خدمات سایت


متن کامل خبر

دانشمندان: شاید جهان آینه‌ای موازی با دنیای ما وجود داشته باشد

دانشمندان می‌گویند ممکن است جهان آینه‌ای به موازات و متقارن با جهان ما وجود داشته باشد که قابل رویت نیست و تنها از طریق گرانش می‌توان وجود آن را ثابت کرد.
1401/03/02 01:45:10 ب.ظ

اختلاف نظرهایی در مورد ثابت هابل و نرخ انبساط جهان مطرح است. جهان موازی آینه‌ای به این مشکلات پایان می‌دهد و نشان می‌دهد ثابت هابل آنطور که محققان تصور می‌کنند، ثابت نیست.

یکی از ماموریت‌های هابل کسب اطلاعات درباره نرخ انبساط جهان است. اخترشناسان در طول سال‌ها از تلسکوپ‌هایی مثل هابل استفاده کرده‌اند تا ببینند جهان ما با چه سرعتی در حال بزرگ‌تر شدن است. ناسا می‌گوید ظاهرا میان نرخ انبساط جهان ما با مشاهداتی که درست بعد از مه‌بانگ صورت گرفته، اختلاف مهمی وجود دارد. حالا جهان آینه‌ای موازی این مساله را حل می‌کند.

گفتنی است این نخستین باری نیست که موضوع جهان آینه‌ای مطرح می‌شود و دانشمندان طی سال‌های اخیر نیز روی این موضوع بررسی‌هایی انجام داده‌اند. اما پیش از این دانشمندان برای حل اختلاف نظر درباره ثابت هابل به سراغ چنین نظریه‌ای یعنی جهان موازی آینه‌ای نرفته بودند.

در مطالعه جدید دانشمندان می‌گویند ممکن است جهان آینه‌ای نادیدنی به موازات جهان ما وجود داشته باشد که ذرات آن صرفا از طریق گرانش با جهان ما در تعامل است. اگر این نتیجه‌گیری درست باشد، می‌تواند موضوع اختلاف‌نظر در مورد ثابت هابل و انبساط جهان را حل کند که در حال حاضر به معمای بزرگی در کیهان‌شناسی تبدیل شده است.

ثابت هابل نرخ فعلی انبساط جهان است. زمانی که دانشمندان از طریق مدل استاندارد کیهان‌شناسی سرعت انبساط جهان را پیش‌بینی می‌کنند، نرخ آن بسیار کندتر از سرعت کشف‌ شده توسط دقیق‌ترین اندازه‌گیری‌های انجام شده است. بسیاری از کیهان‌شناسان در تلاشند تا علت این تفاوت را با تغییر پارادایم کیهان شناختی حل کنند.

«فرانسیس یان سیر راسین»، استادیار گروه فیزیک و نجوم دانشگاه نیومکزیکو و محققان دیگری از دانشگاه کالیفرنیا در تلاشند تا راهکاری برای حل این معما پیدا کنند و آنها به این نتیجه رسید‌ه‌اند که شاید لازم باشد تا نظریات بنیادین درباره درک ما از کیهان به صورت کلی تغییر کند تا پاسخی احتمالی برای این موارد به دست آید.

به گفته ناسا، کیهان‌شناسی به مطالعه علمی ویژگی‌های جهان در مقیاس بزرگ می‌پردازد. کیهان‌شناسان موضوعاتی مانند ماده تاریک، انرژی تاریک و همچنین وجود یک یا چند جهان را بررسی می‌کنند. این بخش از کیهان‌شناسی درباره کل کیهان، مملو از اسرار ناشناخته است.

اما اکنون دانشمندان در مطالعات خود مدل‌های ریاضی کیهان‌شناختی را شناسایی کرده‌اند که قبلا نادیده گرفته می‌شد و این مدل‌ها می‌توانند پاسخگوی اختلاف‌نظرها در مورد نرخ انبساط جهان باشند.

اگر جهان به شکلی دارای چنین تقارن آینه‌ای باشد، در اصل باید انتظار داشت که جهان آینه‌ای وجود دارد که به شکل قابل توجهی شبیه جهان ماست، اما نمی توانیم آن را ببینیم و تنها از طریق گرانش می توان وجود آن را اثبات کرد.

محققان این مطالعه می‌گویند شاید در نگاه اول چنین موضوعی احمقانه به نظر برسد ولی از آنجایی که این نظریه می‌تواند به حل برخی مسایل فیزیک ذرات کمک کند، می٬توان روی آن بررسی‌های بیشتری انجام داد.
منبع : دیجیاتو
به این خبر امتیاز بدهید :
برچسب های خبر:
کلمات کلیدی :
  • ناسا,
  • کیهان شناسی,
هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است! اولین نفری باشید که نظری را ارسال می کند!
Captcha
چین می‌خواهد زودتر از ناسا اولین نمونه‌های مریخ را به زمین برگرداند  image چین می‌خواهد زودتر از ناسا اولین نمونه‌های مریخ را به زمین برگرداند 1401/03/31

چین می‌خواهد اولین نمونه سنگ از سیاره مریخ را در سال 2031 به زمین برگرداند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 55

فیزیکدانان مدعی ساخت لیزر اتمی شدند که برای همیشه کار می‌کند  image فیزیکدانان مدعی ساخت لیزر اتمی شدند که برای همیشه کار می‌کند 1401/03/30

فیزیکدانان توانسته‌اند یک پرتو از اتم‌ها ایجاد کنند که رفتاری مشابه لیزر دارد. این پرتو یا لیزر اتمی می‌تواند بطور تئوری برای همیشه روشن و فعال بماند.

امتیاز:
تعداد بازدید: 59

اخترشناسان یک شیء کیهانی بسیار نادر را در کهکشان راه شیری شناسایی کردند  image اخترشناسان یک شیء کیهانی بسیار نادر را در کهکشان راه شیری شناسایی کردند 1401/03/23

عضو جدیدی از یک گروه بسیار نادر از ستارگان که مجموع تعداد آن‌ها از انگشتان دست و پا فراتر نمی‌رود، به‌تازگی در کهکشان راه شیری کشف شده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 87

بزرگ‌ترین و احتمالا قدیمی‌ترین گیاه دنیا در ساحل استرالیا کشف شد image بزرگ‌ترین و احتمالا قدیمی‌ترین گیاه دنیا در ساحل استرالیا کشف شد 1401/03/11

محققان نوعی علفزار دریایی را در ساحل غربی استرالیا کشف کرده‌اند که منطقه‌ای به وسعت 200 کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و ظاهرا بزرگ‌ترین گیاه جهان محسوب می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 156

محققان: تکامل احتمالا با سرعتی 4 برابر انتظارات قبلی در حال وقوع است  image محققان: تکامل احتمالا با سرعتی 4 برابر انتظارات قبلی در حال وقوع است 1401/03/09

مطالعه بزرگی که با بررسی 19 گروه مختلف از حیوانات در سراسر دنیا انجام شده حاکی از آن است که تکامل داروینی احتمالا با سرعتی چهار برابر آن‌چه پیش‌تر تصور می‌شد در حال وقوع است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 157

پژوهشی جدید: خوردن این موجود دریایی عجیب علائم پیری را در موش‌ها معکوس کرد  image پژوهشی جدید: خوردن این موجود دریایی عجیب علائم پیری را در موش‌ها معکوس کرد 1401/03/08

مدت‌هاست که پژوهشگران روی روش‌ها و مواد غذایی مختلف برای معکوس کردن روند پیری کار می‌کنند و حالا در جدیدترین نمونه آن که توسط محققان چینی انجام شده،...

امتیاز:
تعداد بازدید: 155

وزارت دفاع آمریکا می‌خواهد با یک فناوری جدید چندین پهپاد را بطور همزمان نابود کند  image وزارت دفاع آمریکا می‌خواهد با یک فناوری جدید چندین پهپاد را بطور همزمان نابود کند 1401/02/25

وزارت دفاع آمریکا به‌تازگی آزمایش چند فناوری ریزموج پرتوان برای مقابله با سیستم‌های پهپادی بدون سرنشین را انجام داده است.

امتیاز:
تعداد بازدید: 220

محققان درباره علائم بلندمدت کرونا به سرنخ‌های جدیدی دست پیدا کردند  image محققان درباره علائم بلندمدت کرونا به سرنخ‌های جدیدی دست پیدا کردند 1401/01/29

محققان دریافته‌اند که ماه‌ها پس از ابتلا افراد به کرونا، همچنان در مدفوع آن‌ها اثراتی از کووید-19 دیده می‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 327

پژوهشگران سلول‌های پوست را ۳۰ سال جوان‌تر کردند image پژوهشگران سلول‌های پوست را ۳۰ سال جوان‌تر کردند 1401/01/21

پژوهشگران روشی ابداع کرده‌اند که ساعت زیستی سلول‌های پوست را ۳۰ سال به عقب برمی‌گرداند و می‌تواند در آینده برای درمان بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار گیرد.

امتیاز:
تعداد بازدید: 356

ویروس مرموزی که تقریباً همه را آلوده می‌کند image ویروس مرموزی که تقریباً همه را آلوده می‌کند 1400/12/21

ویروس اپشتین‌بار در بسیاری از افراد، موجب عفونت اولیه خفیفی می‌شود، اما با سرطان‌ها و بیماری ام‌اس نیز در ارتباط است. درحال‌حاضر، اقدامی برای مهار آن انجام نمی‌شود.

امتیاز:
تعداد بازدید: 461