربین اکشن Ace با لنز لایکا و پردازنده هوش مصنوعی رونمایی کرد image Insta360 از دوربین اکشن Ace با لنز لایکا و پردازنده هوش مصنوعی رونمایی کرد 1402/09/01

نسخه معمولی دوربین جدید این شرکت با قیمت 379.99 دلار فروخته می‌شود و نسخه حرفه‌ای آن 449.99 دلار قیمت دارد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 38