خدمات سایت


متن کامل خبر

وزیر نیرو بابت قطع برق از مردم عذرخواهی کرد

آرشیو
وزیر نیرو با اشاره به گرمای زودهنگام هوا و کاهش بارندگی به‌عنوان دلیل اصلی قطع برق، بابت خاموشی‌های اخیر از مردم عذرخواهی کرد.
1400/03/04 01:25:43 ب.ظ

وزیر نیرو امروز، ۴ اردیبهشت، با اشاره به دلایلی که نشان‌دهنده سختی در تأمین برق توسط این وزارت‌خانه است، از مردم بابت قطع برق عذرخواهی کرد. رضا اردکانیان گرمای زودهنگام هوا و کاهش بارندگی را دلایل اصلی قطع مکرر برق اعلام کرد. به گزارش ایسنا، اردکانیان افزود به‌زودی اطلاعات دقیق و کارشناسانه در این خصوص در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

به گفته وزیر نیرو، ظرفیت نصب‌شده نیروگاهی در بخش برق ۸۵ هزار و ۳۱۳ مگاوات است و از این مقدار، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های آبی و ۷۳ هزار و ۳۱۳ مگاوات ظرفیت نصب‌شده بقیه نیروگاه‌های حرارتی، اتمی، تجدیدپذیر و تولید پراکنده است. اردکانیان می‌گوید مطابق محلی که نیروگاه غیر آبی در آن واقع شده است، در تابستان حدود ۵۰ هزار مگاوات ظرفیت عملی وجود دارد؛ درنتیجه در بهترین حالت، مجموع تولید عملی کشور با احتساب راندمان نیروگاه‌ها، حدود ۶۰ هزار مگاوات سالانه است.

به گفته وزیر نیرو، کاهش ۵۵ درصدی بارش‌ها نسبت به سال قبل باعث شد تا نیروگاه‌های آبی ۳۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت عملی داشته باشند. پیش‌بینی وزارت نیرو، بر ۵۶ هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت عملی در تابستان سال جاری بود؛ حال آنکه با توجه به افزایش یک میلیونی مشترکان در سال گذشته، نیاز به تولید ۲۰۰۰ مگاوات بیشتر ایجاد شد و درنهایت، ۲۵۰۰ مگاوات واحد جدید وارد مدار شد؛ اما باز هم کشور با کمبود مواجه شد. وزیر نیرو گرمای زودرس را دلیل این کمبود عنوان می‌کند.

رضا اردکانیان دلیل دیگر خاموشی‌ها را استخراج غیر مجاز رمزارز بیان کرد. به گفته وی، استخراج رمزارزها اتفاقی خارج از محاسبه بود. وزیر نیرو با اشاره به اینکه برق مصرفی واحدهای مجاز رمزارز ۳۰۰ مگاوات است، می‌گوید طبق بررسی با همکاری وزارت ارتباطات و مطالعات در سطح دنیا، در مجموع انرژی الکتریسیته‌ای که در دنیا برای استخراج رمزارز مصرف می‌شود، بیش از ۱۰ درصد متعلق به ایران تخمین زده شده است. درواقع بررسی وزارت نیرو نشان می‌دهد که مصرف برق ماینینگ در ایران حدود ۲۰۰۰ مگاوات است که ۳۲۱ مگاوات آن دارای مجوز است. اردکانیان تصریح کرد:

    بر اساس گزارش‌هایی که از نیروی انتظامی دریافت می‌شود، در اماکن مختلف واحدهای تولیدی متروکه در یک پوشیدگی حضور دارند و این اتفاق غیرمترقبه برای وزارت نیرو بود. البته وزارت نیرو از توسعه نظام‌مند این کار استقبال می‌کند و امسال نیز سعی کردیم با تشویق متقاضیان استخراج رمزارز آن‌ها را به احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر سوق دهیم. هدف ما این بود که افراد با احداث نیروگاه‌ تجدیدپذیر، اقدام به احداث رمزارز کنند و کمبود برق آن‌ها را وزارت نیرو تأمین کند و در ازای وجه با آن‌ها تهاتر انرژی داشته باشیم؛ یعنی در زمانی‌که نیاز داریم بتوانیم از نیروگاه‌های آن‌ها استفاده کنیم.

اردکانیان اضافه کرد دو ماه اول سال، همواره با افزایش مصرف برق همراه بود؛ امسال نیز اوج بار در فروردین و اردیبهشت رخ داد و در خانه‌ها ۴۰ هزار مگاوات برق مصرف شد؛ بالاترین اوج بار هم ۵۵ هزار مگاوات بود که تمام آن به استخراج رمزارز مربوط نمی‌شود. به گفته وزیر نیرو، ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه اتمی که در دوره تعمیرات بود، اوایل دیروز وارد مدار شد و طی روزهای آتی به ظرفیت نهایی خود می‌رسد؛ به‌علاوه، واحدهای بخار که دوره تعمیرات سالیانه را طی می‌کنند، به‌تدریج وارد مدار می‌شوند و نهایتا تا ۱۵ خرداد اکثریت واحدهایی که به تعمیرات سالیانه رفتند به مدار بازمی‌گردند.

وزیر نیرو اضافه کرد این وزارت‌خانه به دلایل مالی و اختصاص نیافتن سرمایه موردنیاز نتوانست تمام ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید را امسال عملیاتی کند بااین‌حال وی اظهار امیدواری کرد که اختلال در برنامه‌ها طی روزهای آینده رخ ندهد و خاموشی اتفاق نیفتد.
منبع : زومیت
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • وزارت برق,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
برندگان جشنواره فیلم کن 2021؛ موفقیت قهرمان اصغر فرهادی image برندگان جشنواره فیلم کن 2021؛ موفقیت قهرمان اصغر فرهادی 1400/04/27

با برگزاری مراسم اختتامیه کن 2021 مشخص شد که کدام فیلم‌ها و افراد توانستند یک جایزه از هفتاد و چهارمین دوره‌ی جشنواره فیلم کن بگیرند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 63

ساعت اجرای طرح ترافیک تغییر کرد  image ساعت اجرای طرح ترافیک تغییر کرد 1400/04/19

شیوع کرونا طی یکسال گذشته بر اجرای بسیاری از قوانین و شرایط تردد تاثیر گذاشته و حالا نیز تصویب شده طرح ترافیک تهران از فردا تا اطلاع ثانوی لغو شود تا از فشار بر حمل و نقل عمومی و شلوغی مترو و اتوبوس به این شیوه کاسته شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 74

ایتالیایی‌ها با ماسک خداحافظی می‌کنند image ایتالیایی‌ها با ماسک خداحافظی می‌کنند 1400/04/01

خبرگزاری آنسا از تصمیم قریب الوقوع دولت ایتالیا برای برداشته شدن لزوم استفاده از ماسک در مکان های عمومی خبر داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 80

جزئیات واکسیناسیون سنین بالای ۷۰ سال از امروز/ شرط تزریق واکسن image جزئیات واکسیناسیون سنین بالای ۷۰ سال از امروز/ شرط تزریق واکسن 1400/03/01

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: همه افراد بالای ۷۰ سال از شنبه در سامانه واکسیناسیون ثبت نام کنند و پیامک برای افراد ثبت نام کننده ارسال می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 70

محدودیت‌های کرونایی تا کی ادامه دارد؟ image محدودیت‌های کرونایی تا کی ادامه دارد؟ 1400/01/29

معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا با بیان اینکه فعلا از وضعیت قرمز خارج نخواهیم شد، گفت: حدود ۲۱ هزار نفر هم افرادی بودند که مثبت بودند و سفر رفتند و نقض قرنطینه کردند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 128

تمام مراکز استان‌ها از امروز ۱۸ فروردین در وضعیت قرمز قرار گرفتند image تمام مراکز استان‌ها از امروز ۱۸ فروردین در وضعیت قرمز قرار گرفتند 1400/01/18

۲۵۷ شهرستان کشور ازجمله تمامی مراکز استان‌ها، از امروز ۱۸ فروردین در وضعیت قرمز به‌لحاظ شیوع کرونا قرار گرفتند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 121

مجلس: صدا و سیما باید بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت کند image مجلس: صدا و سیما باید بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت کند 1399/12/24

نمایندگان مجلس، سازمان صدا و سیما را موظف کردند تا در راستای حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی و نظام خانواده، بر تمام مراحل تولید آثار حرفه‌ای در فضای مجازی نظارت کند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 157

شفاف‌سازی پلیس در مورد قبض جریمه دو برگی و نحوه اعتراض به جرایم پیامکی image شفاف‌سازی پلیس در مورد قبض جریمه دو برگی و نحوه اعتراض به جرایم پیامکی 1399/12/03

شناخت انواع جریمه‌های راهنمایی و رانندگی از هم، همواره از دغدغه‌های مالکان خودروها بوده است. شاید حس جریمه شدن از سوی پلیس، اصلا خوشایند نباشد، ...

امتیاز:
تعداد بازدید: 169

همه چیز در مورد تخلف راننده اسنپ و فیلم پخش شده در فضای مجازی  image همه چیز در مورد تخلف راننده اسنپ و فیلم پخش شده در فضای مجازی 1399/11/19

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در مورد ویدئویی که اخیرا در فضای مجازی مبنی بر تخلف اسنپ منتشر شده، توضیحاتی داد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 200