خدمات سایت


متن کامل خبر

اسپیس‌ایکس می‌تواند استارلینک را به یک شبکه GPS بسیار دقیق تبدیل کند

آرشیو
محققان معتقدند که ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس با یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری ساده می‌توانند به یک شبکه GPS بسیار سریع و دقیق تبدیل شوند.
1399/09/06 02:12:14 ب.ظ

در طول پنج سال گذشته شرکت اسپیس ایکس در حال کار روی پروژه‌ای عظیم و حیرت‌انگیز بوده است؛ برنامه‌ای به ‌نام «صورت فلکی ماهواره‌ای استارلینک». هدف اصلی پروژه انتقال بیش از ۱۲ هزار ماهواره (یا بیشتر) به مدار پایین زمین و قراردادن آن‌ها در یک آرایه‌ی دارای موج و مشبک است؛ این کار دسترسی به اینترنت پهن‌باند پرسرعت را در هر گوشه از زمین ممکن می‌کند.

تاکنون نزدیک به ۹۰۰ ماهواره‌ی استارلینک به مدار فرستاده شده و حتی دسترسی بتا به سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس در حال گسترش است. اما دسترسی به اینترنت تنها ویژگی این ماهواره‌ها نیست. محققان معتقدند می‌توان از آن‌ها برای ایجاد نسل بعدی سیستم ناوبری استفاده کرد که جایگزین GPS باشد.

فراتر از پهنای باند

پیتر یانوچی و تودد هامفریس از آزمایشگاه Radionavigation دانشگاه تگزاس در مورد چگونگی انجام این کار مطالعه و مقاله‌ای در مورد تحقیقات خود منتشر کرده‌اند. یانوچی به دیجیتال‌ترندز می‌گوید راه‌اندازی یک سیستم ناوبری از ابتدا در مدار پایین زمین بسیار پرهزینه است؛ اما استفاده از ماهواره‌های استارلینک انجام آن بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌کند.

یانوچی می‌گوید:

    آنچه ما در مورد آن صحبت می‌کنیم سیستمی است كه مأموریت آن موقعیت‌یابی بدون تحمل بار مالی پشتیبانی از ده‌ها هزار ماهواره است؛ زیرا آن‌ها مأموریت اصلی خود را كه همان خدمات اینترنتی است، بر عهده دارند. همه باید خدمات اینترنتی داشته باشند.

ازآنجاکه ماهواره‌های استارلینک در مدار پایین زمین (حدود ۳۵۰ مایل، معادل ۵۶۳ کیلومتری سطح زمین) قرار دارند از ماهواره‌های GPS سنتی (با فاصله حدود ۱۲۰۰۰ مایل، معادل ۱۹۳۱۲ کیلومتر) به زمین نزدیک‌تر هستند؛ بنابراین می‌توانند سیگنال‌های قویتری برای ناوبری نسبت به GPS ارائه دهند.

از طرفی این فاصله از انحراف یا از بین رفتن سگینال خواسته یا ناخواسته جلوگیری می‌کند. مشکلی که جی‌پی‌اس‌ سنتی همیشه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. یانوچی می‌گوید سیگنال‌های GPS به‌طور تصادفی همیشه ضعیف و منحرف می‌شوند.

یانوچی اضافه می‌کند:

    مسدود شدن GPS برای افراد آماتور نیز امکان‌پذیر است؛ حتی دست‌اندرکاران معمولی می‌توانند به‌طور عمد یا ناخواسته GPS را مسدود کنند. سیگنال‌های [مدار پایین زمین] تقریبا ۴۰۰ هزار برابر در برابر مسدود شدن ایمنی دارند که عدد بزرگی است.


یانوچی می‌گوید دستیابی به مسیریابی بهتر با ماهواره‌های کوچک (استارلینک) در مدار پایین زمین، با یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری کوچک امکان‌پذیر است. محل این ماهواره‌ها از قبل برنامه‌ریزی شده که برای جلوگیری از برخورد با آن‌ها ضروری است؛ اما یانوچی معتقد است که به‌روزرسانی نرم‌افزاری این کار را تا حدودی دقیق‌تر می‌کند.

مارک پسیاکی، استاد گروه مهندسی هوافضا و اقیانوس در ویرجینیاتک، به دیجیتال‌ترندز می‌گوید:

    که این سیستم ناوبری نه‌تنها به ما کمک می‌کند از مسدود شدن [سیگنال] جلوگیری کنیم، بلکه دقیق‌تر خواهد بود. یکی از مزایای مدار پایین زمین این است که [ماهواره‌های آنجا] به‌سرعت در حال حرکت هستند. آن‌ها فقط به سرعت جیغ ‌کشیدن در آسمان حرکت ‌می‌کنند. وقتی هم‌زمان از ده‌ها ماهواره‌ی سریع سیگنال می‌گیرید، نسبت به زمانی‌که سیگنال‌های کمی از ماهواره‌هایی که به‌آرامی در حال حرکت هستند، تصویر دقیق‌تری از مکان خود دارید. این چیزی است که وقتی اتومبیل‌های خودران و پهپادهای تحویل‌دهنده را در جهان عرضه ‌کنیم، مهم خواهد شد.

    فشار برای چیزی به ‌نام موقعیت دقیق (PPP) وجود دارد. در حال‌ حاضر GPS ساده و سایر موارد، در صورتی که همه چیز درست پیش برود دقتی برابر یک تا ده متر را دارند. [این مقدار] برای انجام کارهایی مانند نگه داشتن ماشین در لاین بزرگراه‌ کافی نیست؛ ممکن است در لاین بعدی یا در شانه خاکی بزرگراه سرگردان شوید! اگر می‌توانستید موقعیت دقیق‌تری داشته باشید، می‌توان درباره دقتی تا ۱۰ سانتی‌متر صحبت کنیم.
پسیاکی معتقد است PPP می‌تواند با سیستم GPS فعلی ما کار کند؛ اما بسیار پیچیده و کند است. اگر برای انجام این کار از ماهواره‌های مدار پایین زمین استفاده می‌کردیم، سرعت بسیار بیشتر و قابل اعتمادتری داشتیم. می‌توان زمان بین روشن‌ کردن گیرنده و کار با PPP را از ۲۰ دقیقه تا شاید یک دقیقه کاهش دهیم.

نه‌تنها سیگنال قوی‌تری از این ماهواره‌ها دریافت خواهیم کرد، بلکه می‌توانیم اتومبیل های خودران را سریع‌تر به جاده بفرستیم و اطمینان حاصل کنیم که پهپادهای تحویل‌دهنده با یکدیگر یا اجسام دیگر برخورد نمی‌کنند. تمام چیزی که محققان نیاز دارند این است که شخصی مانند ایلان‌ ماسک با اعمال برخی تغییرات نرم‌افرازی موافقت کند. یانوچی می‌گوید:

    اگر بتوانیم به آن‌ها نشان ‌دهیم كه سرمایه‌گذاری قبلی می‌تواند با روش دوم و غیر منتظره نتیجه بدهد، برای آن‌ها و برای ما در انجمن ناوبری یك برد بزرگ است.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
کلمات کلیدی :
  • GPS,
  • شبکه,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
توییتر تأیید کرد: کلاینت‌های شخص ثالث به‌عمد مسدود شده‌اند image توییتر تأیید کرد: کلاینت‌های شخص ثالث به‌عمد مسدود شده‌اند 1401/10/28

توییتر اعلام کرد که قوانین دیرینه خود برای APIها را اجرا کرده است که به‌موجب آن، دسترسی برخی برنامه‌های شخص ثالث متوقف می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 59

توییتر تأیید کرد: کلاینت‌های شخص ثالث به‌عمد مسدود شده‌اند image توییتر تأیید کرد: کلاینت‌های شخص ثالث به‌عمد مسدود شده‌اند 1401/10/28

توییتر اعلام کرد که قوانین دیرینه خود برای APIها را اجرا کرده است که به‌موجب آن، دسترسی برخی برنامه‌های شخص ثالث متوقف می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 60

مایکروسافت 10 هزار کارمند خود را اخراج می‌کند image مایکروسافت 10 هزار کارمند خود را اخراج می‌کند 1401/10/28

ظاهراً از امروز تعدادی از نیروهای مایکروسافت در بخش‌های مهندسی این شرکت اخراج می‌شوند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 67

واتس‌اپ بلاک‌کردن کاربران و استفاده از دوربین را آسان‌تر می‌کند image واتس‌اپ بلاک‌کردن کاربران و استفاده از دوربین را آسان‌تر می‌کند 1401/10/27

واتس‌اپ بتا دو قابلیت جدید را معرفی کرده است که یکی مربوط به مسدودسازی کاربران از روی نوتیفیکیشن پیام‌ها و دیگری دوربین است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 44

شورای رقابت: بازار اینترنت ثابت انحصاری است؛ مرکز ملی رقابت دستورالعمل قیمت تنظیم کند image شورای رقابت: بازار اینترنت ثابت انحصاری است؛ مرکز ملی رقابت دستورالعمل قیمت تنظیم کند 1401/10/26

شورای رقابت بازار اینترنت ثابت را انحصاری تشخیص داده و مرکز ملی رقابت را به تنظیم دستورالعمل قیمت برای این بازار مکلف کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 79

آرمان صفایی از مدیریت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی استعفا داد image آرمان صفایی از مدیریت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی استعفا داد 1401/10/18

رئیس اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی که آذر ماه از سوی اتاق اصناف تعیین شده بود، در پستی اینستاگرامی استعفای خود را اعلام کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 78

پنل OLED جدید ال جی از هر دوطرف خم می‌شود image پنل OLED جدید ال جی از هر دوطرف خم می‌شود 1401/10/17

ال‌جی پنل ۸ اینچی به نام OLED 360 به‌نمایش گذاشته است که می‌توان آن را از هر دوطرف تا کرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 64

TSMC با آغاز تولید تراشه‌های 3 نانومتری، حالا به‌سمت تراشه‌های 2 نانومتری می‌رود image TSMC با آغاز تولید تراشه‌های 3 نانومتری، حالا به‌سمت تراشه‌های 2 نانومتری می‌رود 1401/10/11

شرکت تایوانی TSMC چند روز پیش بالاخره تولید تراشه‌های 3 نانومتری را آغاز کرد و حالا تمرکز خود را روی تولید تراشه‌های 2 نانومتری می‌گذارد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 76

فناوری تشخیص تصادف آیفون 14 دوباره اشتباه کرد؛ 71 تماس از پیست اسکی با اورژانس image فناوری تشخیص تصادف آیفون 14 دوباره اشتباه کرد؛ 71 تماس از پیست اسکی با اورژانس 1401/10/07

اپل جدیدترین آیفون‌ها و اپل واچ سری 8 را با قابلیتی عرضه کرد که می‌تواند در صورت وقوع تصادف، به‌شکل خودکار با اورژانس تماس بگیرد. ولی این قابلیت از زمان عرضه مشکلاتی هم داشته است. ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 304

اپل به سوگیری نژادی حسگر سنجش اکسیژن خون در اپل واچ متهم شد image اپل به سوگیری نژادی حسگر سنجش اکسیژن خون در اپل واچ متهم شد 1401/10/07

شکایتی دسته‌جمعتی علیه اپل مطرح شده که ادعا می‌کند پالس اکسیمتر این دستگاه، داده‌های خود را با تعصب نژادی علیه سیاه‌پوستان ارائه می‌دهد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 107